Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mali przedsiębiorcy są coraz lepiej wykształceni

Redakcja
Im większa firma, tym wyższe wykształcenie pracowników
Im większa firma, tym wyższe wykształcenie pracowników
Wzrósł poziom wykształcenia biznesmenów - zwłaszcza kierujących małymi firmami. Są bardziej mobilni i innowacyjni. I nie chcą brać kredytów, mimo, że nie obawiają się ryzyka – PKPP Lewiatan i SGH przeprowadziły pierwsze od 12 lat badanie właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw prywatnych.

Najsłabiej wykształceni są pracownicy najmniejszych firm - w przypadku tych zatrudniających do 20 osób aż 66 proc. z nich nie ma matury. Z badania wynika, że najlepiej wyedukowani wybierają pracę w korporacji. Najwięcej wykształconych jest zatrudnionych w przedsiębiorstwach liczących ponad 100 pracowników.

Przedsiębiorcy nie lubią związków zawodowych

Prawie 48,6 proc. badanych może pochwalić się rodzinnymi tradycjami pracy na własny rachunek. A spośród nich, 21,1 proc. miało rodziców – rolników.

Właściciele firm mają paternalistyczny stosunek do pracowników – czują za nich odpowiedzialność, ale są przeciwni, by należeli do związków zawodowych.

Przeczytaj: Raport NBP o związkach zawodowych. Polacy niesolidarni w kryzysie

Zwraca uwagę stosunkowo wysoki poziom zaufania właścicieli firm do innych osób w porównaniu z przeciętną dla społeczeństwa. Większość z niech ufa także wojsku, policji, wymiarowi sprawiedliwości, natomiast niewielu rządowi i parlamentowi. Rzadko ufają organizacjom formalnym, w tym pracodawców i nie chcą do nich należeć. Zrzeszonych jest w nich zaledwie 21,6 proc. z nich. A aż 71 proc. woli działać na własną rękę.

Rzadko gotowi są tworzyć popularne w wielu krajach zachodu sieci przedsiębiorstw. W porównaniu ze stanem przed 12 lat uczestnicy badania deklarują częstsze przestrzeganie prawa gospodarczego.

Sympatie i antypatie

Wśród sympatii politycznych właścicieli firm wysoką pozycję zajmuje PO, bardzo niską PiS. Zdecydowanie popierają oni demokrację, nieliczni akceptują rozwiązania autorytarne. W niewielkim stopniu ich przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe dotknął poprzedni kryzys gospodarczy.

Photobucket

Przedsiębiorców zapytano też, co najczęściej utrudnia im uruchomienie

i prowadzenie działalności gospodarczej. Wskazywali przede wszystkim na duże obciążenia podatkowe, nadmierną liczbę aktów prawnych, określających zasady prowadzenia działalności gospodarczej, brak przejrzystości prawa, duże wymagania wynikające z przepisów Kodeksu Pracy oraz ogromną liczbę procedur przy zakładaniu przedsiębiorstwa.

Przeczytaj: Pracownicy "tymczasowi” mają być lepiej chronieni a związki zawodowe urosną w siłę

Badanie właścicieli przedsiębiorstw prywatnych z sektora MŚP zostało przeprowadzone od września 2010 do kwietnia 2011. Objęło grupę 600 przedsiębiorstw i było finansowane przez PKPP Lewiatan, a realizowane przez CBOS. Jest to drugie badanie przedsiębiorców prowadzone przez PKPP Lewiatan i Katedrę Socjologii Ekonomicznej SGH. Poprzednie było 12 lat temu, co daje to możliwość opisu zmian środowiska MŚP. Przedmiotem badania były m.in. postawy i systemy wartości właścicieli (kultura ekonomiczna) oraz sytuacja ich przedsiębiorstw.

 

(oprac. hej)

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska