Konkurs plastyczny jest częścią dużego, nowatorskiego projektu "Dzieci tworzą dzieło sztuki". Jego pomysłodawcami i realizatorami są Baj Pomorski oraz toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka.
Twórcy poza schematem
Przedmiotem plastycznych wypowiedzi dzieci były trzy uczucia: radość, smutek i miłość. Dariusz Delik, dyrektor GiOPTD oraz juror konkursu uważa, że dzięki mądrze sformułowanemu tematowi mali twórcy mieli szansę rozwinąć skrzydła: - Dużym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że znaczna część prac miała charakter abstrakcyjny. Łatwo posługiwać się oklepanymi symbolami i za pomocą serca przedstawić miłość, a łzy - smutek. Na szczęście wielu małych artystów odeszło od schematów i sądzę, że to największy plus tego konkursu. Niektórym dzieciom kolor i forma wystarczyły, by w bardzo interesujący sposób oddać stan swoich emocji. Duża w tym zasługa nauczycieli.
Oprócz Dariusza Delika w konkursowym jury zasiedli Maria Reszkiewicz oraz Edmund Kłosowski - również z Galerii. Cała jurorska trójka dążyła do tego, by wybrać i nagrodzić zarówno prace abstrakcyjne, jak i te, które - choć osadzone w rzeczywistości - posługują się niebanalnymi skojarzeniami i charakteryzują się świeżością i czystością dziecięcego spojrzenia na świat.
- Często nie doceniamy wyobraźni i wrażliwości dzieci - mówi Dariusz Delik. - A tymczasem mają one wiele znakomitych pomysłów. Z rozwiązaniem wielu zadań dzieci poradziłyby sobie znacznie lepiej niż dorośli, którzy za dużo myślą, analizują i dawno już stracili swoją spontaniczność.
Łatwiej mówić o smutku
Konkurs plastyczny - podobnie jak cały projekt "Dzieci tworzą dzieło sztuki" - miał pomóc dorosłym wejrzeć w świat najmłodszych. Jakie wnioski nasuwają się po obejrzeniu konkursowych prac?
- Mam wrażenie, że w dziecięcej twórczości sprawdza się uniwersalna prawda dotycząca wszystkich dziedzin sztuki - mówi Dariusz Delik. - O smutku, samotności łatwiej jest wypowiedzieć się w interesujący sposób. W pracach o radości i miłości autorzy czasem popadają w schematy, wypowiedzi o smutku są bardziej zaskakujące. Podobnie bywa np. w kinie. Filmy o bandytach robimy świetne, a o świętych jakoś nam nie wychodzą.
Groty wyobraźni
Nagrodzone i wyróżnione prace nadesłane na konkurs "Barwy uczuć: radość, smutek, miłość" wraz z tymi, które powstały w czasie warsztatów odbywających się w ramach całego projektu, zostaną włączone do wielkiej, interaktywnej wystawy "Groty Wyobraźni", która 1 sierpnia pojawi się w foyer Baja Pomorskiego.