Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malowane emocjami

Magdalena Janowska
Prace nadesłane na konkurs oceniali jurorzy z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu
Prace nadesłane na konkurs oceniali jurorzy z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu Lech Kamiński
Setki dziecięcych prac wpłynęło na ogólnopolski konkurs plastyczny "Barwy uczuć" organizowany przez Teatr Baj Pomorski. Wczoraj oceniało je profesjonalne jury.

Konkurs plastyczny jest częścią dużego, nowatorskiego projektu "Dzieci tworzą dzieło sztuki". Jego pomysłodawcami i realizatorami są Baj Pomorski oraz toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka.

Twórcy poza schematem

Przedmiotem plastycznych wypowiedzi dzieci były trzy uczucia: radość, smutek i miłość. Dariusz Delik, dyrektor GiOPTD oraz juror konkursu uważa, że dzięki mądrze sformułowanemu tematowi mali twórcy mieli szansę rozwinąć skrzydła: - Dużym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że znaczna część prac miała charakter abstrakcyjny. Łatwo posługiwać się oklepanymi symbolami i za pomocą serca przedstawić miłość, a łzy - smutek. Na szczęście wielu małych artystów odeszło od schematów i sądzę, że to największy plus tego konkursu. Niektórym dzieciom kolor i forma wystarczyły, by w bardzo interesujący sposób oddać stan swoich emocji. Duża w tym zasługa nauczycieli.

Oprócz Dariusza Delika w konkursowym jury zasiedli Maria Reszkiewicz oraz Edmund Kłosowski - również z Galerii. Cała jurorska trójka dążyła do tego, by wybrać i nagrodzić zarówno prace abstrakcyjne, jak i te, które - choć osadzone w rzeczywistości - posługują się niebanalnymi skojarzeniami i charakteryzują się świeżością i czystością dziecięcego spojrzenia na świat.

- Często nie doceniamy wyobraźni i wrażliwości dzieci - mówi Dariusz Delik. - A tymczasem mają one wiele znakomitych pomysłów. Z rozwiązaniem wielu zadań dzieci poradziłyby sobie znacznie lepiej niż dorośli, którzy za dużo myślą, analizują i dawno już stracili swoją spontaniczność.

Łatwiej mówić o smutku

Konkurs plastyczny - podobnie jak cały projekt "Dzieci tworzą dzieło sztuki" - miał pomóc dorosłym wejrzeć w świat najmłodszych. Jakie wnioski nasuwają się po obejrzeniu konkursowych prac?

- Mam wrażenie, że w dziecięcej twórczości sprawdza się uniwersalna prawda dotycząca wszystkich dziedzin sztuki - mówi Dariusz Delik. - O smutku, samotności łatwiej jest wypowiedzieć się w interesujący sposób. W pracach o radości i miłości autorzy czasem popadają w schematy, wypowiedzi o smutku są bardziej zaskakujące. Podobnie bywa np. w kinie. Filmy o bandytach robimy świetne, a o świętych jakoś nam nie wychodzą.

Groty wyobraźni

Nagrodzone i wyróżnione prace nadesłane na konkurs "Barwy uczuć: radość, smutek, miłość" wraz z tymi, które powstały w czasie warsztatów odbywających się w ramach całego projektu, zostaną włączone do wielkiej, interaktywnej wystawy "Groty Wyobraźni", która 1 sierpnia pojawi się w foyer Baja Pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska