Do małej przedsiębiorczości jako sposobu na samozatrudnienie zachęcają autorzy programu "Samodzielność w poszukiwaniu pierwszej pracy". Podczas specjalnych warsztatów organizowanych przez powiatowe urzędy pracy, absolwenci mogą dowiedzieć się jak krok po kroku założyć własną firmę.
Liczy się pomysł
Pierwszym krokiem w drodze do własnego interesu powinien być pomysł na rodzaj działalności którą chce się podjąć. Warto tutaj brać pod uwagę nie tylko własne predyspozycje i umiejętności, ale także potrzeby lokalnego rynku pracy.
Następnie trzeba się zabrać za opracowanie biznesplanu, który będzie promował firmę wobec potencjalnych inwestorów i kredytodawców. Powinien on określić cele i założenia działalności, a także koszt jej rozpoczęcia i prowadzenia oraz oczekiwane dochody.
Nie bez znaczenia jest także obranie formy prawnej działalności.
W urzędniczej dżungli
Nową firmę trzeba zarejestrować w wydziale działalności gospodarczej urzędu miasta, wypełniając wniosek zgłoszeniowy i dokonując opłaty skarbowej. Po upływie dwóch tygodni otrzymuje się potwierdzenie rejestracji w trzech egzemplarzach: dla urzędu statystycznego, ZUS i oczywiście dla siebie.
Z kolei z dokumentem z urzędu miasta należy się udać do urzędu statystycznego, gdzie zostanie nadany firmie REGON. Jest on niezbędny przy wypełnianiu formularzy statystycznych, otwieraniu rachunków bankowych oraz wypełnianiu dokumentów podatkowych, celnych i ubezpieczeniowych.
Osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą powinna się także zgłosić do ZUS oraz wypełnić zgłoszenie identyfikacyjne NIP w urzędzie skarbowym. W przypadku zatrudnienia pracownika należy poinformować o tym okręgowego inspektora pracy.
Podmioty gospodarcze mają również obowiązek posiadania konta bankowego.
Na dobry początek
Na rozkręcenie własnej działalności można starać się zaciągnąć kredyt w urzędzie pracy, a prawdopodobnie od jesieni ruszą, według zapewnień rządu, atrakcyjnie oprocentowane kredyty uruchomione przez resort pracy wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Młody człowiek, który zdecyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej, zgodnie z przygotowywaną przez parlament nowelą ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentom szkół, ma być przez rok zwolniony z płacenia składek na ubezpieczenie emerytalne. Trzeba jednak pamiętać, że również przez rok pieniądze te nie będą pracowały na przyszłą emeryturę. Dodatkowo absolwenci zamieszkujący tereny objęte strukturalnym bezrobociem, a w naszym regionie taki status ma większość powiatów, mogą ubiegać się u starosty o refundację wydatków poniesionych na ubezpieczenie rentowe i wypadkowe.
