„Mały Książę” ma już 79 lat! Oto ciekawostki na temat książki i autora
„Mały Książę” to historia przeznaczona nie tylko dla dzieci i młodzieży. Dorośli mają szansę odnaleźć w niej alegoryczną opowieść o trudnej miłości, prawdziwej przyjaźni, dorastaniu, a także śmierci. Tę powiastkę filozoficzną od momentu jej wydania pokochało mnóstwo czytelników. Doczekała się ona także kontynuacji i adaptacji. Oto ciekawostki na temat „Małego Księcia”:
1. Choć opowieść jest alegorią, to znajdziemy w niej też autentyczne wydarzenia. Książka rozpoczyna się od awaryjnego lądowania na Saharze. To autentyczny wypadek. Przydarzył się on autorowi książki, który był pilotem. Antoine de Saint-Exupéry otarł się wówczas o śmierć.
2. Antoine de Saint-Exupéry, pisząc „Małego Księcia”, przeżywał bardzo burzliwy okres w swoim życiu. Problemy zdrowotne pilota zostały pogłębione przez osobiste trudności – opuszczenie ojczyzny po inwazji Niemiec na Francję, a także kłopoty małżeńskie. Jego żona – Consuelo – przyjechała za nim do Stanów Zjednoczonych. To właśnie jej przyjazd miał zmobilizować pisarza do ukończenia opowieści. Można przypuszczać, że wątek z Różą zawarty w „Małym Księciu” jest właśnie odzwierciedleniem trudnej miłości pisarza.
3. „Mały Książę” powstawał w trakcie emigracji autora w 1942 roku. Mówi się o tym, że napisanie całego utworu zajęło mu nie więcej, niż dwa miesiące. Utwór powstawał głównie nocami.
4. Choć „Mały Książę” to utwór francuskiego pisarza, pierwsze wydanie było anglojęzyczne. Ukazało się w 1943 roku w wydawnictwie „Reynal & Hitchock”. „Mały Książę” to jedyna książką tego twórcy, która przyjęła formę baśni i została przez niego zilustrowana. Pierwsze wydania opatrzono numerami egzemplarzy, zawierały także podpisy autora. Dziś osiągają one zawrotne ceny, a wówczas kosztowały zaledwie dwa dolary.
5. „Mały Książę” doczekał się tłumaczeń na różne języki świata. W Polsce książka ukazała się stosunkowo szybko, bo już dwa lata po ukończeniu wojny. Później utwór przetłumaczono także na język łemkowski, gwarę poznańską (pt. „Książę Szaranek”), a nawet na język kaszubski.
6. To jednak nie koniec nietypowych tłumaczeń. Książka ukazała się również w języku Braille’a, a nawet… według standardów słownika T9 (czyli tzw. metodzie słownikowej wpisywania tekstu w telefonie).
7. Niedługo po opublikowaniu „Małego Księcia” pisarz wyleciał do francuskiej bazy lotniczej w Afryce Północnej. Najprawdopodobniej jego samolot został zestrzelony przez Niemców i spadł do morza. Antoine de Saint-Exupéry pozostawił po sobie nieskończony traktat „Twierdza”. Autor miał uznawać ten utwór za dzieło swojego życia.
8. „Mały Książę” doczekał się swoich kontynuacji. Jedną z nich jest „Mały Książę odnaleziony” autorstwa francuskiego pisarza Jean-Pierre Davidts, w którym opisane są dalsze losy złotowłosego chłopca. Z kolei Alejandro Guillermo Roemmers napisał utwór o tytule „Powrót Młodego Księcia”.

9. W 2015 roku powstała animacja o tytule „Mały Książę” w reżyserii Marka Osborne’a, gdzie historia przybysza z innej planety została wpisana w zupełnie nową opowieść.
10. „Mały Książę” wszedł na dobre do popkultury. Można na przykład zakupić klocki z postacią głównego bohatera, ale także odzież z jego wizerunkiem, kalendarze, notesy czy inne gadżety.
