Egzamin ósmoklasisty polski 2024 - zadania i odpowiedzi
Egzamin ósmoklasisty to niezwykle ważne wydarzenie dla każdego ucznia. Stanowi ważny etap procesu edukacji, który ma istotny wpływ na dalszą ścieżkę kształcenia.
Zobacz także:Egzamin ósmoklasisty 2024 - odpowiedzi. Arkusz i rozwiązania z polskiego i matematyki
Egzamin ósmoklasisty trwa trzy dni. Jak co roku składa się z trzech części:
- egzaminu z języka polskiego.
- egzaminu z matematyki,
- egzaminu z języka obcego.
Egzamin ósmoklasisty 2024 z języka polskiego - co było?
We wtorek, 14 maja uczniowie ósmych klas rozwiązywali zadania z języka polskiego. Egzamin ósmoklasisty z polskiego rozpoczął się o godzinie 9 i trwał 120 minut. Jakie były zadania i co pojawiło się w arkuszach? W tym miejscu będziemy publikowali pierwsze wrażenia uczniów po egzaminie ósmoklasisty 2024 z języka polskiego.
Uczniowie wymieniają się spostrzeżeniami na temat egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego 2024. Według ich relacji w mediach społecznościowych lekturą, do jakiej trzeba było się odwołać były "Kamienie na szaniec", Aleksandra Kamińskiego. Temat rozprawki dotyczył pomocy innym i czy warto pomagać. Wśród zadań pojawił się również wiersz Czesława Miłosza "Dar". Trzeba było zestawić go z innym tekstem i pokazać różnice.
Tematy na egzaminie ósmoklasisty 2024 z języka polskiego:
- Czy warto pomagać innym? (rozprawka)
- Opowiadanie o tym, jak jeden z bohaterów literackich pomógł ci przez coś przejść i poradziliście sobie razem z trudnością.
Jednym z kluczowych momentów egzaminu ósmoklasisty jest praca pisemna, stanowiąca część zadań z języka polskiego. Uczniowie mają okazję wybrać jeden z dwóch tematów oraz form – rozprawkę lub opowiadanie. To zadanie pozwala na wykazanie się kreatywnością, umiejętnością logicznego myślenia oraz właściwą organizacją myśli.
Egzamin ósmoklasisty 2024 język polski - lista lektur
Lista lektur obowiązkowych do egzaminu ósmoklasisty:
- Charles Dickens, Opowieść wigilijna
- Aleksander Fredro, Zemsta
- Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII
- Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
- Ignacy Krasicki, Żona modna
- Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość)
- Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
- Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
- Juliusz Słowacki, Balladyna
- Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
- Sławomir Mrożek, Artysta
- Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż).
- Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV-VI, a ponadto: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 zostaną opublikowane 3 lipca 2024.
Na naszej stronie znajdziecie arkusze CKE i odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty 2024. Sugerowane rozwiązania będą pojawiały się po godzinie 13, gdy arkusz zostanie oficjalnie opublikowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
