W ramach Grudziądzkich Dni Kopernikowskich, od początku roku, w naszym mieście odbyło się 36 imprez, które zorganizowało 27 instytucji. Najważniejszą z nich było XXXVII Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne. Ta impreza już w przyszłym roku będzie miała zasięg europejski.
- Miejmy nadzieję, że będzie to początek międzynarodowych spotkań miłośników astronomii w Grudziądzu - mówi Sebastian Soberski, szef grudziądzkiego planetarium.
- Grudziądz to perła edukacji astronomicznej! - chwali Maciej Mikołajewski z Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i podkreśla: - Włączenie się lokalnej społeczności w działalność astronomiczną jest zdumiewające! Chcielibyśmy przenieść taką aktywność do innych miast.
A jakie są plany rozwoju naszego planetarium?
- Grudziądzanie zasługują, żeby mieć najlepszą na świecie aparaturę - przekonuje Sebastian Soberski, - dlatego planujemy wymianę sprzętu w planetarium i powiększenie kopuły. Aby przeprowadzić taką inwestycję potrzebujemy miliona euro. Część tej sumy pozyskamy z funduszy unijnych, ale i tak nie obędziemy się bez pomocy władz miasta.
Jak przekonuje Soberski, warto to zrobić, bo w ciągu najbliższych pięciu lat, w okolicach naszego miasta powstać ma największy na świecie radioteleskop. - Grudziądz mógłby być minicentrum astronomii, na wzór toruńskiego - mówi Sebastian Soberski.
Rok 2012 upłynie pod hasłem "Grudziądz z Kopernikiem w tle". - To musi być tematem miasta! - podkreślił Jerzy Szwarc, promotor związków Kopernika z Grudziądzem.
Czytaj e-wydanie »