W 2023 roku ceny prądu poszły znacznie do góry, dzięki jednak zamrożeniu cen na poziomie tych z 2022 roku. Jest jednak pewien warunek, czyli zużycie musi zmieścić się w limicie, aktualnie podwyższonym z 2000kWh do 3000kWh na gospodarstwo domowe.
Koniecznie zobacz:Urządzenia pożerające prąd - szczególnie w trybie czuwania. Mamy wyliczenia opłat w rachunkach
Najprostszym sposobem na oszczędzanie prądu jest wykorzystywanie światła dziennego i szeroko pojęte używanie urządzeń z głową. Trzeba pamiętać bowiem, że nie zawsze trzeba mieć włączony komputer lub telewizor. Niektóre sprzęty działają także w trybie czuwania.
Starsze modele lodówek i zamrażarek mogą zużywać więcej energii niż nowoczesne, bardziej efektywne modele. W starszych modelach szczególnie musimy regularnie sprawdzać uszczelki drzwi lodówki i zamrażarki, aby unikać wycieku zimnego powietrza.
Pralki, suszarki, zmywarki i inne urządzenia AGD różnią się pod względem zużycia energii. Modele o wyższych klasach energetycznych są bardziej energooszczędne. Kuchenki elektryczne i piekarniki zużywają znaczną ilość energii. Korzystanie z pokrywek i regularne czyszczenie mogą pomóc w zminimalizowaniu zużycia energii.
Warto też sprawdzić, która taryfa od dostawcy prądu jest dla nas bardziej praktyczna. Może to być stała opłata o każdej porze, ale firmy energetyczne proponują także specjalne pakiety - tanie godziny i promocje weekendowe. Nie zapominajcie także że szybkie cykle prania czy zmywania wcale nie oznaczają zużycia mniej prądu czy wody. [b]Zwykle długie cykle eco pozwalają nam sporo oszczędzić.
Te urządzenia zużywają najwięcej energii elektrycznej w domu
W poniższej galerii przygotowaliśmy dla Was kalkulator zużycia prądu, czyli wyliczenia dotyczące średniego używania prądu przez urządzenia w skali miesiąca i roku. Zobaczcie dane na podstawie PGNiG:
