- Cieszymy się, że na terenie kujawsko - pomorskiego mamy tak piękny obszar - podkreśla Maria Dombrowicz, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Bydgoszczy, która była obecna podczas znakowania parku. Jak podkreśla dyrektor Dombrowicz, Park Krajobrazowy Góry Łosiowe powstał w sąsiedztwie innego, równie ważnego Obszaru Natura 2000 Doliny Dolnej Wisły.
- Z racji tej, że park leży na terenie gmin Grudziądz i Rogóźno, liczymy na współpracę samorządów w zakresie rozwoju tego chronionego obszaru - podkreśla Maria Dombrowicz.
Zadbają też o Rydygiera
Gmina Grudziądz wraz z zarządem województwa kujawsko - pomorskiego złożyła wniosek na konkurs o dofinansowanie utworzenia miejsc chronienia występujących na terenie Parku gatunków chronionych. - Przy tej okazji nastąpi też rewitalizacja miejsca związanych z Ludwikiem Rydygierem w Dusocinie i Zaroślu - mówi Andrzej Rodziewicz, wójt gminy Grudziądz. - Na terenie Parku powstanie także ścieżka krajoznawcza biegnąca od podnóża Gór Łosiowych aż do Dusocina. Trasa liczy 13 kilometrów.
CZYTAJ TEŻ: Wdecki Park Krajobrazowy: by ratować niepowtarzalną przyrodę
Jak zdradza wójt Rodziewicz, w planach jest także współpraca z Lasami Państwowymi, by zlokalizować parking u podnóża Parku Krajobrazowego Gór Łosiowych i wybudowana zostania wieża widokowa.
Cenne okazy: jarząb brekinia
Stanisław Miłkowski, zastępca nadleśniczego z nadleśnictwa Jamy. - Od strony przyrodniczej te góry są wspaniałe, choć do końca nie wiadomo skąd wzięła się nazwa „łosiowe”. Mówi się, że być może od tego, że przez Wisłę przechodziły łosie.
Jak zaznacza nadleśniczy Miłkowski, na terenie Parku są cenne pomniki przyrody. - Mamy między innymi unikatowe okazy jarzębu brekini - podkreśla Miłkowski.
Park Krajobrazowy Góry Łosiowe został powołany uchwałą Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego w maju br.