Kto był na spacerze po Górach Łosiowych, ten wie, że z punktu widokowego rozpościera się wspaniały widok na dolinę Wisły z Grudziądzem w tle. W miejscu tym na razie nie ma praktycznie żadnej infrastruktury. Ale to ma się zmienić.
Platforma widokowa ma stanąć na stalowych słupach pod Grudziądzem
Największą atrakcją tego miejsca ma być platforma widokowa. Jej budowa planowana jest od kilku lat - projekt powstał już w 2019 roku - ale dopiero teraz jest szansa, że w końcu powstanie. Bo właśnie trwają poszukiwana firmy, która zbuduje ten obiekt.
Platforma ma mieć długość około 60 metrów. Jej konstrukcja ma zostać wykonana ze stali natomiast nawierzchnia z desek z drewna sosnowego. Całość zostanie podparta pięcioma filarami wykonanymi z rur stalowych.
Do platformy widokowej prowadzić mają dojścia na nasypach z balustradami. Do nich z kolei dojść będzie można chodnikami z kruszywa. Co ważne: zarówno dojazd do platformy, jak i sam przejazd nią będzie możliwy także na wózku inwalidzkim.
W sąsiedztwie platformy widokowej zaprojektowana jest drewniana wiata piknikowa i ławeczki. Wiata ma być przygotowana tak, aby można było w niej rozpalić ognisko.
Kto zbuduje platformę widokową? Trwają poszukiwania
Poszukiwanie firmy, która wybuduje platformę widokową na Górach Łosiowych prowadzi Regionalny Ośrodek Zrównoważonego Rozwoju. ROZR to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podlegająca marszałkowi województwa. Budowa sfinansowana ma zostać z pieniędzy unijnych, w ramach projektu „Kujawsko-Pomorska Akademia Ekologiczna”.
- Trzymam kciuki, że ta inwestycja zostanie zrealizowana, bo platforma widokowa bez wątpienia będzie dużą atrakcją turystyczną - mówi Andrzej Rodziewicz, wójt gminy Grudziądz.
Gmina nie jest inwestorem, ale ma zobowiązania wynikające z tego projektu. Po stronie samorządu leży m.in. wyremontowanie budynku po świetlicy wiejskiej w Zakurzewie. Będzie to zaplecze socjalne dla grup odwiedzających punkt widokowy oraz pobliski dom Ludwika Rydygiera, światowej sławy chirurga.
Trwają prace na terenie dworu Rydygiera w Dusocinie pod Grudziądzem
Przypomnijmy, że właśnie trwa drugi etap rewitalizacji zabudowań dworu w Dusocinie, w którym w 1850 roku urodził się Ludwik Rydygier. Po tym jak odnowiono jego dom, trwają prace związane z przebudową obory, w której mają powstać pomieszczenia do prowadzenia warsztatów kulinarnych oraz miejsca noclegowe.
W zabudowaniach dawnego dworku Rydygierów planowane jest m.in. muzeum, w którym podziwiać będzie można pamiątki po wybitnym lekarzu, a także centrum edukacji ekologiczno-przyrodniczej dla dzieci i dorosłych.
Platforma widokowa ma być „wisienką na torcie” szlaku im. Ludwika Rydygiera, który ma długość ok. 13 kilometrów i prowadzi przez Góry Łosiowe.
Od 2018 roku Góry Łosiowe mają status parku krajobrazowego. Ich najwyższe wzniesienie ma wysokość 88 m nad poziomem morza.
Inwestor - Regionalny Ośrodek Zrównoważonego Rozwoju - jeszcze zbiera oferty firm gotowych podjąć się budowy platformy widokowej. Podpisanie umowy na jej wykonanie planowane jest jeszcze w styczniu. Firma, która zdobędzie to zlecenie, na jego wykonanie będzie miała 180 dni.
O Górach Łosiowych pisaliśmy:
