https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mandaty z fotoradarów Inspekcji Transportu Drogowego nieważne? To nieprawda!

Marek Weckwerth
- Mandaty wystawiane za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary i inne urządzenia są i będą ważne
- Mandaty wystawiane za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary i inne urządzenia są i będą ważne Łukasz Kasprzak
Gruchnęła po kraju wieść, że od dziś mandaty z fotoradarów Inspekcji Transportu Drogowego są nieważne. To nieprawda!

O tym, że mandaty wystawiane przez inspekcję tracą moc prawną 25 kwietnia tego roku, pisały portale internetowe. Niektóre wskazywały nawet na 15 kwietnia, wyjaśniając, że w tym dniu minął wyznaczony przez Trybunał Konstytucyjny termin na poprawienie wadliwych przepisów, a jako że w przepisach nic się nie zmieniło, to sytuacja jest korzystna dla kierowców. Prawda jest jednak inna.

- Tę sprawę prasa rozdmuchała i źle zinterpretowała. Tak naprawdę nie ma się czym ekscytować, bo inspekcja nadal ma prawo nakładać mandaty za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary - wyjaśnia prof. Artur Mezglewski z Uniwersytetu Opolskiego, szef Stowarzyszenia Prawo na Drodze, które zwykle jest krytyczne wobec służb kontrolujących kierowców, a czasem także sądów.

Czytaj: Analizator świateł. Nowa broń policji

- Zastrzeżenia wobec inspekcji, ostatecznie wyrażone orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2015 roku, dotyczyły tylko kwestii związanych z przetwarzaniem i przechowywaniem danych zarejestrowanych przez fotoradary. Innymi słowy - Inspekcja Transportu Drogowego nie miała odpowiedniego aktu prawnego regulującego te kwestie. Natomiast tak naprawdę dane pozyskiwane przez inspekcję z ruchu drogowego są odpowiednio kodowane i zabezpieczane.

Trybunał Konstytucyjny, co oczywiste, nie komentuje wydanych przez siebie orzeczeń. W uzasadnieniu wyroku możemy jednak przeczytać, że sprawa była rozpatrywana na wniosek rzecznika praw obywatelskich, z udziałem przedstawicieli Sejmu i prokuratora generalnego. Wnioskodawca wskazał na wątpliwości dotyczące „upoważnienia ustawowego” zawartego w kwestionowanym przepisie. Zauważył, że ustawa Prawo o ruchu drogowym przekazuje do uregulowania w rozporządzeniu materię, która nie jest uregulowana w samej ustawie. Tę argumentację podzielił trybunał i zakwestionowany przez niego przepis ustawy stracił obowiązująca moc 25 kwietnia 2016 roku.

A chodzi o tzw. delegację ustawową, na podstawie której minister transportu wydał 23 kwietnia 2013 roku rozporządzenie ws. obrazów i danych utrwalonych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących przy drogach publicznych. Rozporządzenie to określa sposób, tryb oraz warunki techniczne gromadzenia, przetwarzania, udostępniania i usuwania przez GITD utrwalonych obrazów i danych w sprawach naruszeń przepisów ruchu drogowego.

- Mandaty wystawiane za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary i inne urządzenia są i będą ważne - potwierdza Łukasz Majchrzak z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Zaskarżony artykuł ustawy nigdy nie stanowił podstawy do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (tak formalnie inspekcja nazywa mandaty), bo te kwestie regulują m.in. kodeks wykroczeń i kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

- Rozporządzenie wydane na podstawie zaskarżonego artykułu nie jest źródłem uprawnień przyznanych Inspekcji Transportu Drogowego w zakresie rejestrowania, wykorzystywania i przetwarzania danych, a jedynie aktem precyzującym niektóre obszary - dodaje na koniec Majchrzak.

***
Ruszył system odcinkowych kontroli prędkości. , wideo: TVN24/x-news

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Angelika
W dniu 10.06.2016 o 11:18, Sławek napisał:

Poziom nieprzestrzegania przez tą instytucje prawa jest prawie taki sam jak SG/SM. Jeszcze nigdy nie otrzymałem mandatu z ITD z fotoradaru, wysyłają bzdurne pisma i najdalej po drugiej mojej odpowiedzi milkną. W obecnym stanie prawnym nie trzeba nic im płacić.

na co mozna sie powołać chcąc uniknąć zapłaty ? na czym polega nieprzestrzeganie prawa przez tą instytucje ?

Szukam informacji poniewaz dostałam pismo ze zdjeciami i mandatem z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego i obiło mi sie ze niekoniecznie trzeba go zapłacic 

W
Wojtek
Kolego a co takiego im piszesz?
S
Sławek

Poziom nieprzestrzegania przez tą instytucje prawa jest prawie taki sam jak SG/SM. Jeszcze nigdy nie otrzymałem mandatu z ITD z fotoradaru, wysyłają bzdurne pisma i najdalej po drugiej mojej odpowiedzi milkną. W obecnym stanie prawnym nie trzeba nic im płacić.

Z
Zdrójek

nie co liczyć, bo można się przeliczyć. Yanosik daje powiadomienia o fotoradarach i patrolach na drodze, wiec o tyle spokojnie mozna po polskich drogach jezdzić

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska