Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Manifestacja pod siedzibą bydgoskiego oddziału Telewizji Polskiej. Zobaczcie zdjęcia

MS, S
W środę (20 grudnia) wieczorem pod bydgoskim oddziałem Telewizji Polskiej przy ul. Kujawskiej odbyła się manifestacja. Na zgromadzenie zaprosiły Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w PRL "Przymierze", klub "Gazety Polskiej", oraz Solidarni2010.

Manifestacja odbyła się w proteście po decyzji ministra kultury o zmianie prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. (oraz Rad Nadzorczych). Przypomnijmy, że w środę przed południem wyłączono sygnał TVP Info, przestały nadawać również kanały regionalne Telewizji Polskiej, w tym TVP3 Bydgoszcz (zamiast tego na antenach widzowie mogą zobaczyć programy: TVP1 oraz TVP2).

Rządzący argumentują swoje działania koniecznością przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP.

Manifestacja przy Kujawskiej w Bydgoszczy

O organizowanej manifestacji media poinformował w ciągu dnia bydgoski radny Prawa i Sprawiedliwości Krystian Frelichowski. Pod bydgoskim oddziałem Telewizji Polskiej o godzinie 19.00 pojawiła się grupa osób z biało-czerwonymi flagami. Demonstrację rozpoczęto od odśpiewania hymnu.

- Koalicja 13 grudnia wprowadza zamach stanu - zamach na media. Nie tylko na telewizję publiczną, ale i na Polskie Radio i Polską Agencję Prasową. To jest hańba dla tych rządzących i dla tych, którzy ich popierają. Nie możemy dopuścić - my, którzy walczyliśmy o wolną Polskę i wolne media, by teraz zostały w brutalny sposób odebrane - powiedział Jan Raczycki, opozycjonista z czasów PRL.

- Wychowałem się w wolnej Polsce. Nie spodziewałem się, że takie sytuacje mogą mieć miejsce. Czy jest to wyobrażalne w państwie - i tutaj znak zapytania - prawa? - pytał bydgoski radny Jarosław Wenderlich. Stwierdził, że minister Bartłomiej Sienkiewicz nie miał uprawnień do odwołania prezesów oraz rad nadzorczych. W jego ocenie część społeczeństwa pozbawiono tą decyzją dostępu do informacji.

- Konstytucja, konstytucja - skandował z kolei podczas przemówienia radny Bogdan Dzakanowski. Zapowiedział, że to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie. - Jeśli będzie trzeba, najedziemy Warszawę - stwierdził.

Odwołani prezesi

Przypomnijmy - w środę szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz powołał nowe rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. W budynku przy Woronicza 17 pojawił się nowy przewodniczący rady nadzorczej, adwokat Piotr Zemła. W siedzibie Telewizji Polskiej doszło do przepychanek, interweniowała policja. Po południu na stronie TVP pojawiła się informacja, że nowym Prezesem Zarządu Telewizji Polskiej S.A. jest Tomasz Sygut (w przeszłości szef TVP Info oraz Telewizyjnej Agencji Informacyjnej). W radzie nadzorczej zasiadają Piotr Zemła, Maciej Taborowski i Anisa Gnacikowska.

Zmiany wprowadzono dzień po przyjęciu sejmowej uchwały w sprawie "przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej". Sejm wezwał "wszystkie organy państwa Rzeczypospolitej Polskiej do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych oraz w zakresie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej przez publiczną radiofonię i telewizję, a także w zakresie uzyskiwania i przekazu informacji przez Polską Agencję Prasową".

W uzasadnieniu wskazano, że "publiczna radiofonia i telewizja oraz PAP prowadzą nieustanną kampanię na rzecz poprzedniego obozu politycznego (...), przekazując społeczeństwu całkowicie zafałszowany obraz rzeczywistości, pozbawiony jakiegokolwiek obiektywizmu, rzetelności i uczciwości".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Manifestacja pod siedzibą bydgoskiego oddziału Telewizji Polskiej. Zobaczcie zdjęcia - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska