Marcin Lewandowski dobiegł do Zawiszy!

  Marcin Lewandowski dobiegł do Zawiszy!

  KAZIMIERZ FIUT, TOMASZ FROEHLKE

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  W barwach Ósemki Police wygrał w tym roku w Bydgoszczy bieg na 800 m podczas mityngu Enea Cup z czasem 1.47,95.

  W barwach Ósemki Police wygrał w tym roku w Bydgoszczy bieg na 800 m podczas mityngu Enea Cup z czasem 1.47,95. ©fot. www.marcin-lewandowski.pl

  Marcin Lewandowski, najlepszy aktualnie Polski 800-metrowiec będzie od zbliżających się mistrzostw Polski reprezentował barwy Stowarzyszenia Lekkoatletycznego Zawisza Bydgoszcz.
  W barwach Ósemki Police wygrał w tym roku w Bydgoszczy bieg na 800 m podczas mityngu Enea Cup z czasem 1.47,95.

  W barwach Ósemki Police wygrał w tym roku w Bydgoszczy bieg na 800 m podczas mityngu Enea Cup z czasem 1.47,95. ©fot. www.marcin-lewandowski.pl

  23-letni Marcin Lewandowski, legitymujący się rekordem życiowym 1.43,83 (w tym sezonie 1.44,56 w Oslo - 13. na świecie, najlepszy w Europie), olimpijczyk z Pekinu, dotychczas reprezentował Ósemkę Police.
  - Marcin przystał na naszą ofertę, gdzie najatrakcyjniejszym jej punktem jest oczywiście etat żołnierza zawodowego w stopniu szeregowca w Wojskowej Grupie Sportowej Bydgoszcz - wyjaśnia mjr Dariusz Bednarek, dowódca grupy. - Jego głównym zadaniem, zawartym w kontrakcie, będzie prezentowanie wysokiej formy i odnoszenie znaczących sukcesów na arenie międzynarodowej.

  Pierwszą okazją ku temu będą nadchodzące mistrzostwa Polski seniorów w Bielsku Białej, a w sierpniu mistrzostwa Europy w Barcelonie. - Liczymy też na udane starty w igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku - dodaje Sebastian Chmara, prezes CWZS Zawisza.

  Lewandowski to trzeci w tym roku reprezentant kraju, który zdecydował się zasilić Zawiszę. Do Wojskowej Grupy Sportowej wcześniej zostali włączeni Michał Szpakowski, wioślarz z kadrowej ósemki oraz Marcin Dołęga, mistrz świata w podnoszeniu ciężarów. W 2009 roku kontrakty podpisali Krystian Aranowski, także wioślarz z ósemki oraz sztangistka Aleksandra Klejnowska-Krzywańska, mistrzyni świata i Europy, olimpijka z Sydney i Aten.

  Będzie regionalny rekord

  Mistrzostwa Europy seniorów w Barcelonie (27 lipca-1 sierpnia) to najważniejsza w tym sezonie impreza lekkoatletyczna. W ubiegłym roku były to mistrzostwa świata w Berlinie, w przyszłym będą w koreańskim Daegu, a w 2012 r. oczywiście igrzyska w Londynie. Mistrzostwa Europy odbywają się co cztery lata (świata co dwa), zawsze w środku czteroletniego cyklu olimpijskiego. Już wiadomo, że dla regionu kujawsko-pomorskiego będą rekordowe. Nominację w kieszeni mają Katarzyna Kowalska (LKS Vectra DGS Włocławek) na 3000 m z przeszkodami, Łukasz Michalski (Zawisza) w skoku o tyczce, Dominik Bochenek (Zawisza) na 110 m przez płotki, Marcin Dróżdż (Zawisza) w dziesięcioboju oraz Marika Popowicz (Zawisza) na 100 m i w sztefecie 4x100 m. Po zmianie barw klubowych kolejnym naszym reprezentantem będzie Lewandowski, a o nominację stara się jeszcze m.in. oszczepnik Robert Szpak (minimum do lat 23 wynosi 79,5 m). Bardzo ważne będą mistrzostwa Polski w Bielsku-Białej (8-10 lipca), gdzie można wywlaczyć awans lub... pogrzebać swoje szanse. Ostateczny skład PZLA zatwierdzi właśnie po nich, biorąc przede wszystkim pod uwagę właśnie występ w MP, ale także wypełnione minima i aktualną dyspozycję. Przed czterema laty w szwedzkim Goeteborgu jedyną zawodniczką regionu była Kowalska.

  Masłowski do Moncton

  Łukasz Masłowski z Zawiszy, wicemistrz Europy juniorów w skoku w dal i aktualny mistrz kraju będzie najprawdopodobniej jedynym przedstawicielem naszego regionu w mistrzostwach świata juniorów w kanadyjskim Moncton (od 19 lipca). Akceptacji nie otrzymał Jakub Daroszewski, trójskoczek BKS.
  - To nie jest jeszcze ostateczna decyzja. Musi ją zaakceptować zarząd, który zbierze się podczas mistrzostw Polski w Bielsku Białej - stwierdził jeden z członków prezydium.

  MŚ w Kanadzie to oczywiście najważniejsza w tym roku impreza dla juniorów. Przed czterema laty odbyła się w Bydgoszczy, które wygrało wówczas rywalizację o prawo organizacji właśnie z Montcon. Wówczas Polacy zdobyli trzy medale: mistrzem świata został Szpak (jeszcze w barwach Sztormu Kołobrzeg), a wicemistrzami tyczkarz Paweł Wojciechowski (Zawisza) i skoczek wzwyż Sylwester Bednarek (RKS Łódź).

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo