Popularny "Kukaj" z odrzutowcem zmierzył się w 2014 r. na płycie bydgoskiego lotniska, ale pojedynek z ważącą 11 ton maszyną przegrał. Wtedy mówił jednak, że takie pokazy pomagają mu w dotarciu do kibiców, sponsorów, pokazania, że polscy siłacze są cenieni na całym świecie, a ich era nie skończyła się na Pudzianowskim. Sendwicki za miesiąc postara się to udowodnić podczas prestiżowych zawodów w amerykańskim Columbus. Na starcie Arnold Classic World Championship (5-8.03) stanie 30 zawodników z całego świata.
Silna kobieta mu pomaga
- Przygotowania rozpocząłem 1 stycznia - mówi Marcin. - Prawie codziennie trenuję w Bydgoszczy w siłowni Galaxy Gym. Dołączyłem treningi CrossFit połączone ze strongman, w celu wypracowania lepszej kondycji, wytrzymałości, dynamiki. Nie skupiam się, tak jak wcześniej, tylko na sile. Dwa razy w tygodniu dojeżdżam także na zajęcia do Grudziądza, gdzie Sylwia Reichel, notabene najsilniejsza kobieta Polski, która też została zaproszona na zawody w USA, udostępniła mi swą halę Cross Fit, wyposażoną w sprzęt strongman. Treningi są urozmaicone i ciężkie. Razem z Sylwią zamierzamy wystąpić w parze na zawodach CrossFit. Ćwiczymy, motywujemy i wspieramy się - dodaje "Kukaj".
Szubinian nie jest debiutantem. Wystarczy przypomnieć, że w był brązowym medalistą MŚ w kat. do 105 kg na Ukrainie. Wcześniej wygrał mistrzostwa Polski amatorów w Międzyzdrojach i był 2. w WSF World Championship Strongman 110 kg na Ukrainie (2012), a w 2014 r. - mimo kontuzji dłoni - przywiózł szóstą i pierwszą lokatę z zawodów w Norwegii.
Z optymizmem do finału?
Skąd pomysł na sporty siłowe? - Jestem żywiołowym optymistą. Moją życiową pasją jest sport. Trenowałem lekkoatletykę od 14. roku życia, uprawiałem też muay thai. W 2004 roku zainteresowałem się sportami siłowymi - tłumaczy Marcin.
W Ohio pojawi się 2 marca, a 3 dni później wystartuje w "Arnoldzie" do 105 kg. - Będą następujące konkurencje eliminacyjne: Hantel - 82 kg na 60 sekund, Spacer Farmera - 2x136 kg na 20 m na czas, Spacer Buszmena - 320 kg na 40 m na czas, Martwy Ciąg (250 kg) Sztanga na raz, 250 kg Axel na raz oraz podnoszenie samochodu, jak najwięcej powtórzeń. Do finału przechodzą cztery osoby, które zmierzą się z dwiema konkurencjami. Pierwszą jest wyciskanie belki na barki. Każdy zawodnik ma trzy podejścia i sam wybiera sobie maksymalny ciężar. Druga konkurencja pozostaje niespodzianką - tłumaczy.
Silne barki - ważna rzecz
"Kukaj" pokaże się także w turniejach Giants Live w Polsce (maj), Arnold Classic Europe w Hiszpanii (wrzesień) i WSM MŚ w Norwegii (listopad).
Co sprawia, że, mimo młodego wieku, walczy w czołówce?
- Mam genetycznie mocne barki, dlatego łatwiej przychodzą mi konkurencje Wyciskanie Belki, Hantla Jednorącz oraz Axla. W pozostałe wkładam więcej przygotowań i w sumie pozwala mi to na wysokie noty. Ale wciąż muszę pracować na różnymi elementami, bo tylko tak można zdobywać medale na najważniejszych imprezach - dodaje Sendwicki.
Zatem trzymamy kciuki! Leć zdobyć Amerykę!