- Urząd powinien być miejscem przyjaznym nie tylko inwestorów, ale również mieszkańców. Jak zamierza pan usprawnić jego pracę?
- Świadczenie usług administracyjnych, które zadowolą klientów, zaspokoją ich potrzeby i wymagania w ramach obowiązującego prawa, to obecnie misja Urzędu Gminy w Płużnicy. Konieczność ciągłego doskonalenia organizacji wynika wprost z wdrożonego w naszym urzędzie w 2012 roku systemu zarządzania jakością wg normy ISO 9001:2009. Chcemy jednak pójść dalej i sprawić, aby większość spraw mieszkańcy gminy mogli załatwić przez Internet, nie wychodząc z domu. Opracowaliśmy koncepcję Gminnego Systemu Komunikacji Online, w którym złożenie wniosku ma być tak samo proste jak wysłanie e-maila. Ponadto mieszkańcy będą mogli przeglądać dane zgromadzone na ich temat w urzędzie - np. sprawdzić wysokość naliczonego podatku, pobrać fakturę za wodę i ścieki, uzyskać informację o ewentualnych zaległościach. Będzie to jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań w Polsce. Obecnie jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy w postępowaniu przetargowym.
Dla osób, które nie korzystają z Internetu zamierzamy utworzyć punkt obsługi, gdzie pracownik będzie pomagał wypełnić wniosek. To rozwiązanie wymaga jednak przebudowy budynku urzędu, gdyż punkt ten musi znajdować się bezpośrednio przy wejściu.
Przeczytaj także: Władysław Łukasik: - Będziemy budować drogi w naszej gminie
- Droga wojewódzka nr 548 jest w fatalnym stanie. Przedsiębiorcy mają problemy z prowadzeniem działalności. Jakie działania chce pan podjąć, aby zmienić ten stan rzeczy?
- O przebudowę drogi wojewódzkiej nr 548 zabiegam od 2011 r. Od tego czasu przygotowany został projekt techniczny, wydana decyzja środowiskowa i pozwolenie na budowę. Inwestycja ma kosztować 175 mln zł. Mamy zapewnienia obecnych władz regionu, że będzie to pierwsza w województwie droga przebudowana ze środków Unii Europejskiej z nowej perspektywy 2014-2020. Ostateczne decyzje będą jednak zapadały w nowej kadencji samorządu, dlatego też zdecydowałem się kandydować do Sejmiku, aby mieć większy wpływ na ten proces. Dodatkowym naszym argumentem jest pozyskana w tym roku dotacja w wysokości 9,5 mln zł na budowę Płużnickiego Parku Inwestycyjnego. Do jego prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest przebudowa drogi nr 548 przynajmniej na odcinku Czaple-Lisewo. Jeśli chodzi o bieżące sprawy, to wspólnie z rolnikami i przedsiębiorcami wywalczyliśmy możliwość poruszania się po drodze samochodów ciężarowych w ruchu lokalnym.
- Na jakie trzy inwestycje chciałby pan zdobyć pieniądze unijne?
- W trakcie oceny są wnioski na budowę drogi w Płąchawach oraz termomodernizację świetlic w Nowej Wsi Królewskiej, Błędowie i Wieldządzu, a także budynku GCI w Płużnicy. Trzy najważniejsze inwestycje na które chciałby pozyskać dofinansowanie to budowa przedszkola w Płużnicy, odnowienie centrów wsi, łącznie z drogami i chodnikami oraz termomodernizacja kolejnych świetlic. Chciałbym także w następnej kadencji przygotować dokumentację Płużnickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
- Czy straż gminna powinna zajmować się tylko obsługą fotoradaru? Jak widzi pan jej funkcjonowanie w przyszłości?
- Straż gminna nie powinna być i nie jest tylko do obsługi fotoradaru. Przeprowadza wiele interwencji, pomaga mieszkańcom w sprawach porządkowych. W Polsce straże gminne są bardzo krytykowane. Jednak moim zdaniem, są potrzebne i zwiększają bezpieczeństwo w naszych gminach.
