Zobacz wideo: W Polsce około 200 zachorowań na koronawirusa, a w Niemczech tysiące. Dlaczego?
O nowym roku szkolnym 2021/2022 rozmawiamy z Markiem Gralikiem, kujawsko-pomorskim kuratorem oświaty.
To też może Cię zainteresować
W środę 1 września rozpoczyna się nowy rok szkolny 2021/2022. Czym będzie różnił się od poprzedniego?
Przede wszystkim mam bardzo duże nadzieje, że w nowym roku szkolnym 2021/2022 nauka będzie odbywać się tylko w formie stacjonarnej, a jeśli nawet zdarzą się jakieś zakłócenia, to będą one tylko krótkotrwałe i nie będą dotyczyć wszystkich szkół w kraju czy naszym województwie. W związku z trwającą pandemią, pod względem prawnym dyrektor placówki oświatowej nadal ma te same uprawnienia. W dalszym ciągu będzie miał prawo zawieszenia zajęć dla grupy uczniów bądź dla całej klasy czy szkoły, oczywiście po konsultacji z sanepidem i organem prowadzącym. Nadal także ma obowiązek powiadomienia o swojej decyzji kuratora oświaty.
Nauka zdalna spowodowała, że uczniowie wracają do szkoły nie tylko z zaległościami do nadrobienia, ale też w gorszej formie fizycznej i psychicznej. Jak im pomóc?
Są wprowadzane programy profilaktyczno-wychowawcze, które mają za zadanie wesprzeć kondycję psychiczno-fizyczną uczniów. Od września rozpoczną się zajęcia wyrównawcze, dzięki którym chętni uczniowie będą mogli uzupełnić braki. Od danej szkoły zależy, z jakich przedmiotów ogólnokształcących będą te zajęcia prowadzone. Co ważne, zajęcia te muszą odbywać się w formie stacjonarnej. Chęć ich przeprowadzenia zgłosiło około 90 proc. szkół w kraju. Ponadto ruszą również zajęcia mające na celu wsparcie kondycji fizycznej. W ramach programu „WF z AWF” zostali przeszkoleni nauczyciele WF i edukacji wczesnoszkolnej. Otrzymali oni certyfikaty, dzięki którym mogą tworzyć w szkołach sport kluby. Są na to pieniądze. Natomiast jeśli chodzi o obszar wsparcia psychologicznego, to Fundacja PAN Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie przeprowadzi badania na temat kondycji psychicznej uczniów. Badania te obejmą 1300 szkół w Polsce, w tym również szkoły w województwie kujawsko-pomorskim. W rejonie bydgoskim, toruńskim i włocławskim zostaną wyznaczeni koordynatorzy, którzy czuwać będą nad sprawnym przeprowadzeniem badań. W oparciu o wyniki zostanie postawiona diagnoza, a naukowcy opracują sposoby pracy z dziećmi i rodzicami. Zajęcia będą prowadzone przez specjalistów.
We wrześniu mają też być odbywać się szczepienia uczniów od 12. roku życia. Jak będą one przebiegać?
Zgodnie z wcześniejszymi planami w pierwszym tygodniu września prowadzona będzie akcja informacyjna, w drugim będą zbierane zapisy chętnych, a w trzecim planowane jest przeprowadzenie szczepień. Zaleciłem wszystkim dyrektorom szkół, aby plan zajęć uwzględniał spotkanie klas z wychowawcami 2 lub 3 września. Na tych lekcjach zostaną przekazane wszystkie materiały odnośnie szczepień, także dla rodziców. Od poniedziałku 6 września 2021 rozpocznie się zbieranie deklaracji chętnych. Wystarczy podpis jednego rodzica. Będzie mógł on towarzyszyć dziecku podczas szczepienia, ale nie będzie to obowiązek. W szkole mogą zaszczepić się również nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, a także członkowie rodziny ucznia. W zależności od liczby chętnych szczepienia będą odbywać się w szkole lub w punkcie szczepień
