Marszałek Całbecki: fałszywe tezy o metropolii osłabiają wizerunek regionu. Kujawsko-pomorskie się rozpadnie?

nadesłane
Marszałek Piotr Całbecki
Marszałek Piotr Całbecki Lech Kamiński
Marszałek Piotr Całbecki w oficjalnym liście przedstawił swoje stanowisko dotyczące współpracy Bydgoszczy i Torunia w ramach metropolitalnego obszaru funkcjonalnego.

Poniżej przytaczamy w niezmienionej postaci stanowisko marszałka:

W odniesieniu do pojawiającej się się w ostatnim czasie dyskusji dotyczącej przyszłej współpracy miast Bydgoszczy i Torunia w ramach metropolitalnego obszaru funkcjonalnego pragnę niniejszym wyrazić swoje stanowisko.
Bardzo ważnym zadaniem z punktu widzenia kreowania polityki rozwoju państwa jest opracowywanie przez Rząd programowych dokumentów strategicznych szczebla krajowego, takich jak Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 czy Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego. Ich przygotowanie oparte jest o rozbudowany system wieloletnich analiz oraz wielobranżowych ekspertyz. Samorząd Województwa w pełni akceptuje wyżej wymienione dokumenty jako podstawę do wdrażania polityki regionalnej w województwie. Wyniki prowadzonych badań wskazują, że na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego występuje jeden zwarty obszar funkcjonalny w skład, którego wchodzą zarówno Bydgoszcz, jak i Toruń.
Niewątpliwym i niekwestionowanym sukcesem Samorządu Województwa oraz społeczności lokalnych jest pozyskanie w ramach programowania przyszłej perspektywy wykorzystania środków Unii Europejskiej w horyzoncie czasowym 2014-2020 (Umowa Partnerstwa), dodatkowej dla regionu alokacji w wysokości 138 mln Euro na rozwój funkcji metropolitalnych. Zadania te będą mogły być realizowane w ramach polityki terytorialnej i w zgodzie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dla operacyjnego instrumentu jej wdrażania tej polityki jakim są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT).
Obecnie zaobserwować można bardzo negatywne działania wobec możliwości pozyskania zadeklarowanej w projekcie Umowy Partnerstwa kwoty, podważające dotychczasowy dorobek i wiarygodność zabiegów czynionych w tym zakresie przez wiele ostatnich lat przez władze różnego szczebla samorządowego. Jeszcze raz zwracam uwagę, że dwubiegunowy obszar metropolitalny jest funkcjonalną przestrzenią rozwoju nie tylko dla dwóch miast rdzeniowych ale całego regionu, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej autonomii tworzących go samorządów.
Racja stanu naszego województwa wymaga najwyższego poziomu odpowiedzialności wszystkich podmiotów mających realny wpływ na wykorzystanie zadeklarowanych środków oraz skuteczne zabiegi o kolejne dodatkowe środki na rzecz rozwoju naszego regionu.
Wielokrotnie wyjaśniane kwestie konieczności łączenia potencjałów miast metropolitalnych w aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej, jak widać nie potrafią przebić się do świadomości niektórych środowisk i lokalnych liderów samorządowych. Szczególnie trudnym w takiej sytuacji staje się dotarcie z rzetelną i obiektywną informacją do mieszkańców Pomorza i Kujaw, którzy bardzo często są zasypywani nierzetelnymi i mijającymi się z rzeczywistością informacjami w tej sprawie.
Częstokroć powtarzane nieprawdziwe tezy i opinie o relacjach wewnątrzregionalnych, które rzekomo marginalizują pozycję niektórych partnerów samorządowych np. w zakresie pozyskiwania środków z UE, powodują osłabienie wizerunku i pozycji regionu w kraju. Mają one także negatywny wpływ na proces budowy spójności i tożsamości wewnętrznej województwa. Mogą również stać się podstawą do inicjacji wielu negatywnych zjawisk w przyszłości, w tym procesów dezintegracyjnych w wymiarze administracyjnym społecznym czy gospodarczym.
Pragnę zaznaczyć, że Samorząd Województwa cały czas liczy na współpracę obu miast oczekując wypracowania wspólnej wizji rozwoju regionu realizowanej w dużej mierze poprzez silny dwubiegunowy obszar o funkcjach metropolitalnych. Jej podstawą może stać się aktualnie opracowywana, przy szerokim udziale społecznym, Strategia rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do roku 2020. Plan modernizacji 2020+ oraz wynikająca z niej propozycja realizacji regionalnej polityki terytorialnej.
Jestem przekonany, że jedynie zasada otwartości i współpracy partnerów głównych miast stołecznych z obszaru metropolitalnego, wspólnie wypracowana strategia działań, jak również konkretne projekty, przyczynią się do podniesienia prestiżu i długofalowego efektu wzmacniania konkurencyjności kujawsko-pomorskiego.
Tego oczekują mieszkańcy całego regionu.

Więcej o tej sprawie jak również komentarz do powyższego listu juz w poniedziałek (2 lipca) w papierowym wydaniu "Gazety Pomorskiej".
Zapraszamy również do zakupu e-wydania. Możesz ściągnąć też naszą gazetę na iPada.

Czytaj e-wydanie »

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze 43

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Ringo
W dniu 06.07.2013 o 16:40, rządy caUBeka napisał:

Dane o rozdziale środków unijnychRozdział środków unijnych 2007-2013według Krajowego Systemu Informatycznegolink do strony MRRnajnowsza baza danych z dnia 28 lutego 2013KSI SIMIK 07-e - umowy o dofinansowaniu według programów, województw,powiatów (format xls)Regionalny Program Operacyjnydane z 31.12.12dofinansowanie z UEM.Bydgoszcz  - 506 915 592,00M.Toruń        - 625 008 791,15M.Włocławek-156 330 333,18 W przeliczeniu na mieszkańcaM.Bydgoszcz  - 1392,91  M.Toruń        -  3049,51 M.Włocławek- 1338,64GUS dane dotyczące ludnościRPO - zestawienie dla większych miast Polski

Co chcesz udowodnic przytaczając te dane, że Marszałek wg swego uznania sam  rozdziela dotacje? 

r
rządy caUBeka

Dane o rozdziale środków unijnych

Rozdział środków unijnych 2007-2013

według Krajowego Systemu Informatycznego

link do strony MRR

najnowsza baza danych z dnia 28 lutego 2013

KSI SIMIK 07-e - umowy o dofinansowaniu według programów, województw,powiatów (format xls)

Regionalny Program Operacyjny

dane z 31.12.12

dofinansowanie z UE

M.Bydgoszcz  - 506 915 592,00

M.Toruń        - 625 008 791,15

M.Włocławek-156 330 333,18

 

W przeliczeniu na mieszkańca

M.Bydgoszcz  - 1392,91

 

 

M.Toruń        -  3049,51

 

M.Włocławek- 1338,64

GUS dane dotyczące ludności

RPO - zestawienie dla większych miast Polski

 

g
głos z Warszawy
W dniu 30.06.2013 o 08:03, Ringo napisał:

Tylko z tychże powodów, by nie byc kojarzonym z miastem z którego pochodzą autorzy powyższych postów, warto przeprowadzic rozbrat między Toruniem a Bydgoszczą.

A WIELKA Bydzia będzie klepała biede na obrzeżach Wielkopolski... Na pewno Poznań da kasę na lotnisko... I ten mega argument (jesteśmy najwięksi) się skończy... Na pewno będzie im lepiej... 

d
dziedzictwo krzyżackie
W dniu 28.06.2013 o 17:55, to.ja.Komtur napisał:

 Skoro miasta podobnej wielkośći i nawet dużo mniejsze mogą tworzyć ZITY samodzielnie , to dlaczego na śiłę mamy to robić z bankrutem , dużą wiochą w której I gąsior RP dzieli nieuczćiwie kasą  ....... Caubecki to wyrachowany cynik , oszust i złodziej ( dla mnie złodziej bo okrada inne miasta kuj-pom )Myślę że caubecki wymaga opieki lekarskiej , fachowej , w zakładzie znanym  z efektów leczenia odchyleń psychicznych , najbliżej mu do Świecia n/w . Caubecki ( członek PO )zatraćił już poczucie rzeczywistośći i wątpię czy jest zdolny do rządzenia w woj. kuj-pom , co gorsza jego choroba się pogłębia , czego dowodem jest płacz i lament w mediach ........ :rolleyes:

 

Bydgoszcz gród Kazimierza Wielkiego ,Toruń gród krzyżaków Bolków.

a
ajm

A to się porobiło. Marszałkunio straszy własną klęską. :D

p
piernik
W dniu 28.06.2013 o 19:38, Ringo napisał:

PROPONUJĘ REFERENDUM NAD ROZPADEM WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO jako największej pomyłki reformy administracyjnej. Niech Bydgoszcz zainicjuje i pokieruje referendum skoro tak nienawidzi Toruń.

 

"Tyle się mówi o dodawaniu potencjałów w przypadku dupolu, ale w ostatnich latach z tego dodawania potencjałów wyszła ujemna dynamika PKB, najgorsza w całym kraju. Może lepsze jednak jest dodawanie potencjałów otoczenia głównego miasta do potencjału głównego miasta? Może decyzje i inwestycje są jednak bardziej racjonalne? Może z punktu widzenia największego miasta widać najwięcej realnych problemów. Może z poziomu średniego miasta widać po prostu średnio? Niewiele poza własne rogatki?
Wyniki kuj-pomu kompromitują koncepcję dupolu bardziej niż najbardziej zawzięci krzykacze z Bydgoszczy. Pokażcie dobre projekty, dobre wyniki, to ludzie nie będą słuchali krzykaczy. Może nawet już ich nie będzie."

R
Ringo
W dniu 29.06.2013 o 19:20, icek napisał:

Wreszcie Pan Prezydent WIELKIEJ BYDZI dał pstryczek w nos łysym małpom z torunia !!! Wystraszyli się pierniki,że jak się rozpadnie nasze nie udane małżeństwo to toruń zostanie małą mieścinką na obrzeżach Gdańska !!! Dostaną od Gdańska Ochotniczą Straż Pożarną z drabinką na 3 piętro i przystanek PKP na żądanie !! a tak będą szukać pracy w BYDZI !! BYDZIA na rozwodzie nie straci a raczej zyska bo nie będzie okradana !! Mamy LOTNISKO, PIĘKNĄ OPERĘ ,PIĘKNĄ FILHARMONIĘ,PIĘKNĄ HALĘ ŁUCZNICZKĘ,PIĘKNĄ PESĘ, PIĘKNĄ ZAWISZĘ i wielki rynek pracy!!! Nam Toruń nie jest do szczęscia potrzebny !! To Wy powinniście BYDZIĘ prosić !! prosić!! i jeszcze raz prosić o przebaczenie !!

 

 

Mamy dla łysych małp miejsce w BYDGOSKIM ZOO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Tylko z tychże powodów, by nie byc kojarzonym z miastem z którego pochodzą autorzy powyższych postów, warto przeprowadzic rozbrat między Toruniem a Bydgoszczą.

G
Gość

Mamy dla łysych małp miejsce w BYDGOSKIM ZOO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

i
icek
W dniu 28.06.2013 o 18:02, Bydgoszczanin napisał:

Co mozna sadzic o tym czlowieku, albo jest na tyle ograniczony, ze nie zdaje sobie sprawy z powodow dla ktorych to wojewodztwo nie ma szans przetrwania albo wrodzona arogancja i cynizm nie pozwalaja na przyznanie sie do systematycznie popelnianych kardynalnych bledow w jego zrzadzaniu Od szeregu lat, jak tylko torunscy politycy "dorwali" sie do rzadow tym wojewodztwem, mamy do czynienia z niekonczacym sie lancuchem decyzji szkodzacych i marginalizujacych Bydgoszcz. Dla przykladu tylko niektore: zabranie Akademii Medycznej, zabranie portu lotniczego i zablokowanie jego rozwoju, lobbowanie na rzecz budowy szybkich drog komunikacyjnych i linii kolejowych omijajacych Bydgoszcz, podzial srodkow unijnych w proporcji jak 1 do 2 na korzysc Torunia, likwidacja bydgoskich instytucji i firm i przenoszenie ich do Torunia, budowanie w Toruniu obiektow dublujacych istniejace w Bydgoszczy, obsadzanie stanowiska marszalka tylko przez osoby zwiazane z Toruniem. Bydgoszcz jest przedstawiana w opracowaniach marszalka i przedstawiana na szczeblu krajowym tylko z niekorzystnego punktu widzenia. Takich przykladow sa setki, a pana prasowe wystapienia az kipia od falszu i arogancji. Lenzem. Panski cynizm i obluda zaszla tak daleko, ze publicznie neguje pan wlasne materialy statystyczne a takze MRR, mowiace o podziale srodkow unijnych. Czy jest pan az tak naiwny, myslac ze mozna do upadlego marginalizowac wieksze miasto, upadlac jego mieszkancow i kpic z zasad sprawiedliwosci spolecznej, na co pan liczyl i liczy?. TO PAN Z LENZEM JEST GLOWNYM SPRAWCA postepujacego rozpadu tego wojewodztwa, to PAN JEST ZASADNICZYM POWODEM, dla ktorego zamiast wspolpracy i przyjazni, mamy do czynienia z wzrastajacym nieustannie konfliktem spolecznym i potegujaca sie nienawiscia miedzy mieszkancami tych dwoch miast. To PAN DO TEGO DOPROWADZIL i teraz bedzie pan to piwo spijal, ktorego sobie sam nawarzyl. Pan dawno zatracil zaufanie spoleczne mieszkancow Bydgoszczy i kazda pana decyzja jest natychmiast kwestionowana, w ktorej dpatrywane jest dzialanie na szkode naszego miasta. Jezeli zabraklo panu wiedzy o sposobach i metodach oddzialywania w ramach demokratycznego systemu zarzadzania spolecznosciami, to powinien pan zgodnie z pana kwalifikacjami zabrac sie za nauczanie biologii w szkole a nie za zarzadzanie wojewodztwem. Czlowiek posiadajacy odrobine ambicji i honoru, powinien dawno zrezygnowac z takiego stanowiska, wiedzac ze powoduje tylko konflikty i szkody, ale pana na to nie stac. Pewnie za te wlasnie "sukcesy", przyznano panu odznaczenie panstwowe - kolejna kpina z nas mieszkancow.

 

s
stara pierniczka

jedyną szansą na normalny rozwój województwa jest budowa s5 i wiekszy rozwój lotniska,jak bedzie  u nas tak jak w innych województwach ze wszystko sie skupia wokół najwiekszego miasta w województwie to bedziemy w7,8,9, w kraju a tak to na ostatnim miejscu,,jestem z torunia i to jest prawda,ale naprawde moi znajomi zrozumcie ze my jestesmy za małym (ok190tys)miastem aby ciągnąc to i konkurowac z poznaniem ,gdanskiem czy szczecinem,mnie tez jest szkoda tego woj ale jak mamy byc na ostatnim miejscu we wszystkich rankingach to ja naprawde wole byc pod gdanskiem,a bydgoszcz niech sobie zakłada swoje województwo,ale pomimo ze maja potencjał i 360 tys ludnosci to łatwo im nie bedzie

e
ewa
W dniu 28.06.2013 o 23:20, Jan2 napisał:

Masz szcęście, że w Bydgoszczy brakuje osób o wysokich kwalifikacjach i możesz temu miastu pomóc swoją pracą.A przy okazji i sobie.

tak janie tylko ze ja z kolezank, w bydgoskim multikinie pracyjemy jako sprzontaczki,i tyle kilometrów musimy dojezdzac

i
icek

Wreszcie Pan Prezydent WIELKIEJ BYDZI dał pstryczek w nos łysym małpom z torunia !!! Wystraszyli się pierniki,że jak się rozpadnie nasze nie udane małżeństwo to toruń zostanie małą mieścinką na obrzeżach Gdańska !!! Dostaną od Gdańska Ochotniczą Straż Pożarną z drabinką na 3 piętro i przystanek PKP na żądanie !! a tak będą szukać pracy w BYDZI !! BYDZIA na rozwodzie nie straci a raczej zyska bo nie będzie okradana !! Mamy LOTNISKO, PIĘKNĄ OPERĘ ,PIĘKNĄ FILHARMONIĘ,PIĘKNĄ HALĘ ŁUCZNICZKĘ,PIĘKNĄ PESĘ, PIĘKNĄ ZAWISZĘ i wielki rynek pracy!!! Nam Toruń nie jest do szczęscia potrzebny !! To Wy powinniście BYDZIĘ prosić !! prosić!! i jeszcze raz prosić o przebaczenie !!

O
Olga
W dniu 28.06.2013 o 22:45, ania napisał:

masz racje ,mnie juz denerwuje codzienny dojazd do bydgoszczy do pracy,w moim domu jest 4 dorosłych z czego 3 pracuje w bydgoszczy a jeden bezrobotny,a nam pan prezydent hale funduje za nasze podatki a pracy brak

No, ale będziecie też mieć jedyny w swoim rodzaju teatr impresaryjny (no nazwa niczego sobie). Prestiż miasta wzrośnie, a co tam bezrobocie.

b
bam

"Racja stanu naszego województwa wymaga najwyższego poziomu odpowiedzialności wszystkich podmiotów mających realny wpływ na wykorzystanie zadeklarowanych środków oraz skuteczne zabiegi o kolejne dodatkowe środki na rzecz rozwoju naszego regionu."

Niestety w rządach marszałka nie widać efektów kierowania się rozumianą w jego sposób racją stanu województwa. Trudno się doszukać odpowiedzialności w podejmowanych decyzjach, jeśli w ich efekcie województwo znacznie podupadło. nie żadnych wątpliwości, że ten Pan i z nim rządzący nie mają żadnej koncepcji dla rozwoju województwa. Pewne jest natomiast to, że każda decyzja podejmowana jest z punktu widzenia korzyści dla Torunia.

Do tej pory nie podano żadnych konkretnych propozycji dla wspólnych planów w ramach ZIT - chociaż te największe poproszę.

Na razie króluje sama demagogia!!!

Plus osiągnięto mistrzostwo świata w ośmieszaniu działań bydgoszczan.

 

z
zaniepokojony

Ja jako mieszkaniec tego regionu domagam sie odlaczenia Bydgoszczy od zlodziejskiego torunia! 

W przeliczeniu na mieszkanca Bydgoszcz doslala ponad dwukrotniej mniej dotacji Z UE niz torum (miasto dwukrotnie mniejsze)

 

Prosze sie nie dziwic ze nasz region jest w ogonku skoro torunski marszalek robi wszystko by oslabic najwieksze miasto tego wojewodztwa czyli Bydgoszcz! Brak drogi szybkiego ruchu (autostrada, ekspresowka), brak inwestycji w porcie lotniczym, dofinansowanie z UE na poziomie Inowroclawia i rzeka pieniedzy plynaca szertokim strumieniem do torunia (kosztem innych miast regionu)

 

Dosc zlodziejskiej dzialalnosci torunia i jego marszalka!!!

Dodaj ogłoszenie