- Pierwszy raz postanowiliśmy nadać taką rangę temu dniu. Gdy Piotr Hemmerling przyszedł do mnie z inicjatywą nie było sekundy wahania – opowiadał w sali widowiskowo-kinowej Nakielskiego Ośrodka Kultury wojewoda Michał Sztybel.
Zapowiedział, że regionalna celebracja tego dnia stanie się odtąd tradycją. Uroczystości organizowane będą co roku gdzie indziej, po różnych stronach Wisły i Noteci.
Potrzebni, choć niedoceniani
- Działacie w obszarze, który w mojej ocenie jest jednym z najbardziej niedocenianych. To praca w trudnych warunkach. Pomimo wysiłku nie usłyszycie często słowa dziękuję. Niezależnie od trudnych sytuacji – pomagacie ludziom. To jest sens waszej i naszej pracy - podkreślał Michał Sztybel.
To Cię może również zainteresować
Na widowni nie tylko pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie z Kujaw i Pomorza, także samorządowcy z całego regionu. Bo przy okazji uczczono 25-lecie reformy samorządowej i funkcjonowania jednostek pomocy społecznej szczebla powiatowego.
Honory gospodarza pełnił Krzysztof Błoński, starosta nakielski.
- Codziennie stajecie na pierwszej linii wsparcia, pomagając osobom w najtrudniejszych momentach ich życia. To praca wymagająca profesjonalizmu, ale też empatii i troski. Mieszkańcy naszego powiatu i województwa mogą liczyć na opiekę i wsparcie. Każdy z państwa ma w tym swój udział – podkreślał starosta.
20 lat minęło
Organizatorzy przygotowali niespodziankę dla samorządowców, ale jako pierwszą wywołano na scenę Ewę Kistowską, dyrektora DPS w Nakle. Jubileuszu tej placówki, świętującej 24 listopada 20-lecie działalności, winszował jej wicewojewoda Piotr Hemmerling. Jak przyznał to także dla niego ważna chwila, bo był przy narodzinach DPS.
Jako ówczesny starosta nakielski uczestniczył w przygotowaniach i otwierał obiekt przy ul. Parkowej w Nakle.
- Narodziło się coś wspaniałego. Dziś z dumą patrzę na funkcjonowanie DPS-u. Ewa Kistowska doskonale nim zarządza – przekonywał życząc wszystkim pracownikom, by trudności dnia codziennego nadal pokonywali z zapałem.
Niespodzianka dla samorządowców to wyróżnienia dla najlepszych gmin i powiatów. Uznanie, że są przyjazne polityce społecznej.
- Podjęliśmy się trudnego zadania, by wyróżnić 20 samorządów z województwa kujawsko-pomorskiego. Analizowaliśmy 20 różnych danych statystycznych z pięciu obszarów tematycznych jak polityka rodzinna, senioralna, pomoc społeczna czy działalność projektowa, bardzo zależna od samorządowców – tłumaczył zasady wyboru tych, szczególnie wyróżniających się gmin i powiatów Przemysław Biegański, dyr. Wydziału Polityki Społecznej w Kujawsko-Pomorskiem Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.
Samorządy z wyróżnieniem
Doceniono 13 gmin i 7 powiatów. Na liście miasta: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Nakło nad Notecią, a także gminy: Sępólno Krajeńskie, Grudziądz, Inowrocław, Osielsko, Tuchola, Koronowo, Brodnica, Aleksandrów Kujawski i Żnin. W gronie wyróżnionych powiatów: świecki, inowrocławski, brodnicki, bydgoski, toruński, golubsko- dobrzyński i nakielski. Gratulujemy!
Wojewódzką galę w Nakle uświetnił koncert w wykonaniu Anny Hnatowicz z zespołem. Był też wykład pt. „25-lat od reformy samorządowej - stan systemu pomocy społecznej i wyzwania przyszłości”. Wygłosił go prof. dr. hab. Mirosław Grewiński. DPS w Nakle przygotował okolicznościową wystawę
