
Aby talerz się zazielenił...
Kontynuujemy wysiew. W domu wysiewamy rośliny ciepłolubne – zarówno kwiaty, jak i warzywa. W drugiej połowie miesiąca, gdy się ociepli, możemy rozpocząć wysiew w tunelach, inspektach i zimnych szklarniach (rzodkiewka). Sadzimy rozsadę warzyw na wczesny zbiór – sałatę, kalarepę, kalafiora i kapustę wczesną.

Co z rabatkami?
Przekopmy, nawieźmy i wyrównajmy rabatki. Możemy już rozpocząć wysiew roślin jednorocznych – nagietków, groszku pachnącego. Niektórzy ogrodnicy zabierają się do sadzenia roślin cebulowych, takich jak mieczyki, dalie, krynie i begonie. Inni wolą czekać na ten moment do kwietnia lub maja, sadząc cebulki begonii do doniczek.
Pamiętajmy, że mieczyki i lilie sadzimy dopiero wtedy, gdy zrobić się ciepło i słonecznie. Wiosenna pogoda inspiruje do jak najszybszego posadzenia wszystkich cebulek – ale warto się wstrzymać. Aby ułatwić zdrowy wzrost roślinom cebulowym, powinniśmy lekko spulchnić glebę (delikatnie, aby nie uszkodzić cebulek).

Nie zapomnij o bylinach
Zróbmy porządek na rabatach bylinowych i skalniakach. Należy usunąć zaschnięte liście, przyciąć rozrośnięte egzemplarze i ściąć zaschnięte łodygi – umożliwi to rozwój nowych pędów.

Dużo pracy w sadzie
Marzec to także pora na opryski drzew owocowych. Dzięki nim możemy uniknąć wielu chorób, z którymi późniejsza walka będzie nieskuteczna. Drzewka brzoskwini powinniśmy opryskać przeciwko kędzierzawości liści – jeśli chcemy uniknąć używania tzw. „ciężkiej chemii”, możemy rozejrzeć się za preparatami naturalnymi. Z kolei jabłoń powinniśmy zabezpieczyć przed grzybem, który wywołuje mączniaka prawdziwego i przed chrząszczami kwieciaka jabłoniowca Wiśnia, czereśnia, brzoskwinia i morele (i inne drzewa pestkowe) zagrożone są rakiem bakteryjnym. Jeśli w poprzednim sezonie drzewka chorowały, to prawdopodobieństwo powtórki jest spore. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy w lutym, prześwietlmy korony drzew owocowych. Usuwajmy martwe pędy i mumie owoców. Rany po cięciu posmarujmy maścią ogrodniczą.