Pierwsza komunia święta 2020
Ustalenie terminu pierwszej komunii w poszczególnych parafiach pozostawiono w gestii proboszczów. W niektórych parafiach uroczystości pierwszej komunii świętej odbędą się w maju. Inne parafie zdecydowały się przesunąć termin na wrzesień. Są i takie, w których pierwsza komunia święta w 2020 roku nie odbędzie się wcale - termin zmieniono ze względów bezpieczeństwa dopiero na maj lub czerwiec 2021 roku.
Pierwsza komunia święta w czasie epidemii koronawirusa
Ustalenie spraw związanych z pierwszą komunią znajduje się w gestii rodziców, w porozumieniu z księdzem proboszczem. Większość parafii, w porozumieniu z rodzicami, już zdecydowała się na wrzesień lub październik.
Ksiądz odmawia udzielenia komunii? Sprawdź, kiedy może to zrobić
- Sami rodzice proszą nas, żeby komunie zostały zorganizowane później niż zwykle. To ważna uroczystość i zależy nam, by wszystko odbyło się bezpiecznie, bez strachu o zdrowie – podkreśla ks. Sławomir Bar, proboszcz bazyliki. - Zdajemy sobie sprawę, że wielu parafian chce, by w tej uroczystości wzięli udział członkowie rodziny, więcej niż 2-3 osoby. Niektórzy wynajmują sale... Dlatego uzgodniliśmy datę, która to umożliwi.
To Cię może też zainteresować
Rodzice, którzy chcieliby, by uroczystość odbyła się w niezmienionym terminie, mogą umówić się z proboszczem danej parafii indywidualnie. W takim przypadku należy się liczyć z tym, że pierwsza komunia będzie miała charakter kameralny, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.
Pierwsza komunia święta w maseczce
Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, wierni w kościele muszą mieć zasłonięte usta i nos. Jedyną osobą bez maseczki może być ksiądz. Wszyscy poza księdzem - ministranci i wszyscy wierni, którzy są w kościele, muszą zasłaniać usta i nos.
Obowiązek zasłaniania twarzy i nosa dotyczy zatem również dzieci, które przystępują do pierwszej komunii, ich rodziców czy gości. Dodatkowo w kościołach obowiązuje limit osób - liczba uczestników mszy uzależniona jest od powierzchni kościoła. Wierni muszą też zachować odpowiedni odstęp od innych.
Jak przyjąć komunię świętą w maseczce?
Diecezja opolska informuje, że "twarz można odsłonić przy przyjmowaniu Komunii świętej w taki sposób, aby nie dotykać rękami zewnętrznej części maski". Lekarze z kolei zalecają, by komunię świętą przyjmować na rękę.
Lekarze zalecają, by komunię świętą przyjmować na rękę.
W ofercie wielu sklepów z dewocjonaliami pojawiły się maseczki komunijne, które są uzupełnieniem do alby czy komunijnego wianka.
Maseczki komunijne - pierwsza komunia święta 2020
W ofercie wielu sklepów można znaleźć maseczki komunijne, czyli maseczki szyte specjalnie z myślą o dzieciach, które w dobie epidemii koronawirusa przystępują do pierwszej komunii świętej.
Maseczki komunijne są najczęściej gładkie białe, jednak można kupić również gładkie czarne maseczki (np. dla chłopców, którzy przyjmą pierwszą komunię), a także maseczki komunijne ze wzorem np. złotą haftowaną hostią. Ceny maseczek komunijnych wahają się od kilku do kilkunastu złotych za 1-5 sztuk.
Jaka maseczka na pierwszą komunię świętą?
Kupując maseczkę ochronną, powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana. Jednorazowe maseczki należy wyrzucić po mniej więcej 60 minutach od założenia. Z kolei maseczki wielorazowe powinny być wykonane z naturalnego materiału, by nie tylko dawały ochronę, ale pozwalały również swobodnie oddychać. Najlepiej sprawdzi się len lub bawełna.
Na początku lat 90. te przedmioty były obiektem pożądania ka...
Jak NIE nosić maseczek? Te błędy popełniamy najczęściej. Spr...
