W Chinach, skąd pochodzi 80 proc. zabawek dostępnych na rynku, w fabrykach z zabawkami pracują setki tysięcy młodych dziewcząt i chłopców w wieku 16-25 lat. Warunki, w jakich przebywają, powodują najczęściej utratę zdrowia, a czasem również życia, ze względu na śmiertelne wypadki zdarzające się w fabrykach.
Członkowie chińskiej organizacji SACOM odwiedzili dwie fabryki i sporządzili raport, w którym opisali warunki życia i pracy osób zatrudnionych przy produkcji zabawek. Raport zawiera też zdjęcia robione potajemnie przez pracowników fabryk, na których widać jakie zabawki i w jakich warunkach wytwarzane są w badanych fabrykach.
- W samym marcu musiałam wyrobić od 2 do 4,5 nadgodzin dziennie. Zostałam nawet trzy razy zmuszona do pracy przez całą noc, przy czym najdłużej pracowałam 28 godzin bez przerwy. Pomimo tego, zapłacono mi jedynie 1029 juanów” (ok. 500 PLN) – powiedziała SACOM jedna z pracownic.
„Kupuj odpowiedzialnie zabawki” to część europejskiej kampanii na rzecz poprawy warunków pracy w przemyśle zabawkarskim. W Polsce projekt realizowany jest przez Polską Zieloną Sieć. - Bierzemy przemysł zabawkarski pod lupę, z przekonaniem że żadne dziecko nie chciałoby się bawić przytulankami czy klockami okupionymi cudzą krzywdą - mówią organizatorzy i organizatorki akcji.
Więcej informacji o kampanii: www.ekonsument.pl/zabawki
