Na koncert może wybrać się każdy grudziądzanin, który chce uroczyście upamiętnić powrót naszego miasta do Polski. A będzie to nie lada gratka dla miłośników muzyki poważnej. Usłyszymy m.in. utwory Johanna Straussa i Ferenca Lehára. Wykonają je artyści z Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis pod batutą Damiana Borowicza. Występ uświetni też sopranistka Ingrida Gapova. Początek w czwartek o godz. 18. Wstęp wolny.
Wcześniej, bo o godz. 10 w bazylice zostanie odprawiona msza święta, a po liturgii uroczystości przeniosą się na Rynek pod Pomnik Żołnierza Polskiego.
Przeczytaj także: Uroczystości w 94. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy
Kierowcy uwaga!
Już dziś od godz. 18 zostanie zamknięta dla ruchu ul. Kościelna na odcinku od ul. Ratuszowej w kierunku Rynku, ul. Reja oraz ul. Prosta.
Jak informują urzędnicy, objazd wyznaczono traktami: Ratuszową, Spichrzową, Poprzeczną, Pańską. Utrudnienia potrwają do czwartku, do godz. 12.30.
Sprawdzali wiedzę
O ile większość mieszkańców będzie świętowało 94. rocznicę powrotu Grudziądza do granic Polski jutro, to dzieci i młodzież już to zrobiła. Aktywnie. Bowiem w sobotę 230 uczniów z grudziądzkich szkół wzięło udział w rajdzie Pamięci generała Pruszyńskiego. Wędrowali przez miejscowości: Nicwałd, Węgrowo, Grudziądz.
Oprócz podziwiania leśnych krajobrazów, uczestnicy marszu sprawdzali też swoją wiedzę w konkursie historycznym o generale Pruszyńskim i samej dacie 23.01.1920 r.
I tak:
w kategorii szkół podstawowych zwyciężyły Paulina Aniszewska i Martyna Lonser z SP nr 3,
w kategorii gimnazjów pierwsze miejsce zajęły : Aneta Ceglińska i Paulina Roman z Gim. nr 1,
w kategorii szkół ponadgimnazjalnych najepiej wypadli : Karol Szumkon i Dominik Uliszewski z Zespołu Szkół Rolniczych.
Organizatorami rajdu było m.in. Wojskowe Koło PTTK "OSeSeK" oraz grudziądzki oddział PTTK.
Czytaj e-wydanie »