- Cieszę się, że powstała grupa inicjatywna, która doprowadzi do powstania Rady Kobiet przy prezydencie Grudziądza, która będzie pełniła rolę ekspercką, opiniującą ale też inicjującą wiele ciekawych wydarzeń - mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
W skład komitetu założycielskiego weszły:
Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza – przewodnicząca Komitetu,
Beata Glamowska, działaczka, aktywistka, społeczniczka, współpracująca z różnymi organizacjami, stowarzyszeniami i fundacjami
Monika Balcer-Grudzień, prezeska Stowarzyszenia Kobiety na swoim
Magdalena Lewandowska, pedagog, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 12
Anna Bator, artystka, instruktorka w Klubie Centrum Spółdzielni Mieszkaniowej
- Ponad dwa lata temu pani Beata Glamowska złożyła propozycję, aby w Grudziądzu również powstała Rada Kobiet - wyjaśnia wiceprezydent Róża Lewandowska. - Wspólnie z panią Beatą jeździłyśmy i poznawałyśmy pracę Rad Kobiet w innych miastach, spotykałyśmy się z aktywistkami. Zachęcamy panie z różnych środowisk, w różnym wieku abyśmy mogły wspólnie działać na rzecz kobiet.
Mile widziani także panowie
Beata Glamowska: - Mam nadzieję, że wiele środowisk z dziedziny kultury, zdrowia, sportu będzie chciało uczestniczyć w kandydowaniu na członkinie Rady Kobiet. Zapraszamy też chętnych mężczyzn, którzy będą mieli różne pomysły na aktywizację kobiet.
Wśród celów jakie wyznacza sobie Rada Kobiet, jak wymienia Beata Glamowska, są m.in.: respektowanie praw kobiet i mężczyzn, działania na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet, aktywizacja zawodowa kobiet, ochrona przed przemocą ekonomiczną i psychologiczną.
- Cieszy nas też, że nasze działania będą wspierać też środowiska polityczne, gdyż o Radzie Kobiet w kampanii wyborczej samorządowej wspominała Lewica - dodaje Beata Glamowska.
Zadaniem wyżej wymienionych pań jest przeprowadzenie naboru do Rady Kobiet oraz opracowania projektu statutu Rady Kobiet, która docelowo ma pełnić funkcję organu opiniodawczo – doradczego prezydenta Grudziądza w sprawach dotyczących życia społeczno – gospodarczego kobiet. Członkinie komitetu założycielskiego działają społecznie, a po zawiązaniu się Rady Kobiet, komitet ulegnie rozwiązaniu.
Rada Kobiet ma liczyć od 9 do 15 pań powołanych przez prezydenta Grudziądza spośród zgłoszonych kandydatek, w tym:
3 przedstawicielki wskazane osobiście przez prezydenta Grudziądza i
co najmniej jedna przedstawicielka jednostki samorządu terytorialnego.
Kto może zostać członkinią Rady Kobiet? Oto kryteria:
osoba pełnoletnia, która korzysta z pełni praw publicznych
ma miejsce zamieszkania na terenie miasta Grudziądza lub
jej centrum działalności zawodowej lub społecznej stanowi miasto Grudziądz.
Zgłoszenia kandydatek będą przyjmowane do 15 grudnia br. Formularz można pobrać: TUTAJ i wypełniony wysłać pocztą elektroniczną na adres: [email protected] lub osobiście w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, ul. Ratuszowa 1. Rada Kobiet działać ma społecznie.
Dodajmy, że Grudziądzka Rada Kobiet to także pomysł grudziądzkiej Nowej Lewicy, którym podzieliła się podczas tegorocznego Dnia Kobiet. To była wówczas jedna z obietnic wyborczych w kampanii do samorządu. Wówczas kandydat na radnego, a obecnie radny Lewicy Przemysław Decker mówił: "W Grudziądzu mamy dużo wspaniałych, ambitnych kobiet ale ich potencjał nie jest do końca wykorzystany. Jako Lewica deklarujemy, że doprowadzimy do powołania Grudziądzkiej Rady Kobiet. Chcemy by działała prężnie i podejmowała realne działania, a nie żeby był to tylko "twór" na papierze. Będziemy dążyli do tego, aby opiniowała uchwały dotyczące kobiet, aby doradzała prezydentowi, aby prowadziła konsultacje i projekty wspierające kobiety.
