Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matematyka jest do zdania

Kamila Mróz
sxc
- Gdybym nie musiała, to nie pisałabym matematyki na maturze - mówi Paula Betlejewska z III LO w Toruniu. Wczoraj była w tłumie licealistów, którzy odwiedzili toruński Salon Maturzystów.

Swoje oferty na UMK zaprezentowało 20 uczelni z całego kraju.

Wyższa Szkoła Bankowa nie tylko udzielała informacji o kierunkach, ale podobnie jak UMK, zachęcała licealistów do udziału w konkursach. UMK w nagrodę zaproponowało zwolnienia z opłat rekrutacyjnych. WSB premiowała gadżetami szkoły.

- Licealiści najczęściej pytają nas o kierunki i specjalności, i szczegóły związane z rekrutacją - mówi Agnieszka Anielska z WSB.

Justyna Frańczak z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wyjaśnia: - Maturzyści biorą głównie ulotki, ale są też tacy, którzy mają już sprecyzowane plany, więc zadają konkretne pytania. Najczęściej dotyczy to biotechnologii, psychologii, pedagogiki wczesno-szkolnej i przedszkolnej oraz turystyki i rekreacji.

Nic ciekawego dla siebie nie znalazł Piotr Dąbrowski z Technikum Hotelarskiego w Toruniu. On wybiera się do szkoły policyjnej w Szczytnie.

Wystarczy 15 procent

W tym roku po raz pierwszy od lat na egzaminie dojrzałości obowiązkowo trzeba zdawać maturę z matematyki.
Większość przyszłych maturzystów myśli o tym egzaminie z niepokojem.

Dlatego wczoraj można było się dowiedzieć jakie są jego nowe zasady.
Przedstawiła je Irena Laguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

Matura z matematyki na poziomie podstawowym będzie trwała 170 minut (a nie 120). Aby ją zdać należy prawidłowo odpowiedzieć na 30 proc. pytań, a więc zdobyć 15 z 30 punktów. Nowością jest pojawienie się na egzaminie zadań zamkniętych (ok. 20). Do każdego będą cztery odpowiedzi, w tym jedna właściwa (punktowanie 0-1). Na arkuszu znajdzie się też 5-10 zadań otwartych krótkiej odpowiedzi (punktowanych 0-2) oraz od 3 do 5 zadań otwartych rozszerzonej odpowiedzi (punktowanych 0-4, 0-5, 0-6).

Irena Łaguna radziła maturzystom, aby zapoznali się z zakresem treści i umiejętności, który jest w informatorze maturalnym. Można znaleźć go na stronie www.oke.gda.pl.

- Na maturze nie może być nic, co tam nie jest zawarte. Na przykład: będą funkcje, ale nie wszystkie. Dlatego warto dokładnie zapoznać się tym wykazem - mówiła.

Przestrzegała też: - Trzeba pamiętać o przeniesieniu odpowiedzi zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi. Jeśli ktoś tego nie zrobi, również dyslektycy czy dysortograficy, to nie zda egzaminu.
Błędnie zaznaczoną odpowiedź należy wziąć w kółeczko i odhaczyć właściwy kwadracik.

Inaczej również będą oceniane pytania otwarte. Jeden punkt można już dostać za pokazanie, że zna się metodę.

Napiszę, bo muszę

Informacji o maturze z matematyki słuchała pełna sala przyszłych maturzystów.
- Boję się matematyki, bo nie jestem z niej dobra. Gdybym mogła, to zdawałabym wos rozszerzony. Ale mam nadzieję, że będzie dobrze - mówi Paula Betlejewska z III LO w Toruniu.

Matematyki nie zdawałby także Tomek Kozłowski z Technikum Ekonomicznego z Grupy pod Chełmnem. Wybrałby historię. Zresztą myśli, aby właśnie na nią lub na filologię angielską składać dokumenty na UMK.

11 września salon zagości na UKW w Bydgoszczy.

Matura z matematyki odbędzie się 5 maja o godz. 9 na poziomie podstawowym i o godz. 14 na poziomie rozszerzonym. Poprawka - 23 sierpnia o godz. 9. Próba już w listopadzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska