MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Materiał pod blachodachówkę

.
Montaż blachodachówki warto rozpocząć od przemyślenia właściwego podłoża. Pokrycie dachowe bardzo mocno narażone jest na czynniki zewnętrzne. Nawałnice oraz silny wiatr może spowodować wnikanie wody pod pokrycia dachowe. Dodatkowo istnieje możliwość powstania zniszczeń izolacji w wyniku uderzeń gałęzi i innych losowych zdarzeń.

Warto zdecydować się na poszycie zapewniające ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Kiedyś stosowano sztywne poszycia z desek oraz papy. Obecnie można spotkać nowoczesne membrany dachowe i inne rozwiązania. Renomowaną Firma oferującą różnorodne poszycia jest Traffic-blachy .

Folia czy pełne deskowanie?
Wykonanie poszycia z desek i papy istniej od wielu lat. Stanowiło do tej pory najlepszy sposób na uzyskanie dobrej szczelności dachu. Często układano deski, pokrywano je papą i zostawiano w takim stanie. Czasami dodatkowo takie poszycie pokrywano materiałem dekarskim. Obecnie ciekawą alternatywą dla papy jest stosowanie foli do wstępnego krycia.

Papa na podłożu odeskowanym

Papa była układana na podkładzie z płyt drewnopodobnych lub podłożu odeskowanym. Taki sposób przygotowania poszycia gwarantował sztywną oraz szczelną konstrukcję. Deskowanie uzbrojone ze strony zewnętrznej za pomocą papy stanowi jednak barierę dla przejścia pary wodnej. Dlatego też osoby chcące w przyszłości dokonać zmian w pokojach na poddaszu lub pokryć dachowych blachodachówką powinny spodziewać się pewnych utrudnień wynikających z ułożenia papy. Poddasze pokryte od zewnątrz papą będzie gromadziło duże ilości wilgoci, które nie będą mogły wydostać się na zewnątrz. Z tego powodu zawilgoceniu ulec może także wełna mineralna, dekowanie oraz główna więźba. Poleca się zachowanie szczeliny wentylacyjnej pomiędzy deskowaniem, a izolacją z wełny. Szczelina powinna mieć wysokość około 2-3 centymetry. Dodatkowo można wykonać przewiązanie z drutu zapewniające pełne otwarcie szczeliny. Trzeba pamiętać, że wykonanie szczeliny uniemożliwi stosowanie grubej wełny mineralnej. Ocieplenie poddasz możliwe będzie dzięki wykonaniu rusztu do ułożenia warstwy izolacji pod krokwiami. Wynikiem tego może być większe zużycie materiału oraz zmniejszenie się wysokości, na której będzie umieszczone poszycie z płyt.

Do głównych zalet korzystania z papy do poszycia można zaliczyć:

•zwiększenie stabilności i sztywności więźby,
•możliwość rozłożenia prac pokrycia dachu na kilka lat (papa zapewnia ochronę, prawie taką samą jak blachodachówka)
• dach z papy pozwoli zaoszczędzić pieniądze lub zyskać czas na uzbieranie pozostałej kwoty potrzebnej do wykończenia,
•dodatkowe pokrycie papy gontem bitumicznym wywoła estetyczny efekt.

Poszycie z folii wstępnego krycia
Poszycie wykonane z folii wstępnego krycia polecane jest dla inwestorów zmierzających podczas jednego sezonu wykonanie całej konstrukcji dachu. Blachodachówka lub dachówka nie wymaga stosowania deskowania i papy.

Folie stosowane do poszycia muszą być z zewnętrznej strony wodoodporne, zaś od strony wewnętrznej powinny przepuszczać parę wodną. Najkorzystniejszym rozwiązaniem są folie o dużej paro przepuszczalności, czyli tzw. membrany. Dzięki zastosowaniu tego typu foli budowa dachu przebiega szybciej, a jej koszta są mniejsze z powodu niższej ilości zużytego materiału oraz kosztów transportu. W przypadku korzystania z foli paroprzepuszczalnej nie trzeba zachowywać szczeliny wentylacyjnej nad warstwą ocieplającą. Wystarczy położyć wełnę mineralną na całej wysokości bez ryzyka jej zawilgocenia. Para wodna w swobodny sposób przeniknie przez wełnę i wydostanie się na zewnątrz. Dodatkowo wilgoć nie może powrócić i usuwana jest szczeliną wentylacyjną powstałą w wyniku nabiciu krokwi kontrłat i łat.

Czołowe atuty używania woli na poszycie dachów:
• właściwości wodoszczelne,
• całkowite usuwanie przecieków,
• zabezpieczenie termoizolacji,
• wysoka paroprzepuszczalność,
• wiatroszczelność,
• odprowadzanie wilgoci,
• korzystna cena montażu membran,
• łatwy montaż .

Używanie foli na poszycie gwarantuje oszczędność czasu oraz zmniejszenie kosztów finansowych. Oprócz tego przyczynia się do odciążenia całości ciężaru więźb dachowej. W przypadku deskowania i papy mamy do czynienia z dodatkowymi kilogramami napierającymi na całą konstrukcję budynku. Jednak zaletą w tym przypadku jest możliwość rozłożenia budowy na kilka lat lub dokonanie odeskowania, opapowania i pokrycia gontem bitumicznym dachu. Folia natomiast nie powinna zostawać nieosłonięta, gdyż może ulec zniszczeniom wynikającym z złych warunków pogodowych oraz promieniowaniu ultrafioletowym.

Materiał izolacyjny
Głównym materiałem izolacyjnym jest stosowanie wełny mineralnej. Zamoczona lub zawilgocona wełna możne wywołać powstanie pleśni oraz zmniejszyć swoje właściwości termoizolacyjne. Folia pod wełną zatem powinna być wykonana z dobrej jakości materiału. Dodatkowo warto wzorowo przygotować szczeliny wentylacyjne umożliwiające usunięcie pary wodnej na zewnątrz. Pokrycie dachowe tworzy pewnego rodzaju warstwę ochronną, która zminimalizuje wystąpienie jakichkolwiek przecieków. Szczelnie wykonana konstrukcja dachu zapewnia jej długą żywotność oraz dba o właściwy stan więźby i innych elementów składających się na pokrycie.

Sprawdź również:
obróbki blacharskie dachu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska