Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy system dachowy

Tygodnik Ostrołęcki
Decydując się na system dachowy mamy pewność, że każdy z elementów będzie idealnie do siebie pasował. Nie tylko "na oko", ale też pod względem funkcjonalnym.

- Aby dach spełniał swoją funkcję musi być przede wszystkim szczelny - radzi Marek Podeszwa z firmy Braas, zajmującej się produkcją pokryć dachowych. - Zapewni nam to połączenie dachówki ceramicznej lub cementowej z oryginalnymi i systemowymi akcesoriami służącymi do budowy dachu.

Dachówka i cała reszta

System dachowy to pochodzący od jednego producenta zestaw elementów. Pozwala on na wykonanie całości pokrycia dachowego - poczynając od elementów termoizolacyjnych (membrany i folie), po dachówki (podstawowe oraz kształtowe) i wykończenie (np. obróbka komina taśmą).

Warstwa wstępnego krycia - poszycie - chroni poddasze i cały dom przed przeciekaniem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Tradycyjnie poszycie układa się z desek lub płyt drewnopochodnych. Następnie pokrywamy je papą lub folią.

Można też użyć folii wstępnego krycia. Ochroni konstrukcję i ocieplenie dachu przed nawiewanym pod pokrycie śniegiem i deszczem. Nie dopuści też, aby woda i wilgoć wdarły się w głąb dachu. Folia przepuszcza jednak parę wodną, dzięki czemu pozwala też dachowi oddychać

Słabe punkty dachu

Szczelność całego dachu zależy szczególnie od obróbki blacharskiej miejsc, w których pokrycie jest najbardziej narażone na zamakanie. A nawet najprostszy dach spadzisty składa się z co najmniej dwóch płaszczyzn. Dlatego konieczne jest połączenie ich materiałem zapewniającym i uszczelnienie, i wentylację połaci dachu. Służą do tego m.in. taśmy wentylacyjno-uszczelniające oraz uszczelki kalenicowe.

Zabezpieczenia obróbkami wymagają zresztą wszystkie brzegi i załamania połaci. Słabymi punktami dachu są także te miejsca, w których przez dach przechodzą różne elementy - okapy, szczyty dachów, kominy i lukarny oraz okna połaciowe.
Typowe dachówki w środkowych częściach połaci układa się zazwyczaj bez mocowania. Tylko w niektórych miejscach trzeba je zamocować mechanicznie - tam gdzie wiatr działa z największą siłą. Przytwierdza się je specjalnymi klamrami, gwoździami lub przykręca. Mocuje się w ten sposób dachówki przy krawędziach dachu oraz wzdłuż okapów, kalenic, koszy, wokół okien dachowych bądź kominów.
Poza tym każdą dachówkę zakładkową trzeba mocować, jeśli nachylenie połaci przekracza 60 stopni.

Dachowa konfekcja

Przy montażu dachu zawsze myślimy o tym, żeby spełniał wszystkie swoje funkcje przez następnych kilkadziesiąt lat. Każde jednak pokrycie wymaga przeglądów i konserwacji. Bezpieczne poruszania się w przyszłości po jego połaci zapewnią stopnie i ławy kominiarskie.

Zwieńczeniem zaś systemu dachowego jest orynnowanie, czyli zapewnienie odprowadzenia wody opadowej z połaci dachu. Popularne do niedawna rynny stalowe ocynkowane obecnie zastępuje się najczęściej rynnami z PVC lub ze stali ocynkowanej powlekanej albo lakierowanej. Czasem stosuje się też droższe orynnowania z tytanocynku, aluminium lub miedzi.

Orynnowanie zwykle montuje dekarz, ale niektóre elementy - zwłaszcza rynny montowane na zatrzaski - nietrudno założyć samemu, jeśli tylko robi się to zgodnie z instrukcją producenta.

Źródło:
, Tygodnik Ostrołęcki:Dach to nie tylko ozdoba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska