Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2018 - język polski podstawowy. Odpowiedzi i arkusze maturalne

(ea)
W piątek o godz. 9 rozpoczynają się egzaminy maturalne
W piątek o godz. 9 rozpoczynają się egzaminy maturalne Filip Kowalkowski
W piątek o godz. 9 wystartuje tegoroczna matura. Najpierw uczniowie napiszą język polski. Ale to dopiero początek prawdziwego egzaminacyjnego maratonu.

TUTAJ ODPOWIEDZI Z JĘZYKA POLSKIEGO [POZIOM PODSTAWOWY]

Maria, maturzystka z Bydgoszczy ostatnie dni spędziła na powtórkach materiału. - Nie umiem siedzieć bezczynnie i czekać na egzamin - mówi. - Wtedy jeszcze bardziej się denerwuję. Gdy się uczę, mniej myślę o tym, co mnie czeka.

Matura 2018 - dołącz do wydarzenia na Facebooku: >> tutaj <<

Matura 2018 - polski i matematyka - odpowiedzi

Odpowiedzi podamy w tym artykule po skończeniu egzaminu.

Matura 2018 - język polski podstawowy. Jak będzie przebiegać egzamin?

Stres, choć innego rodzaju, przeżywają też dyrektorzy szkół. Myślą o tym, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem. - Na spotkaniu przed majówką przypomnieliśmy uczniom o procedurach, które ich dotyczą - mówi Rafał Łasz­­­kiewicz, dyrektor I LO im. Kasprowicza w Inowrocławiu. Maturę będzie zdawać tu 165 tegorocznych absolwentów. - Zawsze uczulamy uczniów, aby ostatnie dni przed egzaminami spędzili spokojnie. Na przykład, złamanie ręki może poważnie pokrzyżować plany. Trzeba wtedy liczyć się z koniecznością zdawania egzaminów w dodatkowym terminie w czerwcu.

Matura 2018 [ODPOWIEDZI] Język polski - matematyka na start - arkusze, pytania, przecieki

- Co roku matura to organizacyjnie duże wyzwanie dla szkoły - podkreśla Aneta Jaworska, dyrektor III LO we Włocławku, gdzie maturę pisze 190 tegorocznych absolwentów. - Wcześniej sprawdzamy, czy są przygotowane sale, czy zostały poprawnie wydrukowane listy uczniów itp. Najtrudniejszy do przeprowadzenia jest egzamin z języka obcego. Sprzęt może zawieść w najmniej spodziewanym momencie. Tak w naszej szkole nigdy się nie stało, ale jak co roku kupiliśmy już zapasowe baterie, gdyby jakieś urządzenie spłatało nam figla.

Jak mówi Aneta Jaworska, muszą być też zachowane procedury, jeśli chodzi o skład komisji. Nie mogą się w niej znaleźć nauczyciele przedmiotu, z którego przeprowadzany jest egzamin oraz wychowawca klasy. - Dla nas maj to prawdziwy maraton maturalny - podkreśla Aneta Jaworska. - W ciągu trzech tygodni codziennie odbywają się egzaminy, a szkoła musi pracować normalnie.

Matura 2018 - język polski na początek

- W piątek wstajemy o świcie, aby od godz. 5 być już w szkole. Mamy szansę obejrzeć wschód słońca i posłuchać śpiewu ptaków- żartuje Jarosław Acalski, polonista i wicedyrektor I LO w Bydgoszczy. - Czekamy na kuriera, który przywozi arkusze maturalne.
Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się dziś o godz. 9. - Przede wszystkim uczulamy uczniów, aby nie wnosili na salę żadnych urządzeń telekomunikacyjnych - zaznacza Jarosław Acalski. - Uczniowie zostawiają telefony w sekretariacie, a każda komórka opatrzona jest identyfikatorem. W tym roku egzaminy zdaje 180 naszych maturzystów.

Matura 2018 - jaki tematy?

Jakie tematy zdaniem polonisty pojawią się na dzisiejszym egzaminie? - Moim zdaniem nie ma sensu niczego obstawiać, bo przewidywania rzadko się sprawdzają - mówi Jarosław Acalski. - Uczniowie powinni trzymać się tego, że na maturze pojawi się któraś z obowiązkowych 9 lektur i dlatego należy je znać. Oczywiście przyda się też znajomość innych książek, aby pochwalić się nimi w pracy maturalnej.

Więcej na kolejnej stronie >>>

W poniedziałek uczniowie przystąpią do obowiązkowego egzaminu z matematyki. Muszą też zdać egzamin z języka obcego, egzaminy ustne oraz przystąpić do jednego egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Matura 2018. Co będzie na egzaminie? [TEMATY, PRZECIEKI]

Najlepiej przypomnieć sobie bohaterów, główne wątki i intencje autorów lektur, które zostały oznaczone gwiazdką i tym samym znalazły się w podstawowym kanonie. Dobrze jest także powtórzyć cechy epok, w których powstały. Maturzyści, nawet wybudzeni w środku nocy, powinni umieć przybliżyć historie zawarte m.in. w "Lalce" Bolesława Prusa, "Zbrodni i Karze" Fiodora Dostojewskiego, "Makbecie" i "Hamlecie" Williama Szekspira, "Jądrze ciemności" Josepha Conrada,"Dziadach" Adama Mickiewicza, "Chłopach" Władysława Reymonta, "Imieniu róży" Umberta Eco i "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego.

Do tego warto również wiedzieć co nieco o twórczości Jana Kasprowicza, Stefana Żeromskiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Bruno Schulza, Bolesława Leśmiana, Cypriana Norwida, Juliusza Słowackiego i Jarosława Iwaszkiewicza.

Dobrze jest również "odkurzyć" wiedzę dotyczącą pisania krótkich i długich form wypowiedzi. Twórcy arkuszy upodobali sobie zwłaszcza rozprawkę.

W internecie roi się od stron oferujących informacje o przeciekach. Niektórzy twierdzą, że znają nawet konkretne zadania, pytania, czy tematy wypracowań. Jednak nie dajcie się nabrać! Z pewnością w sieci nie znajdziecie konkretnych pytań ani przecieków maturalnych. Jeśli natraficie na strony, które twierdzą, że je podają - pod żadnym pozorem się na nich nie rejestrujcie ani nie wysyłajcie sms-ów. Za tym stoją najczęściej zwykli naciągacze, żerujący na czyjejś naiwności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska