Matura 2021. Jak się przygotować do egzaminów? - Grunt to mieć plan - mówią maturzyści z Kujawsko-Pomorskiego

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Wojciech Alabrudziński
Wojciech Alabrudziński
Matura rozpocznie się 4 maja 2021, egzaminy potrwają do 20 maja 2021. Młodzież obowiązkowo przystępuje w tym roku do trzech pisemnych egzaminów: z języka polskiego, matematyki i języka obcego Mariusz Kapała/ Zdjęcie ilustracyjne
- Najważniejsze to mieć plan i systematycznie powtarzać materiał – mówią maturzyści, którym towarzyszymy w przygotowaniach do matury 2021. Wiedzą, jak się zmobilizować, żeby praca przyniosła efekty.

Zobacz wideo: Matura 2023 - szykują się duże zmiany!

Matura rozpoczyna się 4 maja 2021. O tym, że odbędzie się ona w terminie, zapewnił ostatnio minister edukacji Przemysław Czarnek. Jak stwierdził, że nie ma powodów, aby przekładać egzaminy mimo pandemii.

To też może Cię zainteresować

Matura 2021 - z tych przedmiotów będą egzaminy

W bieżącym 2021 roku matura będzie wyglądać nieco inaczej niż w ubiegłym 2020. Uczniowie będą zdawać pisemne, obowiązkowe egzaminy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego – wszystkie na poziomie podstawowym.

Maturzyści mogą też przystąpić do egzaminów na poziomie rozszerzonym z wybranych przedmiotów (w ubiegłym roku obowiązkowo musieli napisać jeden). Choć nie jest to już obowiązek, większość uczniów zdecydowała się na przystąpienie do rozszerzeń, ponieważ wyniki tych egzaminów są brane pod uwagę przy rekrutacji na studia.

Na maturze 2021 nie trzeba zdawać egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego.

Zrezygnowano z niektórych zagadnień na egzaminach. Pozostał natomiast wymóg uzyskania przynajmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia na każdym z obowiązkowych egzaminów.

Lepiej uczyć się systematycznie niż zarywać noce

„Pomorska” towarzyszy czwórce maturzystów z Kujawsko-Pomorskiego w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości. W każdy piątek pytamy ich plany na najbliższy tydzień, sposoby na przygotowanie do testów, samopoczucie.
Mateusz Hełminiak z klasy matematyczno-fizyczno-informatycznej z II LO im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy jest dobrej myśli zwłaszcza, że nie lubi zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. - Stawiam przede wszystkim na systematyczność w nauce, dlatego nie mam jakiegoś specjalnego planu na najbliższe dwa tygodnie – podkreśla. W bydgoskiej „dwójce”, do której uczęszcza Mateusz, odbywają się fakultety z większości przedmiotów maturalnych. - Prowadzone są zdalnie, podobnie jak zwykłe lekcje, odbywają się po ich zakończeniu. Nauczyciele starają się przekazać nam jak najwięcej informacji, ale to my musimy sami zmotywować się do pracy.

Mateusz wybiera się na studia lingwistyczne. - Codziennie staram się poświęcić trochę czasu na powtórki z języków: niemieckiego i angielskiego. Poza tym na pewno będę powtarzał materiał z polskiego, matematyki i fizyki. Mam zasadę, że nie uczę się dłużej niż do 21, bo w nocy gorzej przyswaja mi się wiadomości.

Lena Saskowska z klasy lingwistyczno-ekonomicznej w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu także jest osobą systematyczną. - Codziennie wieczorem robię sobie plan zajęć na następny dzień. Jest tam zawsze matematyka, język polski, geografia, wos i język angielski, czyli przedmioty, z których będę zdawać maturę.
Jak podkreśla Lena, choć wszystkie zajęcia, także dodatkowe odbywają się zdalnie, nauczyciele dają z siebie wszystko, aby pomóc młodzieży w przygotowaniach. - Jest sporo testów i sprawdzianów - zauważa Lena, która chce kontynuować naukę w Warszawie, choć nie ma jeszcze wybranego konkretnego kierunku studiów.

Agata Kopeć, maturzystka z klasy mundurowej w Zespole Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, modyfikuje swoje plany przygotowania do matury na bieżąco, ale tak, aby przy okazji powtarzać materiał. - Gdy zakładałam, że pouczę się z języka angielskiego, a pojawiło się zadanie domowe – wypracowanie na język polski, to postanowiłam to wykorzystać jako przygotowania maturalne. Napisałam rozprawkę jak na maturę, powtórzyłam lektury, epoki, a język angielski odłożyłam na kolejny dzień – opowiada.

Agata stara się uczyć niejako przy okazji”, żeby się nie stresować i aby nie było to nużące. - Moja szkoła organizuje fakultety dla maturzystów. Na przykład, z matematyki jest jedna godzina zajęć tygodniowo dla wszystkich i dwie godziny dodatkowe dla osób, które chcą zdawać egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym – mówi.

Codziennie od godz. 8 lub 9 rozpoczyna naukę Zofia Sztandera, maturzystka z klasy humanistycznej w Liceum Ziemi Kujawskiej we Włocławku. - To przede wszystkim zajęcia z przedmiotów, które zdajemy w rozszerzeniu. Powtarzamy materiał, lektury, rozwiązujemy zadania. Dobrze, że taka intensywna nauka jest rano, bo w ciągu dnia mam więcej energii niż wieczorem.

Ważne jest nastawienie do egzaminu
Do matury pozostało już niewiele czasu. Jak go mądrze wykorzystać?

- Warto przygotować sobie plan nauki na te ostatnie tygodnie i go skrupulatnie realizować,. skupić się na tym, co jeszcze można zrobić, nie panikować – radzi Wiesława Meller, nauczycielka języka polskiego w LO w Koronowie. - Warto dobrze przygotować sobie przestrzeń do nauki, wszystkie pomoce naukowe, notatki itp.. Lepiej odłożyć telefon oraz wszelkie inne urządzenia, które będą rozpraszały uwagę. Czasu jest niewiele, więc trzeba naprawdę pracować, a nie udawać, że się uczymy. Należy też pamiętać o robieniu przerw, odpowiednim odżywaniu, a dzień przed maturą już tylko odpocząć, zregenerować się fizycznie i psychicznie. I jeszcze jedno, o czym często się zapomina: trzeba się psychicznie pozytywnie nastawić, nie myśleć o tym, że egzamin będzie trudny, że mamy pandemię. Myślmy pozytywnie! Uczyliśmy się, przygotowaliśmy się na miarę swoich możliwości, więc zdamy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie