Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2022. Egzamin z języka polskiego. "Tematy były przyjazne uczniom" - ocenia polonistka

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W IV LO w Bydgoszczy do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym przystąpiło 130 uczniów.
W IV LO w Bydgoszczy do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym przystąpiło 130 uczniów. Arkadiusz Wojtasiewicz
Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym był pierwszym, który na tegorocznej maturze napisali uczniowie. O ocenę stopnia jego trudności poprosiliśmy eksperta - Bogumiłę Myszkowską, polonistkę z IV LO w Bydgoszczy, egzaminatora i weryfikatora OKE w Gdańsku.

Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

od 16 lat

Jak już informowaliśmy, na egzaminie z języka polskiego maturzyści otrzymali osobny arkusz z testem i osobny na wypracowanie. W tym ostatnim przypadku mieli do wyboru jeden z trzech tematów wypracowania. Dwa miały formę rozprawki. Trzeci to była analiza i interpretacja wiersza.

W IV LO w Bydgoszczy, gdzie języka polskiego uczy Bogumiła Myszkowska, maturę zdaje w tym roku 130 maturzystów.

- Rozmawiałam z uczniami po wyjściu z sali i byli zadowoleni - mówi Bogumiła Myszkowska. - Arkusz z testem ocenili nawet jako niewymagający. Ich zdaniem, trudniejsze testy rozwiązywali na lekcjach w szkole. Tekst, z którego należy napisać streszczenie sprawia zazwyczaj uczniom najwięcej kłopotów, ale i tu maturzyści przyznali, że był napisany tak logicznie, że nie mieli z nim żadnych problemów. Z łatwością rozpoznali też na teście fragment “Lalki”.

Uczniowie chętniej wybierali tematy rozprawek

Z tematów wypracowań zdecydowana większość uczniów postawiła na rozprawkę. Jedni pisali o tradycji w oparciu o “Pana Tadeusza”, inni o relacji z drugim człowiekiem stającej się źródłem szczęścia. Tu pojawił się fragment z „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej. Mało kto zdecydował się na analizę i interpretację wiersza Józefa Barana "Najkrótsza definicja życia".

W ocenie naszej ekspertki oba tematy rozprawek były przyjazne uczniom.

- Można było odwołać się do wielu tekstów kultury. Uczniowie przede wszystkim wybierali te utwory, które po powrocie z nauki zdalnej, były omawiane w szkole, np. “Tango”, “Przedwiośnie”, "Ferdydurke" lub “Dżumę” - zaznacza polonistka.

Tematy z polskiego skierowane ku człowiekowi

Tyle po rozmowach z uczniami. Na naszą prośbę Bogumiła Myszkowska przejrzała także arkusze maturalne z języka polskiego.

- Zarówno pierwszy i drugi arkusz, czyli test i tematy wypracowań zwracały się ku człowiekowi. Jego życie i sprawy były tu ważne - mówi Bogumiła Myszkowska. - Już z tego powodu tematy należy uznać za przystępne dla uczniów. Zadania na teście, rzeczywiście, nie powinny sprawić uczniom kłopotu, bo problematyka, którą poruszali autorzy była omawiana na lekcjach. Pierwszy tekst na teście dotyczył tego, co bardziej wpływa na podejmowanie decyzji czy rozum, czy serce. Drugi, dotyczył z kolei roli literatury w życiu człowieka. To, co mogło sprawić uczniom kłopot, to formułowanie argumentów oraz określenie funkcji fragmentu tekstu.

Tematy wypracowań Bogumiła Myszkowska ocenia jako ciekawe. - Nawet analiza i interpretacja wiersza nie powinna sprawić młodzieży problemu - mówi polonistka. - Analizując go trzeba było podkreślić, że sensem życia jest działanie, aktywność i codzienne otwieranie się na drugiego człowieka.

Aby zdać maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym trzeba uzyskać minimum 30 procent, czyli 21 punktów na 70 możliwych do zdobycia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Matura 2022. Egzamin z języka polskiego. "Tematy były przyjazne uczniom" - ocenia polonistka - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska