Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura próbna 2016. Próbna matma dała im w kość. Zobacz zadania [arkusze]

(PA, WA, KAD, EA)
Maturzyści z I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku ocenili zadania jako dość skomplikowane i trudne. Ale dali sobie radę.
Maturzyści z I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku ocenili zadania jako dość skomplikowane i trudne. Ale dali sobie radę. Wojciech Alabrudziński
- Zadania były trudne. Musieliśmy pogłówkować - mówili w czwartek uczniowie, którzy przystąpili do próbnej matury z rozszerzonej matematyki.

Wczorajszy egzamin odbywał się głównie w naszym regionie. Przystąpili do niego uczniowie ze 137 szkół i zespołów szkół. Zgłosili się także chętni spoza granic województwa, m.in. z Wielkopolski. Pierwszego dnia uczniowie zmagali się z zadaniami z matematyki na poziomie rozszerzonym.

Próbny egzamin z matematyki odbył się m.in. w I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku. - Zadania były dość wyjątkowe, dość ciężkie i skomplikowane - ocenia arkusz Izabela Chełminiak z IIIg. - Problemy były, na przykład z geometrią. Kłopoty miałam też z logarytmami, ale w końcu udało się mi rozwiązać zadania. Z kolei trygonometria nie była zbyt trudna.

Trzy godziny przeznaczone na egzamin wykorzystał co do minuty Kuba Domasik, również uczeń IIIg w LZK. - Tyle czasu zajęło mi zrobienie wszystkich zadań - mówi. - Wiele z nich było nietypowych, odmiennych od tych, które omawialiśmy na lekcjach.

Do ostatniej chwili zadania rozwiązywali uczniowie II LO w Grudziądzu. - Przed dzwonkiem nikt nie wyszedł. Przydałoby się więc nam trochę więcej czasu - zauważa Jędrzej Podemski z IIIa. - Nie zaskoczyły mnie zadania, ponieważ większość materiału, jaki się w nich znalazł, mieliśmy przerobiony. Gdybym zrobił sobie rzetelną powtórkę materiału, to sądzę, że poszłoby mi lepiej i uzyskałbym wysoki wynik. Ale i tak cieszę się, że pisałem tę próbną maturę, ponieważ sprawdzała ona wiedzę całościowo, a nie tylko z wybranych działów.

- Była to trzecia próbna matura, jaką pisaliśmy, i oceniam ją jako najtrudniejszą - dodaje Robert Janowski z IIIe. - Zadania były skomplikowane. Nad każdym musiałem pomyśleć, pokombinować, żeby znaleźć rozwiązanie. Liczę, że uzyskam około 75 proc. punktów.

W VI LO w Bydgoszczy do wczorajszej próby przystąpiło 100 osób. - Pytania nie były aż takie trudne - mówi Kacper. - Przygotowuję się cały czas i raczej nic mnie nie zaskoczyło. Dominowały ciągi i zadania na dowodzenie. Dzięki próbnej maturze można się sprawdzić i zobaczyć, nad czym trzeba jeszcze popracować.

Arkusz rozszerzony więcej problemów sprawił Gromosławowi.

- Zadania były raczej trudne, ale jeszcze nie zacząłem się tak naprawdę uczyć do matury - przyznaje licealista z „szóstki”. - Na poziomie rozszerzonym będę jeszcze zdawał język angielski i fizykę.

- Zadania otwarte na poziomie rozszerzonym nie mają sprawdzać podstawowej wiedzy, ale umiejętność rozumowania i budowania strategii rozwiązania zadania - podkreśla Ewa Ludwikowska, pomysłodawczyni próbnej matury i nauczyciel konsultant w Kujawsko-Pomorskim Centrum Nauczycieli w Bydgoszczy, które organizuje egzaminy.

Jak mówi, próbna matura ma przede wszystkim pomóc uczniom w sprawdzeniu się. - Dzięki niej mogą się dowiedzieć, nad czym jeszcze powinni popracować - zaznacza.

Próbna matura z matematyki [arkusze z zadaniami]

Dziś młodzież przystąpi do próbnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. - Zawsze radzę uczniom, aby czytali dokładnie treść zadań i nie spieszyli się - mówi Ewa Ludwikowska. - Lepiej zrobić ich mniej, ale poprawnie, niż więcej z błędami.

Dzisiejsze zadania znajdziecie na naszej stronie po zakończeniu egzaminu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska