Matura ustna polski 14.05.2018. Tematy, pytania na maturze ustnej z polskiego

red
MATURA USTNA POLSKI 2018. 14 maja to kolejny dzień matury ustnej z języka polskiego 2018. Jakie tematy i zestawy pytań mogą pojawić się w tej części egzaminu dojrzałości? Czego tegoroczni trzecioklasiści mogą spodziewać się podczas matury ustnej 2018 z polskiego? Sprawdź!
MATURA USTNA POLSKI 2018. 14 maja to kolejny dzień matury ustnej z języka polskiego 2018. Jakie tematy i zestawy pytań mogą pojawić się w tej części egzaminu dojrzałości? Czego tegoroczni trzecioklasiści mogą spodziewać się podczas matury ustnej 2018 z polskiego? Sprawdź! Arkadiusz Wojtasiewicz
MATURA USTNA POLSKI 2018. 14 maja to kolejny dzień matury ustnej z języka polskiego 2018. Jakie tematy i zestawy pytań mogą pojawić się w tej części egzaminu dojrzałości? Czego tegoroczni trzecioklasiści mogą spodziewać się podczas matury ustnej 2018 z polskiego? Sprawdź!

MATURA USTNA 2018 - JĘZYK POLSKI

Zestawy pytań i tematy matury ustnej z języka polskiego 2018. Czego tegoroczni maturzyści mogą spodziewać się podczas egzaminu ustnego?

Matura ustna polski 2018: tematy, pytania - co będzie na egzaminie 14.05.2018?

Matura ustna 2018 z polskiego, języków mniejszości narodowych, języka łemkowskiego i kaszubskiego rozpoczęła się w środę, 9 maja i będzie trwała do wtorku, 22 maja.

Z kolei od 5 do 25 maja odbywa się także część ustna egzaminu maturalnego z angielskiego.

Jakie mogą być zestawy pytań na maturze ustnej z polskiego 2018 oraz jak taki egzamin wygląda.

Matura ustna 2018 z polskiego ma formę wypowiedzi, do której przystępują uczniowie po wylosowaniu jednego pytania z puli kilkudziesięciu zagadnień. Pytania mogą się powtórzyć. Wprawdzie tematy matury ustnej z polskiego 2018 nie są znane wcześniej, jednak maturzyści dzielą się zagadnieniami, które już się pojawiły. Dzięki temu kolejni licealiści mogą poznać chociaż część zestawów pytań z matury ustnej 2018 z polskiego zanim sami przystąpią do egzaminu.

Matura ustna 2018 polski: zestawy pytań 14.05.2018

Jak przebiega matura ustna z języka polskiego 2018? Uczniowie po wylosowaniu tematu ustnej matury z polskiego 2018 mają 15 minut na przygotowanie swojej wypowiedzi.

Zadanie egzaminacyjne zawiera zwykle tekst kultury (ikoniczny, literacki bądź popularnonaukowy) oraz związane z nim polecenie. Przygotowane zestawy pytań matury ustnej 2018 z polskiego nie są wcześniej znane, jednak uczniowie, którzy mają już egzamin ustny z języka polskiego za sobą, chętnie dzielą się tematami i pytaniami z tymi, którzy jeszcze czekają na swoją kolej.

MATURA USTNA POLSKI 2018 - TEMATY, PYTANIA 14 MAJA 2018 - PONIEDZIAŁEK

 • Jak postawa człowieka jest przedstawiona w utworach literackich? Odwołaj się do grafiki „Wyspy”.
 • Jakie funkcje pełnią proroctwa i przepowiednie w literaturze. Odwołaj się do fragmentu "Wesela", całego dramatu oraz innego tekstu kultury.
 • Jakie funkcje w tekstach kultury pełni symbol? Odwołaj się do podanego obrazu Jacka Kaczmarskiego ,,Śmierć" oraz innych utworów literackich.
 • Jak otoczenie wpływa na nasze poglądy? Na podstawie fragmentu "W pustyni i w puszczy".
 • W jaki sposób w literaturze pokazany jest kicz? Odwołaj się do fragmentu "Lalki".
 • W jaki sposób w literaturze ukazany jest płacz dzieci? Odwołaj się do "Ferdydurke" oraz innych tekstów kultury.
 • Czym dla człowieka jest podróżowanie? Odpowiedz na podstawie "Podróży z Herodotem" Kapuścińskiego i innych tekstów kultury.
 • Jak w autorzy wykorzystują inspiracje teksty powstające w innych epokach? Uzasadnij odwołując się do wiersza Zbigniewa Herberta „Nike, która się wahała” i wybranych tekstów kultury. albo: Jakie znaczenie dla poezji mają inspiracje poezją wcześniejszych epok?
 • Rola języka w komunikacji społecznej. Odwołaj się do tekstu Marii...
 • W jakiś sposób artyści ukazują role pieniędzy w życiu człowieka na podstawie obrazu "Skąpiec".
 • Jakie wartości przypisują artyści przedmiotom codziennego użytku? Na podstawie "Telefonu" Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i innych tekstów kultury.

Język polski - Egzamin ustny - wideo z przykładowym nagraniem egzaminu ustnego:

ZAGADNIENIA MATURA USTNA JĘZYK POLSKI Z 2018 ROKU

 • Jak tradycje wpływają na życie człowieka. Odwołaj się do wiersza Jana Kochanowskiego "Pieśń świętojańska o sobótce" oraz innych tekstów kultury.
 • Jak w tekstach kultury zostaje przedstawiona ojczyzna. Odwołaj się do obrazu Jacka Malczewskiego „Ojczyzna” i innych tekstów kultury.
 • Jakie funkcje może pełnić w literaturze odwoływanie się do innych tekstów kultury? Na podstawie fragmentu Pana Tadeusza z hymnem Polski. Dodatkowo odwołajcie się do IV części Dziadów i książek leżących na półkach księgach. Między innymi Cierpienia młodego Wertera.
 • Jaką funkcję pełnią przysłowia we współczesnej polszczyźnie
 • Jak w tekstach kultury przedstawiony jest związek między przeszłością a teraźniejszością? Na podstawie obrazu "Portet starej matki".
 • Jak tradycje wpływają na życie człowieka. Odwołaj się do wiersza Jana Kochanowskiego "Pieśń świętojańska o sobótce" oraz innych tekstów kultury
 • Jak w tekstach kultury zostaje przedstawiona ojczyzna. Odwołaj sie do obrazu Jacka Malczewskiego „Ojczyzna” i innych tekstów kultury.
 • Czym może być samotność dla człowieka? Odwołaj się do obrazu Joanny K. "Samotność" i tekstów literackich.
 • Jakie relacje panują między młodym a starym pokoleniem. Omów zagadnienie na podstawie obrazu "Dziecko i Starszy człowiek" i do wybranych utworów literackich?
 • Czy świat potrzebuje ludzi nieprzeciętnych? Odwołaj się do fragmentu Lalki B. Prusa (rozmowa Ochockiego i Rzeckiego o Wokulskim), całego utworu i tekstu kultury.
 • Jak język wpływa na wspólnotę? Na podstawie tekstu Anny Cegieły „Jaka polszczyzna, taka wspólnota”, własnych doświadczeń i tekstu kultury?

UWAGA! Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie