- Od lutego mam nową uczennicę na korepetycjach - zaczyna nauczycielka matematyki z Bydgoszczy. - Powtarzam z nią materiał praktycznie od czwartej klasy podstawówki, a dziewczyna chodzi teraz do ósmej klasy. Gdy przyszła pierwszy raz do mnie i usiadłyśmy nad zeszytami, myślałam, że żartuje ze mnie. Miała policzyć zadanie. Podyktowałam: „siedem do kwadratu”, a ona zapisała cyfrę siedem i przy niej narysowała kwadracik. Nie wiedziała, jak zapisać działanie.
W ostatnim semestrze jest drożej
Korepetytorka bierze 80 złotych za godzinę zegarową (a nie lekcyjną, czyli 45 minut) lekcji. - Stawka jest inna niż w przypadku uczniów, którzy uczęszczają do mnie na „korki” przynajmniej od września 2024 roku - przyznaje matematyczka. - Ci drudzy płacą 70 złotych. Wychodzę z założenia, że kto dopiero w ostatnim semestrze zaczyna chodzić na dodatkowe lekcje, ten zapłaci więcej. Myśli, że nauczyciel przerobi z nim materiał tak samo, jak z uczniem, z którym tenże nauczyciel pracuje od początku roku szkolnego. Rozkład materiału nie jest jednak taki sam. Wedle zasady „Kto ostatni przychodzi, ten sam sobie szkodzi”. Ci, którzy dzisiaj intensywnie muszą powtarzać, niech płacą więcej. Akurat u mnie - 10 złotych więcej.
Sprawdzamy ceny korepetycji w województwie kujawsko-pomorskim na początku drugiego semestru szkolnego. Ofert jest wiele, bo i zainteresowanie spore. To dlatego, że tegoroczni maturzyści oraz ósmoklasiści, którzy są świadomi swoich edukacyjnych braków, budzą się prawie na ostatnią chwilę. Jeśli nie są w stanie sami przygotować się do egzaminów, szukają pomocy - tej pedagogicznej. Bierzemy pod uwagę ceny „korków”, które są udzielane w domu nauczyciela, a lekcja trwa 60 minut.
Ceny korepetycji w 2025 roku
Najpopularniejszy jest (nadal) język angielski. Dodatkowa lekcja kosztuje od 40 (takie najniższe stawki proponuje zazwyczaj student) do około 110 złotych, przy czym większość anglistów kasuje jakieś 80 złotych za godzinę. Za matematykę trzeba zapłacić minimum 60 złotych, maksimum 150 złotych. Kto natomiast wydaje 120 złotych na matematykę, nie powinien narzekać, że drogo. To bowiem często spotykana cena. Poloniści biorą zazwyczaj od 50 do 100 złotych, ale najpopularniejsza cena wynosi 70 złotych.
Poszukujący nauczyciela niemieckiego wydadzą na lekcję z nim przeciętnie 50-90 złotych. Fizyka i chemia mają podobne cenniki - od 40 do 100 złotych. Uczniowie techników oraz studenci (głównie przedmiotów ścisłych) szykują się do egzaminów zawodowych i do sesji. Za korepetycje z logistyki muszą zapłacić najczęściej 80-120 złotych, z przedmiotów z zakresu budownictwa - między 60 a 100 złotych.
