Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzyści dobrze poradzili sobie na egzaminie z języka polskiego. Temat z "Lalką" większości przypadł do gustu

Matura z języka polskiego 2021 rozpoczęła egzaminacyjny maraton. Na zdjęciu: uczniowie z V LO w Bydgoszczy wchodzą do szkoły na egzamin
Matura z języka polskiego 2021 rozpoczęła egzaminacyjny maraton. Na zdjęciu: uczniowie z V LO w Bydgoszczy wchodzą do szkoły na egzamin Tomasz Czachorowski
Matura z języka polskiego 2021 nie sprawiła maturzystom kłopotu. Było łatwo – mówili uczniowie. Większość zdających wybrała rozprawkę na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa. O wrażeniach opowiadają nam też maturzyści, którym towarzyszymy podczas przygotowań i egzaminacyjnych zmagań.

Zobacz wideo: Matura 2023 - szykują się duże zmiany!

Matura z języka polskiego rozpoczęła się 4 maja 2021 o godz. 9. W Kujawsko-Pomorskiem do egzaminu przystąpiło 15140 tegorocznych maturzystów.

To też może Cię zainteresować

- W województwie kujawsko-pomorskim egzaminy z języka polskiego przebiegły bez przeszkód – mówi Emilia Balana-Mroczkowska, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Na maturze z polskiego trzy tematy do wyboru

W tym roku arkusz składał się z dwóch części: testowej i tej, w której maturzyści pisali wypracowanie. Na ich napisanie uczniowie mieli 170 minut.

Inaczej niż w poprzednich latach na maturze 2021 młodzież mogła wybrać jeden z trzech tematów (wcześniej były dwa).

Matura z języka polskiego 2021 - tematy do wyboru

  • Temat 1. Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  • Temat 2. Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  • Temat 3. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij - Beata Obertyńska "Strych". Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów

Źródło: cke.gov.pl

Maturzyści postawili na "Lalkę" Bolesława Prusa

Zdecydowanym hitem maturalnym był temat dotyczący „Lalki”, na który zdecydowała się większość uczniów. - Tej lektury chyba każdy się spodziewał i był z niej przygotowany – mówi Mateusz Makowski z IV LO w Grudziądzu, który z egzaminu wyszedł sporo przed czasem. - Operacje na tekstach także nie były wymagające. Jestem dobrej myśli.

- Wybrałem „Lalkę”, chociaż nie do końca mi ten temat pasował – mówi z kolei maturzysta z I LO w Bydgoszczy. - Postawiłem tezę, że ambicja nie pomaga w osiągnięciu celu. Odwołałem się też do Kordiana z dramatu Słowackiego oraz Jacka Soplicy z „Pana Tadeusza”. Trochę zaskoczył mnie temat drugi, bo nie sądziłem, że będzie w nim wskazana jakakolwiek lektura. Jeśli chodzi o część testową, to nie sprawiła mi problemów. Jeden z tekstów źródłowych dotyczył używania słów typu „ciężko” w nietypowych połączeniach, a drugi komizmu. Czasu mi wystarczyło.

- Według mnie nie było zaskoczenia. Po przeanalizowaniu lektur, które były na egzaminach w ubiegłych latach, w tym roku można było spodziewać się „Lalki” B. Prusa. Również fragment, który znajdował się w arkuszu nie powinien sprawić uczniom problemów, ponieważ był on analizowany na lekcjach. Trudność mogło stanowić postawienie tezy i odniesienie w swojej wypowiedzi do całości utworu. Trzeba pamiętać, że „Lalka” to lektura z gwiazdką i istnieje ryzyko popełnienia błędu kardynalnego. Jeśli chodzi o drugi temat rozprawki to, moim zdaniem, również był on przystępny i nie powinien zaskoczyć. Swoją wypowiedź należało oprzeć tylko o fragment „Ziemi obiecanej” W. Reymonta, nie trzeba było odnosić się do całości, ponieważ nie jest to lektura obowiązkowa, co jest sporym ułatwieniem. Natomiast sam motyw miasta jest uczniom znany a poza tym jest on dość popularny, więc jest sporo innych tekstów kultury, które można wykorzystać w realizacji tego tematu. - mówi Wiesława Meller, nauczycielka języka polskiego w LO w Koronowie. - Myślę, że maturzyści powinni sobie poradzić z tegorocznym arkuszem maturalnym.

Z kolei za swoich uczniów z LO w Sępólnie Krajeńskim kciuki trzymała Lucyna Kujat, nauczycielka języka polskiego. - Na pewno nie spodziewaliśmy się „Zemsty”, która pojawiła się w części czytania tekstu ze zrozumieniem ani „Ziemi obiecanej”, która z kolei była jednym z tematów do wyboru w części otwartej. „Lalki” można było się spodziewać, chociaż myśleliśmy też, że jeśli pojawiła się na egzaminie próbnym, nie będzie jej teraz. Bardziej stawialiśmy na „Wesele”. Młodzież jednak bardzo się ucieszyła, że „Lalka” się pojawiła, bo jednak ta lektura zostaje w głowie i uczniowie mogli się wykazać – ocenia polonistka.

Matura 2021 przebiega w reżimie sanitarnym

Matura 2021, podobnie jak egzaminy w 2020 roku z uwagi na pandemię przebiega w reżimie sanitarnym. Uczniowie mogą zdjąć maseczki dopiero przed zajęciem swojego miejsca w sali, obowiązuje dezynfekcja rąk przy wejściu do budynku, a ławki w salach trzeba ustawić w odległości przynajmniej 1,5 m.

- Każdy uczeń przybył zgodnie z wyznaczoną godziną. Młodzież miała już doświadczenia z przeprowadzeniem próbnych matur, gdzie obowiązywały te same procedury – zaznacza Tomasz Cyganek, dyrektor LO w Sępólnie.

- Egzaminy rozpoczęły się bez żadnego problemu, wszyscy przyszli na czas, mieli maseczki, dezynfekowali ręce, zachowywali dystans - mówi też Anna Zawistowska, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Grudziądzu.

O wrażenia z matury z języka polskiego zapytaliśmy maturzystów, którym towarzyszymy w egzaminacyjnych przygotowaniach i zmaganiach. Jak im poszło na egzaminie z języka polskiego? - zobaczcie na kolejnych slajdach w naszej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska