Gości przyjął ks. Zbigniew Straszewski. 15 września 1958 r. Kręgi Kamienne w Odrach stały się prawnie chronionym rezerwatem przyrody.
Kuźnia archeologów
Po półwieczu władze gminy czynią starania, by rezerwat wypromować także turystycznie. Na jubileusz zaprosili naukowców, którzy od lat zaangażowani są w odkrywanie odrzańskich skarbów. Wzruszony archeolog, prof. Jerzy Kmieciński mówił, że Odry stanowią istotny element kulturowy na europejskiej mapie dziedzictwa. Są fenomenem w skali europejskiej.
A przypomnijmy, profesor na przełomie lat 60-tych i 70-tych prowadził tu wykopy archeologiczne na dużą skalę. To on jako pierwszy zabrał się za zmechanizowane badania. Odry pod jego kierownictwem, jak stwierdził prof. Aleksander Andrzejewski, szef Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, były poligonem i kuźnią polskich archeologów.
Rezerwat w Odrach ma 50-lat, ale badania archeologiczne prowadzone są już od 134 lat. Za pierwsze prace odkrywkowe zabrali się w 1874 r. Abraham Lissauer i Wilhem Stryjkowski. Jak przypomniał ks. Zbigniew Straszewski, "rozgrzebali to cmentarzysko i zostawili po sobie bałagan".
W Odrach bez potomów
Proboszcz zauważył: - Z jednej strony jesteśmy dumni, ale z drugiej strony zadawano mi pytanie, czy to miejsce, które jest pozostałością pogaństwa, ma wpływ na życie i kształtowanie świadomości żyjących tu ludzi.
Ksiądz stwierdził, że w Odrach nie żyją już potomkowie dawnych mieszkańców. Jedyne nazwisko z kroniki z 1772 r., które się teraz pojawia, to Reszka. - Kiedyś byli to Niemcy, a dziś są tu już tylko Polacy.
Proboszcz cytował filozofa Filona, nie omieszkał też przywołać tekstów z Biblii, np. o Izajaszu, który ustawił na boskie polecenie 12 stelli.
Kręgi Kamienne są śladem obecności Gotów sprzed 2 tys. lat. Prof. Ludwik Lipnicki, lichenolog, mówił o .... odrzańskich matuzalemach, czyli o kilkudziesięciu gatunkach porostów (ewenement w krajowej skali). - Na osiemdziesiąt istniejących tu gatunków porostów 30 występuje w wysokich Tatrach.
Z gockim biegiem i modą
Podczas uroczystości był też koncert organowy. Śpiewała Maria Hilla, a na odrzańskich organach zagrał gdański organista Damian Owczarek.
W drugiej części obchodów odbył się pierwszy "Bieg Gotów". Podobały się prezentacje historyczne przygotowane przez Bractwo "Tur" z Chojnic pod kierownictwem Bogdana Kuffla. Rozstrzygnięto też konkursy: plastyczny "Odry oczami Gotów" oraz na najładniejszy strój gocki. Wieczorem wystąpił zespół tańca z Ośrodka Kultury w Rytlu, a także Teatr Ognia z Torunia. Były też atrakcje muzyczne.