Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z nurtem Wdy do pradawnych Kręgów Kamiennych i Wojtala

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Spływ kajakowy z Borska do Wojtala (13 km), a po drodze zwiedzanie rezerwatu „Kręgi Kamienne” w Odrach - to gotowy przepis na spędzenia miłego dnia w terenie.

Taki wariant wybrali w minioną niedzielę członkowie Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Gdańsku, którzy wybrali się ku przygodzie ze stanicy PTTK we Wdzydzach Kiszewskich. Wybrali się pod kierownictwem znanego także w środowisku kujawsko-pomorskich kajakarzy Andrzeja Nowosielskiego (Sopot). Towarzyszył im wyżej podpisany reporter „Pomorskiej”.

Ruszamy z okolic Borska (1,5 km od centrum wsi), w miejscu gdzie Wda wypływa bocznym jazem z Kanału Wdy i rodzi się na nowo. Na nowo, bo w połowie XIX wieku władze pruskie mocno zmieniły stosunki wodne poniżej jeziora Wdzydze, budując przede wszystkim wspomniany Kanał Wdy służący nawadnianiu łąk.

Brda, Wda, Drwęca - piękne szlaki kajakowe w naszym regionie

Rzeka (zwana też Czarną Wodą , a w czasach niemieckich Schwarzwasser ) ma na pierwszym około 1,5-kilometrowym odcinku poniżej Borska, duży spadek, nabiera charakteru iście górskiego. Nie ma jednak przeszkód, stąd spływ jest bezpieczny nawet dla początkujących. Wda meandruje, a w jej korycie pojawiają się małe wyspy i wyrastające wprost z wody drzewa. Cała rzeka kryje się po szczelnym baldachimem zieleni.

Z kolejnymi kilometrami tu i ówdzie, zwłaszcza na lewym brzegu i zwłaszcza na wysokości miejscowości Bąk, pojawiają wypielęgnowane prywatne działki i pola biwakowe.

Mijamy wieś Miedzno w gminie Karsin, za którą (ok. 2 km) na prawym brzegu dostrzegamy pomost i tablice oznaczające rezerwat archeologiczno-przyrodniczy „Kręgi Kamienne” w Odrach. To już gmina Czersk. To także 7 km od naszego startu poniżej Bąka.
Zdecydowanie warto wyjść na brzeg, by poznać tajemnice kręgów. Wystarczy podejść leśną ścieżką do bramy wejściowej do rezerwatu, kupić bilet (dorośli 4 zł, dzieci 2) i już słuchać opowieści kustosza... Można tu także dojechać samochodem z odległego o 14 km Czerska, przez Łubną i Gotelp.

Festyn gocki w Odrach [zobacz zdjęcia]

Ukryty w sosnowym lesie rezerwat to absolutnie magiczne miejsc - największe w Polsce skupisko kamiennych kręgów (10 całych kręgów i 2 częściowo zachowanych), porównywalne sławą do angielskiego Stonehange. To cmentarzysko (są kurhany grzebalne) i miejsce kultowe germańskich ludów przybyłych między I a III wiekiem naszej ery ze Skandynawii - Gotów i Gepidów. Na terenie rezerwatu znajduje się także tzw. Elipsa - miejsce szczególnej mocy, w którym niektórzy ludzie pozbywają się bólu głowy i zmęczenia. Tu można poczuć niezwykły przypływ energii.

Ten kto chciałby podejść do wsi Odry, musi jeszcze pokonać 2 km, ale warto, bo w tej starej borowiackiej miejscowości znajduje się muzeum (ekspozycja archeologiczno-przyrodnicza).

W tę sobotę (14 września) na terenie rezerwatu odbędzie się 11. już edycja Festynu Gockiego. Początek o godz. 13.00.

Kilka km poniżej „Kręgów Kamiennych” leży Wojtal - dla nas koniec spływu. Jest tu stary młyn i stawy rybne. W tutejszym sklepie można kupić świeżego pstrąga lub karpia.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska