Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Męczy cię alergia na roztocza? Rozwieś pościel i kołdrę na mrozie. Ten sposób znały już nasze prababcie

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 12 lat
Wietrzenie pościeli i kołder na mrozie to jedna z popularnych praktyk mających na celu odświeżenie sypialni. Czy jednak niska temperatura rzeczywiście działa na roztocza, sprawiając, że stają się one mniej uciążliwe dla alergików? Sprawdzamy!

Spis treści

Czy pościel i kołdry trzeba wietrzyć?

Wietrzenie pościeli to ważny aspekt dbania o higienę w sypialni i zapewnianie sobie zdrowego snu. Chociaż nie ma jednoznacznej reguły dotyczącej częstotliwości, zaleca się wietrzenie pościeli przynajmniej raz na tydzień. Świeże powietrze pomaga usunąć wilgoć, neutralizuje nieprzyjemne zapachy i zapobiega rozwojowi roztoczy oraz bakterii.

sypialnia z dużym oknem
Wietrzenie pościeli i kołdry najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem, kiedy powietrze jest świeże i wilgotność niższa. Otwórz okna na kilka minut, aby powietrze mogło swobodnie przedostawać się przez materiał. Jeżeli nie możemy rozwiesić tekstyliów na balkonie albo sznurku przed domem, to najlepszym sposobem będzie ułożenie ich na płasko i przewrócenie 2-3 razy w trakcie wietrzenia. 123RF/irinaruch74

Dodatkowo, wietrzenie pościeli zaraz po przebudzeniu jest korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Po nocy spędzonej w łóżku, pościel zatrzymuje wilgoć, która może prowadzić do rozwoju roztoczy. Te niewidoczne gołym okiem pajęczaki zostawiają odchody, które wywołują objawy alergiczne. Tym bardziej warto wietrzyć pościel, jeśli po przespanej nocy zmagasz się z zatkanym nosem lub odczuwasz pieczenie spojówek. Są to wyraźne objawy alergii na roztocza. Dlatego warto wietrzyć pościel zwłaszcza zimą, ponieważ ujemne temperatury niszczą roztocza, co tylko możemy odnotować na plus.

Wynieś pościel na mróz – tak robiły nasz prababcie

Wietrzenie pościeli i kołder na mrozie to dawniej powszechna praktyka, o której dziś mało kto już pamięta. A szkoda, bo niska temperatura może przynieść sporo korzyści. Roztocza, mikroskopijne stworzenia, są obecne w wielu środowiskach, w tym również w pościeli. Stanowią one potencjalne zagrożenie dla osób cierpiących na alergie. W pewnym stopniu niska temperatura może wpływać na roztocza, zwłaszcza jeśli zostaną one wystawione na mróz. Jednakże, roztocza potrafią przetrwać w trudnych warunkach, a ich całkowite zniszczenie wymagałoby znacznie niższych temperatur niż te, które zazwyczaj występują w Polsce.

Przeczytaj więcej: Jak pozbyć się plam z potu na materacu, gdy z nieba leje się żar? Oto genialnie triki. Zobacz, jak usunąć z łóżka żółte zacieki

Należy pamiętać, że wietrzenie pościeli na mrozie ma również inne korzyści, takie jak usunięcie wilgoci z pościeli, pozbycie się nieprzyjemnych zapachów oraz zatrzymanie rozwoju niektórych bakterii. Niemniej jednak, aby skutecznie pozbyć się roztoczy, konieczne jest stosowanie innych środków, takich jak regularne pranie pościeli w wysokiej temperaturze, stosowanie specjalnych środków przeciwalergicznych czy korzystanie z pokrowców antyroztoczowych.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Męczy cię alergia na roztocza? Rozwieś pościel i kołdrę na mrozie. Ten sposób znały już nasze prababcie - RegioDom.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska