https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie lekceważ tego zapachu w mieszkaniu. Może oznaczać, że masz w domu pluskwy

JG
Ugryzienia pluskwy pojawiają się na zazwyczaj na odsłoniętych częściach ciała, takich jak szyja, twarz, ramiona czy nogi. Po czym jeszcze możesz poznać, że masz w domu pluskwy? Zwróć uwagę na zapach! Szczegóły w galerii.
Ugryzienia pluskwy pojawiają się na zazwyczaj na odsłoniętych częściach ciała, takich jak szyja, twarz, ramiona czy nogi. Po czym jeszcze możesz poznać, że masz w domu pluskwy? Zwróć uwagę na zapach! Szczegóły w galerii. Janusz Romaniszyn
Zauważyłeś drobne ugryzienia na skórze, zaczerwienienie, świąd, brunatne plamki na pościeli? Jeśli tak, to niestety istnieje spore prawdopodobieństwo, że Twoim domowym współlokatorom stały się pluskwy. Te małe, lecz niezwykle uciążliwe insekty mogą powodować zaburzenia snu i zakażenia bakteryjne. Tak rozpoznasz obecność pluskiew w domu - oto sposoby, by ich się pozbyć.

Czym są pluskwy domowe?

Pluskwy domowe to małe insekty, które mogą sprawić wiele problemów. Mają około 4-5 mm długości, czerwono-brązową barwę i owalny kształt. Nie mają skrzydeł i nie potrafią skakać, ale to nie zmniejsza ich zdolności do bycia uciążliwym pasożytem. Ich larwy mogą przeżyć bez jedzenia nawet do 140 dni, a dorosłe osobniki do 55 dni, co czyni je wyjątkowo trudnymi do wytępienia.

Tak możesz rozpoznać, że w domu są pluskwy

Ugryzienie pluskwy początkowo nie boli, ponieważ w ślinie tych owadów znajdują się znieczulające enzymy. Jednak po kilkudziesięciu minutach do kilku godzin pojawia się czerwony obrzęk i świąd.

Co więcej, ugryzienia często występują w grupach, co może wywołać reakcje alergiczne, rumień, a nawet przeniesienie chorób. Jakie są jeszcze objawy pluskiew w domu? Szczegóły w galerii:

Rozmnażanie się pluskiew

Pluskwy domowe rozmnażają się w szybkim tempie. Samica jest w stanie złożyć od 250 do 500 jaj, a rozwój od jaja do dojrzałego osobnika w temperaturze pokojowej zajmuje zaledwie 1-2 miesiące. Te pasożyty pobierają krew co kilka dni, ale w sytuacji braku żywiciela mogą przeżyć nawet kilka miesięcy. Dodatkowo, pluskwy potrafią wejść w stan hibernacji, jeśli przez dłuższy okres (ponad 3 miesiące) nie znajdą żywiciela.

Jak znaleźć gniazdo pluskiew?

Wykrycie pluskiew w domu nie zawsze jest łatwe, ale istnieje kilka znaków, które mogą na to wskazywać. Oprócz wspomnianych ugryzień i plamek na pościeli, warto zwrócić uwagę na specyficzny zapach.

Pluskwa w dolnej partii ciała ma gruczoł, który produkuje oleisty płyn, kiedy owad jest zaniepokojony. Jego woń jest podobna do zapachu wegetującej kolendry siewnej lub gnijących malin. Może on pomóc w rozpoznaniu, czy dom jest zasiedlony przez pluskwy.

***
To też może Cię zainteresować:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska