MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Medal Piotra Chojnackiego. Żyje aktywnie z cudzą nerką

Jan Szczutkowski
Piotr Chojnacki (pierwszy z lewej) wraz z innymi reprezentantami Polski pozuje do zdjęcia na igrzyskach  w hiszpańskiej  Maladze
Piotr Chojnacki (pierwszy z lewej) wraz z innymi reprezentantami Polski pozuje do zdjęcia na igrzyskach w hiszpańskiej Maladze Archiwum Piotra Chojnackiego
Od wielu lat żyje z przeszczepioną nerką. Nie przeszkadza mu to jednak normalnie funkcjonować i odnosić sukcesy sportowe.

Piotr Chojnacki zdobył brązowy medal podczas Światowych Igrzyskach Osób po Transplantacji. Kruszwiczanin wrócił z Hiszpanii jednak nie w pełni zadowolony.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Aż 34 razy reprezentanci Polski stanęli na podium podczas 21. Światowych Igrzysk Osób po Transplantacji, które od 24 czerwca do 2 lipca odbywały się w Maladze. Najwięcej medali spośród 21-osobowej ekipy zdobyli pływacy i lekkoatleci. Piotr Chojnacki z Kruszwicy do swej bogatej kolekcji trofeów, zdobytych m.in. na imprezach w Bangkoku, Australii i Finlandii, dorzucił medal brązowy w tenisie, w kategorii wiekowej 50-59 lat.

- Miałem ogromną szansę na zwycięstwo, bo do Hiszpanii pojechałem dobrze przygotowany. Niestety, sędzia główny pozbawił mnie sukcesu, ogłaszając walkower w meczu z Japończykiem, mimo iż znajdowałem się na obiekcie sportowym. Organizacja turnieju była nienajlepsza, panował bałagan. Poza tym mój rywal nie wyraził zgody na rozegranie spotkania po decyzji arbitra. Zachował się bardzo nie fair - mówi rozżalony Piotr Chojnacki.

Kruszwiczanin uczestniczył też w turnieju tenisa stołowego. W ćwierćfinale uległ zawodnikowi z Francji po bardzo wyrównanej grze 2:3. - O mojej przegranej, nie ukrywam, zadecydowała moja gorsza dyspozycja. Przed przyszłorocznymi mistrzostwami Europy, które odbędą się na włoskiej Sardynii, wyciągnąłem wniosek: muszę więcej czasu przeznaczyć na treningi również w tenisie stołowym - podkreślił nasz reprezentant.

Dodajmy, że Piotr Chojnacki pierwszemu przeszczepowi nerki poddał się w 1997 r., mając 31 lat. Natomiast drugiemu 15 lat później. Mimo to kruszwiczanin utrzymuje i docenia umiarkowaną aktywność fizyczną.

- To najlepsza forma rehabilitacji po przeszczepach. Start w zawodach sportowych daje najlepsze świadectwo nowego życia z cudzą nerką czy wątrobą - stwierdził prof. Andrzej Chmura, wybitny chirurg, transplantolog, założyciel Polskiego Stowarzyszenia Sportowego po Transplantacji i kierownik polskiej ekipy na igrzyska w Maladze.

Na koniec jeszcze coś optymistycznego. Piotr Chojnacki z cudzą nerką żyje nie tylko aktywnie sportowo, ale również spełnia się zawodowo. Wraz z członkami najbliższej rodziny prowadzi profesjonalny gościniec nad Gopłem w pobliżu Kruszwicy.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (06.07.2017)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska