Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medale i statuetki za zasługi dla Mroczy

(ms)
Statuetkę im. króla Władysława Jagiełły odbiera Adrian Zieliński, mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów.  Wręcza ją złotemu medaliście Leszek Klesiński, burmistrz Mroczy.
Statuetkę im. króla Władysława Jagiełły odbiera Adrian Zieliński, mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów. Wręcza ją złotemu medaliście Leszek Klesiński, burmistrz Mroczy. Maja Stankiewicz
620-urodziny miasta to okazja do uhonorowania osób zasłużonych dla gminy. Wśród nagrodzonych - mistrz olimpijski Adrian Zieliński i śp. burmistrz Mroczy Wiesław Gozdek.

Imprezy na stadionie w Mrocz to nie jedyne akcenty 620-rocznicy nadania Mroczy praw miejskich. W murach Gimnazjum w Mroczy odbyła się uroczysta sesja rady, na którą zjechali goście z całego regionu. Nie zabrakło m.in. delegacji z zaprzyjaźnionej z Mroczą niemieckiej gminy Lindern.

Spotkanie było okazją m.in. do podziękowania tym wszystkim, którzy przez minione lata przyczynili się do rozwoju Mroczy, a także do promocji miasta w regionie i świecie. Za zasługi na tym polu medal, jako pierwsi otrzymali działacze Tarpana Mrocza - prezes klubu Henryk Szynal i trener ciężarowców Dominik Mikołajczak.

Medal przyznano też śp. burmistrzowi Mroczy Wiesławowi Gozdkowi. W jego imieniu odebrała go żona Renata Gozdek. Z medalem wyjechała też z Mroczy delegacja niemiecka. Bo w gronie uhonorowanych był burmistrz Lindern Rajner Rauch. W jego imieniu odznaczenie odebrał Heinrich Schutte, były zastępca burmistrza Lindern.

Prawa miejskie Mroczy nadał król Władysław Jagiełło. Pomnik monarchy stoi w mroteckim parku. Jego imienia jest też najbardziej znacząca nagroda jaką za dokonania na rzecz miasta przyznają władze Mroczy. Statuetki im. króla Władysława Jagiełły wręczane są raz w roku kilku osobom. W tym laureatów jest więcej niż zwykle, wszak to rok jubileuszowy.

Mistrz olimpijski Adrian Zieliński odebrał statuetkę kolejny raz. Bo i jego zasługi dla promocji Mroczy trudno przecenić. Dzięki niemu o tym krajeńskim mieście usłyszał cały świat.

Podczas uroczystej sesji statuetki odebrali także: Gabriela Jarecka, długoletnia działaczka koła gospodyń wiejskich, byli zasłużeni sołtysi Franciszek Nowakowski (Kaźmierzewo) i Adolf Duda (Krukówko), Bożena Brzezińska, długoletnia skarbnik gminy, działacze kultury - Kamila Łączna i Andrzej Brzóska, a także Stefan Kabaciński, prezes Związku Kombatantów w Mroczy.

Statuetkę przyznano też organizacji - Towarzystwu Pamięci Powstania Wielkopolskiego, koło w Mroczy. Z rąk burmistrza Leszka Klesińskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Mroczy Romualda Rosińskiego odebrał ją Jarosław Odrobiński, prezes koła.

Jeszcze większe grono osób otrzymało medale wybite z okazji 620 -lecia Mroczy.
Najwięcej kosztuje budowa obwodnicy

Jubileusz był też okazją do przypomnienia tego, co w ostatnich latach udało się zrobić w mieście. - Budowa gimnazjum wraz salą sportową, budowa ośrodka olimpijskiego dla ciężarowców, budowa orlików w Mroczy i Witosławiu - wymieniał burmistrz podkreślając, że najkosztowniejszą inwestycją jest jednak budowa obwodnicy miasta.

Obejście o długości 4,5 km ma być gotowe w przyszłym roku. Koszt to około 20 mln zł - połowę dał samorząd, resztę dołożył urząd marszałkowski i Unia Europejska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska