Zobacz wideo. Koncert dla medyków w Grudziądzu. Maj 2020
- Pamiętam, że była wiosna i że nagle znowu była wiosna. Rok, który minął... nie potrafię powiedzieć czy lato było ciepłe, czy zimne, czy deszcz padał - wspomina doktor Sławomir Buczek. I opowiada z czym zmagał się personel "covidowego" szpitala w Grudziądzu: - To były tragedie pacjentów i personelu, który pracował ponad siły przy chorych, który padał na korytarzach. To byli pacjenci, którzy żegnali się z nami, zamiast z rodzinami i pacjenci, którzy wychodzili na własnych nogach w pełni uśmiechnięci.
Doktor Buczek przyznaje też, że nadal w załodze pozostaje strach przed tym co może być dalej. - Przed następną możliwą falą, która może być małą, a może być wielką. Jeśli będzie tak wielka jak poprzednia, to jestem pełen obaw - dzieli się Sławomir Buczek.
Czy medykom ze szpitala zakaźnego dla całego Kujawsko-Pomorskiego, w którym w punkcie kulminacyjnym było kilkuset pacjentów zakażonych koronawirusem udało się wrócić do normalnego funkcjonowania?
- Staramy się pracować normalnie, ale zostaliśmy mocno zdruzgotani. Wiele osób niestety odpadło z personelu, część nie dała rady już dalej pracować i odeszła z zawodu, wyjechała za granicę. Staramy się pracować normalnie, ale doskwiera brak kadry - zauważa Sławomir Buczek.
Wojewoda: - Dziękuję za waszą heroiczną, bohaterską postawę
Spotkanie w sali bankietowej szpitala było przede wszystkim okazją dla Wojewody Kujawsko - Pomorskiego, Mikołaja Bogdanowicza do złożenia podziękowań medykom i personelowi pomocniczemu grudziądzkiej lecznicy, który był i nadal stoi w gotowości na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem: - To co nas spotkało w lutym 2020 roku to była rzecz, której nikt się nie spodziewał. Wydawało się, że w krajach wysoko rozwiniętych, z postępem medycyny pandemia nie może nam zrobić krzywdy, a okazało się jednak inaczej. Stanęliśmy przed trudnym zadaniem. Chcę jednocześnie podkreślić, że nasze pierwsze narady, spotkania oraz decyzje wytypowania szpitala w Grudziądzu jako tego, który ma dźwignąć największy ciężar zmagań z pandemią, były właściwe i słuszne. Postawa władz szpitala w Grudziądzu była wyjątkowa, otwarta i zdecydowana. Usłyszeliśmy: "tak damy radę, zrobimy to" i za to chciałbym wszystkim serdecznie podziękować. Dziękuję za uratowanie wszystkich żyć, dziękuję za waszą heroiczną, bohaterską postawę.
Maciej Hoppe, dyrektor szpitala w Grudziądzu: - Dziękuję za zaangażowanie, wszystkim bez wyjątku: czy dotyczy to personelu "białego", pomocniczego, niemedycznej. Wszyscy wypełniliśmy zadanie w stu procentach.
Odznaki dla lekarzy, pielęgniarek, dyrekcji i pracowników pionu administracji
Kto odebrał Odznaki Honorowe Zasłużonego dla Ochrony Zdrowia przyznane przez Ministra Zdrowia? Oto oni:
- Sławomir Buczek, ordynator oddziałów zakaźnych szpitala w Grudziądzu
- Jarosław Chorchos, koordynator oddziału pulmonologicznego
- Sylwia Dejewska, pielęgniarka oddziałowa anestezjologii i intensywnej terapii
- Aleksander Goch, do 1 września br. pełnił funkcję dyrektora medycznego
- Maciej Hoppe, dyrektor szpitala w Grudziądzu
- Piotr Jaskulski, dyrektor techniczny szpitala w Grudziądzu
- Piotr Kowalski, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii
- Anna Kozak, pielęgniarka oddziałowa kardiologii
- Małgorzata Kufel, naczelna pielęgniarka
- Agata Kurkowska z pionu administracji
- Magdalena Mikulska - Jovanovic, koordynator oddziału urologii ogólnej i onkologicznej
- Marlena Misiaszek, pielęgniarka oddziałowa rehabilitacji kardiologicznej i kardiologii doświadczalnej
- Maciej Musiał, pracownik pionu administracji
- Urszula Sadowska, ordynator onkologii klinicznej
- Marek Sankiewicz, pracownik pionu administracji
- Jolanta Stasiuk-Majrowska, pielęgniarka oddziałowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego
- Paweł Szymański, ordynator oddziału kardiologii
- Anna Wachowiak,
- Magdalena Wolf z wewnętrznej apteki szpitala
- Małgorzata Wróblewska z laboratorium mikrobiologicznego
Ponadto Odznaki Honorowe przyznano: Robertowi Bonkowi, ordynatorowi neurologii; Przemysławowi Korzybskiemu, Krzysztofowi Leskowskiemu, Izabeli Hirsch-Lewandowskiej. Te osoby nie były obecne podczas uroczystości.
Dyrektor Hoppe: - Przeżywaliście ze swoimi pacjentami ciężkie chwile. Dziękujemy
Dyrekcja także przekazała na ręce przedstawicieli oddziałów i działów szpitalnych pamiątkowe statuetki i dyplomy: - Będą one wam przypominały o tym trudnym okresie, ale jednocześnie chciałbym abyście pamiętali o tym tylko w najlepszych kategoriach. To wy jako bohaterowie tego czasu byliście pierwszoplanowymi postaciami, które stały na pierwszej linii, przeżywały razem ze swoimi pacjentami ciężkie chwile, czasami rodzinne tragedie. Jakie piętno wywarło to na was, ile zmęczenia, poświęcenia kosztowało wszyscy wiemy i tym samym raz jeszcze dziękujemy.
Dodajmy, że rysę na tak piękną uroczystość kładzie fakt, że około 30 proc. pielęgniarek, ratowników, lekarzy zatrudnionych na tzw. kontraktach nie otrzymało wynagrodzeń w terminie. Wciąż czeka. - Wypłaty mają nastąpić w tym tygodniu, w miarę wpływu środków finansowych z Narodowego Funduszu Zdrowia - odpowiada Jarosław Marciniak, p.o. dyrektora medycznego.
Jak w środę, 15 września poinformowała Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, NFZ nie zalega z płatnościami na rzecz szpitala w Grudziądzu. - Wszystkie faktury przesyłane przez szpital są realizowane terminowo - zaznacza Barbara Nawrocka.
