MEiN dofinansuje wycieczki szkolne. Jakie warunki trzeba spełnić?

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
MEiN dofinansuje wycieczki szkolne. Jakie warunki trzeba spełnić?
MEiN dofinansuje wycieczki szkolne. Jakie warunki trzeba spełnić? Wojciech Gadomski / Polskapresse
Udostępnij:
Ministerstwo edukacji i nauki poinformowało, że we wrześniu ruszy nowy program resortu „Poznaj Polskę”. MEiN przeznaczy dna dofinansowanie wycieczek szkolnych w tym roku 15 mln zł. Kto może liczyć na dotację?

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego resort edukacji ruchomi pilotażowy program „Poznaj Polskę”. W ramach przedsięwzięcia szkoły maja otrzymać dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki.

W tym roku na ten cel MEiN przeznaczy 15 mln zł.

Jakie wycieczki będą dofinansowywane?

Dofinansowywane będą wyjazdy organizowane w trakcie zajęć lekcyjnych, czyli od września do czerwca, których program będzie obejmował: w przypadku wycieczki jednodniowej – co najmniej dwa punkty edukacyjne, w przypadku wycieczki dwudniowej – co najmniej cztery punkty edukacyjne, w przypadku wycieczki trzydniowej – co najmniej sześć punktów edukacyjnych.

Wycieczki realizowane będą w ramach 4 obszarów edukacyjnych: śladami Polskiego Państwa Podziemnego, śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kultura i dziedzictwo narodowe oraz największe osiągnięcia polskiej nauki.

Kto może ubiegać się o dotację na zorganizowanie wycieczki?

Środki finansowe, po złożeniu wniosku o dofinansowanie wycieczki, otrzymają organy prowadzące szkoły publiczne oraz niepubliczne. Przedsięwzięcie jest skierowane dla uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych (publicznych i niepublicznych) w trzech grupach wiekowych: I grupa – klasy I-III ze szkół podstawowych, II grupa – klasy IV-VIII ze szkół podstawowych, III grupa – szkoły ponadpodstawowe.

Jakie warunki trzeba spełnić i na jakie dofinansowanie można liczyć?

Szkoła otrzyma dofinansowanie w wysokości do 80 proc. planowanych kosztów wycieczki, maksymalnie na: wycieczkę jednodniową – do 5 tys. zł, wycieczkę dwudniową – do 10 tys. zł lub
wycieczkę trzydniową – do 15 tys. zł.

Pozostałe 20 proc. kosztów wycieczki organ prowadzący będzie finansować z własnych środków.

Środki finansowe przyznane w ramach przedsięwzięcia szkoła będzie mogła przeznaczyć na sfinansowanie kosztów poniesionych na organizację wycieczek, takich jak pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, usługi przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia oraz ubezpieczenia uczestników wycieczki.

Nabór wniosków do programu

Organy prowadzące szkoły będą mogły składać wnioski od 6 do 30 września br. lub do wyczerpania środków przeznaczonych na finansowanie przedsięwzięcia w bieżącym roku. O przyznaniu środków decydować będzie kolejność wpływu do ministerstwa prawidłowo wypełnionych wniosków. Lista zakwalifikowanych wniosków o dofinansowanie wycieczek będzie udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie MEiN. Organ prowadzący szkołę podpisze umowę z ministerstwem i otrzyma pieniądze na wyjazd uczniów.

Aby wziąć udział w naborze nauczyciel powinien zgłosić chęć wyjazdu na szkolną wycieczkę do dyrektora szkoły, który następnie przekazuje to zgłoszenie do organu prowadzącego. Z kolei organ prowadzący wypełnia tzw. formularz ogólny udostępniony w strefie pracownika SIO. Formularz po pozytywnej weryfikacji przez MEiN będzie uzupełniany wnioskami o dofinansowanie wycieczek.

Jeśli organem prowadzącym szkołę nie jest jednostka samorządu terytorialnego, wówczas zarówno tzw. formularz ogólny, jak i wniosek wypełni dyrektor szkoły po wcześniejszym uzyskaniu upoważnienia od organu prowadzącego.

Przedsięwzięcie „Poznaj Polskę” będzie realizowane we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej, Fundacją Nauk Humanistycznych oraz Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi. Podmioty te przygotują propozycję punktów edukacyjnych do wycieczek, uwzględniając grupy wiekowe uczniów.

W drugiej połowie sierpnia szkoły otrzymają szczegółowe informacje o przedsięwzięciu „Poznaj Polskę”. Formularz zgłoszeniowy będzie udostępniony w SIO 6 września.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Materiał oryginalny: MEiN dofinansuje wycieczki szkolne. Jakie warunki trzeba spełnić? - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
szofer Stach
pisoTŁUK będzie dzieci woził -Licheń- Wadowice i na odwrót
Dodaj ogłoszenie