Metropolia bydgosko-toruńska w interesie całego regionu

(Wojciech Giedrys)
Pod stanowiskiem w sprawie metropolii podpisali się m.in. marszałek Całbecki (na zdjęciu w środku) oraz wiceprezydent Bydgoszczy Lucyna Kojder-Szweda (z prawej) i prezydent Torunia Michał Zaleski (z lewej)
Pod stanowiskiem w sprawie metropolii podpisali się m.in. marszałek Całbecki (na zdjęciu w środku) oraz wiceprezydent Bydgoszczy Lucyna Kojder-Szweda (z prawej) i prezydent Torunia Michał Zaleski (z lewej) (Fot. Łukasz Fijałkowski)
- Ministerstwo spraw wewnętrznych przychyla się do utworzeniu metropolii bydgosko-toruńskiej - twierdzi marszałek Piotr Całbecki.

Rząd kończy prace nad ustawą metropolitalną. W maju projekty trafią do Sejmu. Rozważane jest powstanie od 7 do 12 metropolii. Status aglomeracji uzyskają na pewno: Śląsk, Warszawa, Trójmiasto, Kraków, Łódź, Poznań oraz Wrocław. Ważą się losy kolejnych ośrodków, Szczecina, Białegostoku, Lublina, Rzeszowa i co nas najbardziej interesuje: Torunia i Bydgoszczy.

Obradujące wczoraj Kolegium Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego wystosowało apel o jak najszybsze zakończenie prac nad ustawą, a także umieszczenie w niej naszej aglomeracji. - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przychyla się do naszych apeli, aby w Polsce powstało 12, a nie tylko 7 metropolii - twierdzi marszałek Całbecki. - Usłyszeliśmy, że szanse ma Szczecin, a także Toruń i Bydgoszcz.

Kolegium podjęło też decyzję o rozszerzeniu swojego składu. Oprócz marszałka, prezydentów obu miast oraz starostów toruńskiego i bydgoskiego, głos w sprawie przyszłej metropolii zyskają także wójtowie i burmistrzowie gmin leżących między Toruniem a Bydgoszczą.

Po co nam metropolia?
Członkowie kolegium wskazali na wiele korzyści dla regionu z powstania aglomeracji. Jedną z nich jest opracowanie wspólnej strategii rozwoju oraz planu zagospodarowania terenów.

Integracja Torunia i Bydgoszczy, a także okolicznych gmin, może przyciągnąć do nas inwestorów, którzy dotąd woleli lokować kapitał w większych ośrodkach. Będzie to możliwe dzięki przygotowaniu wspólnej oferty inwestycyjnej.

- Metropolia oznacza nie tylko wspólny transport publiczny czy modernizację połączeń drogowych i kolejowych, ale także szybszy rozwój gospodarczy - podkreślała Lucyna Kojder-Szweda, wiceprezydent Bydgoszczy. - Będziemy mieli też większe szanse na uzyskanie środków europejskich.

- Metropolia bydgosko-toruńska być musi - stwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski. - Jeśli nie powstanie, byłoby to dla nas krzywdzące.

Dla całego regionu
Według marszałka Całbeckiego metropolia będzie pracowała na rzecz całego województwa. - Z jej utworzenia skorzystają także ośrodki, które nie wejdą w jej skład - zaznacza marszałek. - Podniesie konkurencyjność naszego całego regionu.

Wędrująca stolica
Członkowie kolegium przedstawili swoją wizję metropolii. Siedziba jej koordynatora działałaby raz w Toruniu, a raz w Bydgoszczy. - Kadencja trwałaby rok - mówi Całbecki.

Za takim rozwiązaniem opowiadają się prezydenci stolic regionu. - Organem stanowiącym byliby wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci, a wykonawczym menedżer metropolii - mówi Kojder-Szweda. - Nie chcemy walczyć o stolicę. Zamierzamy połączył siły i kapitał, by osiągnąć więcej niż jesteśmy w stanie sami dokonać.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ani stąd, ani stamtąd!
Proponuje zrzucić bomby atomowe na obydwa miasta i będzie spokój!
E
EDY
Bydgoszcz niebędzie robić metropoli z toruńskim prowincjonalnym bydłem bo się jej to nieopłaca
s
serie
W dniu 06.12.2009 o 15:17, ~Paweł~ napisał:

Żałośni są ci bydgoscy patrioci z Towarzystwa PMB, którzy tak starają się pognębić Toruń. Studiowałem w Bydgoszczy dwa lata, a teraz - w Toruniu i po prostu nie ma porównania jeśli chodzi o atmosferę, kulturę, a nawet biznes itp. Bydgoszcz dla mnie to sumtny moloch nudnych i zakompleksionych ludzi.Załosny to Ty jestes skoro wypisujesz takie zakompleksione brednie. Bydgoszcz może ten cały Toruń z przyległościami nakryć czapkami. Nie porównuj taboreta do fotela, ośmieszasz się a przede wszystkim jesteś nie fair wobec normalnych mieszkańców Torunia. O imprezach, wydarzeniach kulturalnych, sportowych czy biznesowych jakie odbywają sie w Bydgoszczy moze Toruń sobie tylko pomarzyc. Widac, ze te aktualne studiowanie zdrowo Cię przymuliło, straciłeś kontrolę nad postrzeganiem obiektywnej rzeczywistości, patrioto...
B
BYLU
Tylko Metropolia Bydgoska z Inowrocławiem i ościennymi gminami. Wszystkie warunki są spełnione. Taka też jest wola mieszkańców Bydgoszczy, miasta umożliwiajacego utworzenie metropolii. Liczy sie wola społeczeństwa a nie kilku politykierów. Trzeba referendum w tej sprawie, niech wypowiedzą się bydgoszczanie. Tylko, ze tej prawdy niektórzy politykierzy, przede wszystkim z Torunia boją sie jak ognia, poniewaz jednoznacznie uniemożliwi matactwa i publicznego świadczenia nieprawdy czyli jednych z podstawowych elementów toruńskich intryg. Toruń niech nie wpycha sie tam gdzie go nie chcą! Przydałoby sie chociaz troche ambicji, bo o klasie mowy nie ma...
Metropolia Bydgoska, jedyna szansa na normalny i skuteczny rowój. Dosyć obłudy!!!
s
slytherin
W dniu 30.04.2008 o 11:06, Janek napisał:

Kolego,nie zapominaj, że silna metropolia wpływa na cały region - ekonomicznie, społecznie i kulturalnie. daje prace nie tylko swoim mieszkańcom, ale i wielu innym podmiotom gospodarczym województwa. Zwróć uwagę co by było, gdyby region nie miał Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Dobre drogi służą nie tylko nieszkańcom Dwumiasta, tak jak lotnisko, wielka opera w Bydgoszczy i Filharmonia Pomorska, toruńskie planetarium, tamtejszy teatr. Słowem - trzeba patrzec dalej niz czubek własnego nosapopieram, ale czy dwa wrogie miasta maja szanse współpracować ???. watpie. lepiej stworzyc metropolie Torinia z miastami takimi jak aleksandrów.
~Paweł~
Żałośni są ci bydgoscy patrioci z Towarzystwa PMB, którzy tak starają się pognębić Toruń. Studiowałem w Bydgoszczy dwa lata, a teraz - w Toruniu i po prostu nie ma porównania jeśli chodzi o atmosferę, kulturę, a nawet biznes itp. Bydgoszcz dla mnie to sumtny moloch nudnych i zakompleksionych ludzi.
G
Gość
Najlepiej będzie jak oba miasta Bydgoszcz i Toruń, będą się rozwijać osobno. I nikt nikomu nie będzie przeszkadzał.
s
szuja
W dniu 06.05.2008 o 08:07, BYLU napisał:

To ja BYLU. Chodziło mi oczywiście o KONFEDERACJĘ Targowicką. Przejęzyczenie. Urażonych przepraszam.


NIE PRZEPRASZAJ BISKUPÓW. ZOSTALI POTĘPIENIE PRZEZ NAJWYŻSZEGO. TO ONI SPRZEDALI POLSKĘ ZABORCĄ. Nara_ziut
B
BYLU
To ja BYLU. Chodziło mi oczywiście o KONFEDERACJĘ Targowicką. Przejęzyczenie. Urażonych przepraszam.
B
BYLU
W dniu 3-go maja na Starym Rynku Pan Prezydent Dombrowicz w asyście swoich gości, w trakcie przemówienia wypalił do bydgoszczan "NIE MÓWCIE NIE, BO NIE!".Rozumiem, że nie mamy mówić NIE Toruniowi.Panie Prezydencie Dombrowicz, prawdziwi bydgoszczanie mówią NIE nieuczciwości,knowaniom wobec Bydgoszczy i okradaniu tego miasta.Przykładów na to jest aż nadto. Wszyscy je doskonale znamy i Pan też!!! Nie jest żadną tajemnicą, że przy jakiejkolwiek "współpracy"z Toruniem efekt zawsze ten sam, tzn. Bydgoszcz na tym traciła. To Pan Panie Prezydencie, jako zadeklarowany zwolennik Torunia mówi nam " MÓWCIE TAK, BO TAK!".
P.S. Następnm razem wespół ze swoimi gośćmi proponuję inscenizację Konferencji Targowickej. Bardziej pasuje do tego przykrego klimatu ...
s
szuja
M E T R O P O L I A - ale jaja.
B
BYLU
Zastanawiające. Kwestia metropolii powoduje, że niektórzy nie śpią po nocach i tym samym ze zmęczenia plotą jakieś bzdetki. To jest zbyt poważny problem. Zeby być konstruktywnym, trzeba być m.in. wypoczętym. Zalecam odpoczynek!!!
g
grudi
do BYLU i a, nie jestem z Torunia, tylko z Grudziądza, a o urokach swojego miasta nie próbujcie mnie przekonywać, bo to jest tragedia. Gospodarczo jesteście karłami i tylko robotników macie wielu! Dobrze, że wylewacie ten swój tyfusowski jad, bo mam nadzieję, że kiedyś to wasze miasto nie będzie stolicą województwa. Ja jako mieszkaniec Grudziądza nie mam takich mocarstwowych planów i znam swoje miejsce. Nie chcę jednak by zakomleksieni bydgoszczanie mieli jeszcze więcej do powiedzenia!!!!!!
M
Msv
Teraz trzeba na to spojrzeć inaczej!
Jak to będzie? Słychać odgłos gryzionyc paznokci - tu i tam.
Prości ludzie, ograniczają swoje horyzonty - do ciasnoty własnego "ja". To widać!
Tylko po co? To nie te czasy, że przychodziła dyrektywa i załatwiała co było do załatwienia, jakąś stolicę.
Przemineły - już nie wrócą.
Sama Bydg. jest dużo za mała żeby stworzyć metropolię i Toruń też.
(porównywalny potencjał całych powiatów)
Razem można coś zyskać -
O tym "chceniu" można usłyszeć po obu stronach skrajne slogany.
Jałowe gadanie, do niczego nie prowadzące.
B
BYLU
Do "grudi": Ziejesz zawiścią i nienawiścią "piernikowy karzełku". Prawda jest jednak taka,że Toruń nic nie znaczy bez Bydgoszczy. My bydgoszczanie nie chcemy was. To wy uczepiliście się Bydgoszczy bo widzicie w tym szanse dla siebie. Oczywiście rozgrywa się to w świecie polityki i politykierstwa. Zaapeluj do swoich polityków z "piernikowa", żeby się odczepili od Bydgoszczy!!! Co do urody Bydgoszczy, to poprostu jesteś zbyt zakompleksiony i zbyt zawistny żeby ją zobaczyć i docenić. Są piękniejsze rzeczy niż średniowiecne mury.
Dodaj ogłoszenie