MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Białystok nie widzi przeszkód, by mieszkańcy nie budowali studni głębinowych. Na wypadek stanu zagrożenia. Sanitarnego lub wojennego

wal
Studnia awaryjna zlokalizowana przy ul. Słonimskiej
Studnia awaryjna zlokalizowana przy ul. Słonimskiej W.Wojtkielewicz/Archiwum
W mieście jest prawie 50 studni awaryjnych. Ale woda z nich nie nadaje się do spożycia. Radny proponuje, by na osiedlach powstały studnie głębinowe, które zapewnia wodę mieszkańcom na wypadek zagrożenie epidemiologicznego czy konfliktu zbrojnego, jeśli zostaną przerwane dostawy z miejskiej sieci wodociągowej. Władze miasta nie widzą przeszkód, by takie urządzenia budowały wspólnoty, spółdzielnie, czy właściciele gruntów.

Obecnie miasto nie posiada wystarczających zabezpieczeń w przypadku utraty dostępu do wody pitnej w sytuacjach awaryjnych - uważa radny Henryk Dębowski. - Aby zapewnić mieszkańcom minimalne warunki do przetrwania w tego typu sytuacjach, proponuję wprowadzenie rozwiązania, które umożliwiłoby im dostęp do wody pitnej nawet w przypadku przerwania regularnych dostaw.

Radny:Studnie głębinowa na ratunek mieszkańcom

Chodzi o stany kryzowe, jak zagrożenie epidemiologiczne czy konflikt zbrojny. Dlatego w interpelacji do prezydenta zaproponował rozwiązanie, które jego zdaniem mogą okazać się receptą na przerwanie dostaw wody pitnej.

- Jednym z możliwych rozwiązań jest budowa studni głębinowych z ręcznymi pompami na każdym osiedlu. Takie studnie stanowiłyby niezależne źródło wody pitnej, które mieszkańcy mogliby wykorzystać w przypadku zagrożenia. Ręczne pompy umożliwiłyby bezpieczny i łatwy pobór wody, nawet w sytuacjach, gdyby inne systemy zaopatrzenia w wodę przestały działać - podkreślił szef klubu PiS.

Według niego, proponowane rozwiązanie nie tylko zapewniłoby mieszkańcom miasta dostęp do wody pitnej w przypadku awarii czy kryzysu, ale także zwiększyłoby ich poczucie bezpieczeństwa i gotowość do radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych.

- Apeluję więc o podjęcie działania w celu zabezpieczenia miasta przed potencjalnym brakiem wody pitnej w sytuacjach kryzysowych poprzez budowę studni głębinowych z ręcznymi pompami na każdym osiedlu - zaapelował Henryk Dębowski.

Niemal 50 studni awaryjnych w Białymstoku. Ale z wodą nie do picia

- Należy jednak pamiętać, iż woda pozyskiwana z tych ujęć jest wodą surową niespełniającą wymogów sanitarnych, która podobnie jak woda ze wszystkich ujęć miasta Białegostoku wymaga uzdatniania - podkreślił w odpowiedzi sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk.

Studnia głębinowa i własność gruntu

Dodał, że studnia głębinowa jest urządzeniem, które nie jest połączone z systemem wodociągo»zm. Na wykonanie studni głębinowej niezbędne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego oraz posiadanie tytułu prawnego do gruntu, na którym powyższa inwestycja ma powstać i być użytkowana.

- Nie ma więc żadnych przeciwskazań aby spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty posiadające prawo do gruntu po uzyskaniu stosownych pozwoleń, w ramach posiadanych środków finansowych budowały takie urządzenia - zaznaczył sekretarz.

Tajny plan Wodociągów

Dodał, że w celu zapewnienia wody mieszkańcom miasta został stworzony pierścieniowy układ sieci wodociągowej oraz zróżnicowany układ lokalizacji stacji produkcji i uzdatniania wody, które gwarantują ciągłość jej dostawy.

- Ponadto informuję, że został opracowany przez Wodociągi Białostockie Sp. z o.o. i zatwierdzony przez Prezydenta Miasta Białegostoku Plan Zabezpieczenia Miasta Białegostoku w wodę w warunkach kryzysowych, który posiada klauzulę tajemnicy przedsiębiorstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny