Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Miecze Europy" i "Bogowie wojny" - to czeka na nas w muzeum w Biskupinie

(SZYM), (PAK) [email protected]
Wystawa, która trwa obecnie w pawilonie muzealnym jest wprowadzeniem do tegorocznego festynu, którego bohaterami będą wojownicy i ich boscy opiekunowie
Wystawa, która trwa obecnie w pawilonie muzealnym jest wprowadzeniem do tegorocznego festynu, którego bohaterami będą wojownicy i ich boscy opiekunowie Joanna Bejma
Czym jest miecz, jakie ma znaczenie i w jaki sposób zmieniał się jego wygląd i zastosowanie? Tego można dowiedzieć się na wystawie w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.

Czym jest miecz, jakie ma znaczenie i w jaki sposób zmieniał się jego wygląd i zastosowanie? Tego można dowiedzieć się na wystawie w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. To wprowadzenie do wrześniowego festynu archeologicznego.

Wystawę "Miecze Europy" otworzył jej twórca Igor Górewicz. Ekspozycja opowiada nie tylko o tym, w jaki sposób zmieniała się ta broń i jej zastosowanie, ale także o zjawisku kulturowym, które bardzo mocno zakorzeniło się w naszej świadomości.

Miecz to siła i szlachetność
- Używamy często sformułowań dotyczących pokrewieństwa "po mieczu", czyli męskiego. Miecz symbolizuje przede wszystkim ród męski. Symbolizuje także siłę boską, sprawiedliwość, szlachetność, sprawiedliwą walkę, a jednocześnie jest brutalnym narzędziem do zabijania. Jako pierwsza broń w dziejach ludzkości został stworzony wyłącznie do walki z drugim człowiekiem. Inne kategorie uzbrojenia są przekształceniem broni myśliwskiej - powiedział Igor Górewicz.

- Ten ciężki moment psychologiczny dla zdrowego na umyśle człowieka, jakim jest walka i zabicie przeciwnika, spowodował, że wokół miecza narosła cała ta wartość emocjonalna - dodał autor wystawy.

Opowiedział też m.in. o tym w jaki sposób ta biała broń przenika do współczesnej kultury popularnej i przeżywa swoisty renesans. Dzieje się tak m.in. za sprawą filmu "Gwiezdne wojny" (bohaterowie używają mieczy świetlnych), czy serialowi "Gra o tron" (tytułowy tron, którego pragną mieszkańcy Westeros został stworzony z połączonych ze sobą mieczy - przyp. red.). Na wystawie można obejrzeć miecze od czasu epoki brązu, aż do XVII wieku.

Na festynie z wojami
Wystawa, na której możemy zobaczyć różnego rodzaju miecze, będzie towarzyszyła tegorocznemu XXIII Festynowi Archeologicznemu "Bogowie wojny", który rozpocznie się 16 września.

Bohaterami największego wydarzenia organizowanego na terenie biskupińskiego muzeum będą w tym roku wojownicy i ich boscy opiekunowie. Podczas trwającej ponad tydzień imprezy zostanie zaprezentowane dawne uzbrojenie, sposoby walki, a także zwyczaje związane z bitwami.

Już wiemy, że codziennie odbywać się będą inscenizowane bitwy. Taktykę walk zaprezentują m.in. rzymskie legiony, naprzeciw których stanie armia barbarzyńskich Daków. W ferworze walki zobaczymy także gladiatorów, drużyny piastowskie, madziarskie czy wikińskie. Przybędą również wojowie zza wschodniej granicy. Widzowie obejrzą ponadto ostatnie pożegnanie wielkich wodzów.

Zobacz także: https://pomorska.pl/moda-z-roznych-epok-i-zakatkow-europy-na-festynie-w-biskupinie-zdjecia/ga/10644562/zd/20189890

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska