Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?
W obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który przypada 16 listopada, włączyła się Bydgoska Rada ds. Równego Traktowania. Już 15 listopada odbyło się webinarium pod hasłem "Uchodźcy w naszym regionie-garść faktów z pierwszej ręki". Poprowadziła zastępczyni przewodniczącej BRRT Anna Wróblewska-Zawadzka. Gościem spotkania był Łukasz Lewandowski, prawnik współpracujący z Fundacją Emic, na co dzień udzielający porad prawnych migrantom.
To Cię może też zainteresować
- Boimy się tego, czego nie znamy. Ostatnimi tygodniami z lękiem spoglądamy ku polsko-białoruskiej granicy. Chcemy przybliżać fakty na temat uchodźców i uchodźczyń, również w naszym regionie - mówiła Anna Wróblewska-Zawadzka.
Również z inicjatywy Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania od początku listopada prowadzona jest zbiórka dla osób przebywających na granicy polsko-białoruskiej. Przedmioty można przynosić do Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, przy ul. Gdańskiej 5 w Bydgoszczy od poniedziałku do piątku w godz. 8-20 oraz w soboty w godz. 10-14. Zbiórka potrwa do 19 listopada.
Z kolei we wtorek w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, w godzinach między 14 a 17 będzie można wziąć udział w projekcie Żywa Biblioteka.
"Żywa Biblioteka jest po to, by dawać przestrzeń, by oswajać z innością. Wykorzystuje ona metodę spotkania i rozmowy do przeciwstawiania się uprzedzeniom i stereotypom. Jak mówi Dorota Glaza koordynatorka Zespołu ds. Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w Urzędzie Miasta Bydgoszczy - chcemy, by odbywająca się w BCOPW przy ul. Gdańskiej 5 Żywa Biblioteka była różnorodna, jak społeczność lokalna Bydgoszczy." - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Opowiedzą o własnych doświadczeniach
Do współpracy jako Żywe Książki zaprosiliśmy osoby, które ze względu na swoje osobiste doświadczenia zechcą opowiedzieć o różnych sytuacjach, w których spotykały się z marginalizacją ze względu na wiek, pochodzenie, przekonania, orientację seksualną, zawód, religię, czy niepełnosprawność.
Innym wydarzeniem wpisującym się w obchody MDT jest kolejna odsłona Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej. W auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy o godzinie 11 odbędzie się konferencja „7 ważnych słów”.
- Będzie ona także transmitowana online. Nowy sezon zyskał tytuł „Nowa nadzieja”. Jak zapewniają organizatorzy, ten sezon ma być wyjątkowy i pełen niespodzianek. Przywrócone mają zostać wcześniej realizowane inicjatywy, które ze względu na sytuację epidemiczną i naukę zdalną w szkołach nie doszły do skutku przez ostatnie półtora roku - informuje miasto.
Wraz z realizowanymi w piątym sezonie projektu „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna” przedsięwzięciami - jak informują organizatorzy - młodym ludziom "przywracana ma być energia, chęć zaangażowania się w życie miasta i wiara w to, że mogą zmienić nasz mały świat na lepsze".
