Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach świętuje 70-lecie

Maria Eichler
Bogdan Kuffel na zdjęciu z prof. Jackiem Knopkiem i z bohaterką popołudnia - książką  o naszej dyplomacji.
Bogdan Kuffel na zdjęciu z prof. Jackiem Knopkiem i z bohaterką popołudnia - książką o naszej dyplomacji. Maria Eichler
Miejska Biblioteka Publiczna świętuje 70-lecie. Z tej okazji zaprasza na spotkania z ciekawymi ludźmi i pokazuje, czym się zajmują.

To było drugie z siedmiu spotkań zaplanowanych z okazji 70-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tym razem bohaterką była polska dyplomacja, a konkretnie polska polityka zagraniczna w latach 1989 - 2014. Tom studiów jej poświęcony zredagowali chojniczanin prof. Jacek Knopek i dr Rafał Willa.

Książka jest dostępna dla czytelników, a podczas jej promocji w bibliotece prof. Jacek Knopek barwnie opowiadał, jak to o mały włos do wydania by nie doszło,...bo zabrakło kasy. - Wychodziło nam na początku 700 stron - opowiadał chojnicki naukowiec. - Nie było szans, żeby wydawnictwo zgodziło się na taką objętość, więc po pierwsze, co można było, skróciłem, ale też podjąłem próbę sponsoringu...

Zakończoną pomyślnie, bo pomogło miasto. Jak to ujął Knopek, Zientkowski poratował (Przemysław Zientkowski, inspektor ds. rozwoju naukowego - przyp. red.).

W efekcie powstała zgrabna książeczka, która nawet nieźle się sprzedaje...

Co do jej warstwy merytorycznej prof. Knopek jest przekonany, że lektura może być pouczająca. - Pokazujemy tutaj, jak wiele się zmieniło, jak bardzo musiała zmienić się polska polityka zagraniczna w związku z nową sytuacją geopolityczną naszego państwa - mówił. - Osobiście oceniam ją na mocną czwórkę, co nie znaczy, że była wolna od błędów.

Mariusz Brunka chwalił, że wydawnictwo jest zdystansowane od personalnego pokazywania polityki zagranicznej - przez pryzmat tych ministrów, którzy akurat dzierżyli jej stery. Ale pytał, nawiązując do ciekawych osobowości w międzywojniu, czy redaktor książki widzi współcześnie godnych następców, którzy potrafili kształtować politykę zagraniczną.

- Chciałem jeden rozdział poświęcić na te sztandarowe postacie, ale nie wyszło - odpowiadał prof. Knopek. - Mój faworyt to prof. Skubiszewski, bo to nietuzinkowa postać, z charyzmą, na poziomie, wybitny intelekt.

Nauczyciele protestowali przed urzędem wojewódzkim w Bydgoszczy

Kazimierz Jaruszewski prosił o przybliżenie koncepcji ewentualnej neutralności Polski, a Przemysław Zientkowski chciał się dowiedzieć, na ile naszą polityką zagraniczną kierowały sympatie i antypatie...Radosław Krajewicz był ciekaw, jakie są największe błędy naszej dyplomacji, a prowadzący spotkanie Kamil Kaczmarek pytał, czy polska polityka zagraniczna nie powinna bardziej zadbać o wychowanie sobie dobrych kadr.

Gość biblioteki na wszystkie pytania odpowiadał z przyjemnością, a potem równie chętnie wpisywał autografy do książki.

To nie koniec bibliotecznych atrakcji. Przed nami promocja książki Magdaleny Nowak „Bezrobocie jako czynnik warunkujący dysfunkcjonalność w rodzinie” w czwartek 20 października o godz. 16.30 w czytelni. Potem wykład Damiana Noski pt. „Wokół książki wśród współczesnej młodzieży polskiej” - 27 października o godz. 12.30. Będzie też wieczór poezji śpiewanej, wystąpi Hanna Butkiewicz z zespołem - 3 listopada o godz. 17.30; następnie promocja książki Ferdynanda Ebnera „Słowo i realności duchowe. Fragmenty pneumatologiczne” i spotkanie z tłumaczem Krzysztofem Skorulskim - 9 listopada o godz. 18; także spotkanie z pisarzem dla dzieci Wiesławem Drabikiem we wtorek 15 listopada o godz. 11.30 w oddziale dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska