MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Mrocza doczekają kanalizacji. Jest dofinansowanie z Unii

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
W ramach I etapu robót kanalizacja zbudowana zostanie na odcinku: Mrocza - Matyldzin - Białowieża
W ramach I etapu robót kanalizacja zbudowana zostanie na odcinku: Mrocza - Matyldzin - Białowieża Archiwum GP
Coraz mniej miejscowości w gminie pozbawionych jest kanalizacji sanitarnej. W tym roku ogłoszony zostanie przetarg na kolejne zadanie. Inwestycja jest realna dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Już tylko pojedyncze miejscowości w gminie nie mają kanalizacji. - Samsieczynek, Wyrza, Matyldzin - wylicza Krzysztof Wiese, kierownik referatu inwestycji i gospodarki przestrzennej w mroteckim magistracie. Jest szansa, że te białe plamy znikną w niedalekiej przyszłości z mapy gminy.

W tym roku Mrocza, jako jedyny samorząd w powiecie nakielskim, otrzymała fundusze unijne na budowę kanalizacji sanitarnej. Budowana będzie ona na odcinku: Mrocza - Matyldzin - Białowieża. To pierwszy etap inwestycji, który zrealizowany ma zostać do kwietnia 2022 r. W ramach drugiego etapu - który na razie jest tylko w planach - podłączone zostaną do sieci miejscowości Matyldzin i Wyrza.

Na pierwszy etap pieniądze są. Samorząd wsparła Unia. Budowa kanalizacji w gminie Mrocza znalazła się na liście 56. inwestycji, które będą realizowane w naszym regionie w ramach dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wsparcie jest pokaźne, wyniesie ponad 1,1 mln zł. Całość kosztować ma ponad 2,3 mln zł.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

- Sieć poprowadzona zostanie od oczyszczalni ścieków ulicą Czereśniową w kierunku dworca PKP w Mroczy. Tam podłączymy do sieci budynki socjalne. Skorzysta na tym około stu osób. Potem kanalizacja pójdzie pod torami i poprowadzona zostanie równolegle do torów w kierunku Matyldzina - zdradza szczegóły inwestycji Krzysztof Wiese. Trwają już przygotowania do rozpoczęcia zadania. W tym roku ogłoszony zostanie przetarg.

Ale budowa kanalizacji trwa także w rejonie Drzewianowa. Prace na tym odcinku rozpoczęto w ub. r. dzięki unijnemu wsparciu w wysokości ponad 900 tys. zł. Są na finiszu. Zakończyć się powinny przed jesienią. Koszt całej inwestycji to ponad 3 mln zł brutto. Projekt obejmował budowę sieciowych tłoczni ścieków, tłoczni przydomowych, sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej oraz sieci wodociągowej. Zaplanowano także wymianę sieci wodociągowej oraz spięcie sieci z centralną stacją uzdatniania wody w Mroczy. Pozwoli to na wyłączenie z eksploatacji starej hydroforni w Drzewianowie i lepsze zabezpieczenie mieszkańców. Bo to jedyna już taka hydrofornia w gminie działająca w oparciu o jedną studnię głębinową. W razie awarii mieszkańcy zostają bez wody.

W poprzednich latach sieć kanalizacyjną poprowadzono z Mroczy w kierunku Chwałki i Ostrowa, a także z Ostrowa do Drzewianowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska