Mieszkańcy Królikowa zadbali o cmentarz ewangelicki

  Mieszkańcy Królikowa zadbali o cmentarz ewangelicki

  (ms)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Cmentarz ewangelicki w Królikowie

  Cmentarz ewangelicki w Królikowie ©Mirosław Rzeszowski

  Po Szubinie, Chomętowie, Kowalewie i Brzózkach teren dawnego cmentarza uporządkowano w Królikowie. Za kilka dni odsłonięcie tablicy.
  Cmentarz ewangelicki w Królikowie

  Cmentarz ewangelicki w Królikowie ©Mirosław Rzeszowski

  Dawny cmentarz ewangelicki w Królikowie znajduje się na wzgórzu, w oddaleniu od wsi. Łatwiej tam trafić jadąc do Królikowa od strony Zalesia niż Słupów. W ciągu ostatnich miesięcy mieszkańcy wsi, w ramach projektu „Wspólna pamięć” porządkowali teren

  - Sporo mogił ocalało na dawnym cmentarzu ewangelickim w Królikowie - informuje Mirosław Rzeszowski, prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego. W środę odwiedził nekropolię i wieś, by z sołtys Elżbietą Katafiasz ustalić ostatnie szczegóły uroczystości.
  A ta rozpocznie się w czwartek 27 lipca o godz. 16. Na cmentarzu odsłonięty zostanie kamień z pamiątkową tablicą i napisem: „Pochowanym na dawnym cmentarzu ewangelickim - mieszkańcy Królikowa i Szubińskie Towarzystwo Kulturalne. Spoczywajcie w pokoju”.

  Mieszkańcy Królikowa zdecydowali, że na tablicy zostanie też wyryty krzyż. Modlitwę poprowadzą: miejscowy ksiądz i pastor. Już wysłano zaproszenie do Bydgoszczy. W projekt włączyła się cała wieś - uczniowie, Rada Sołecka Królikowa, miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, strażacy...
  Przyjedzie też wielu innych gości, m.in. cały autokar z Niemiec. To osoby wyznania ewangelickiego mieszkające kiedyś w Królikowie lub okolicy, a także potomkowie dawnych mieszkańców.

  - W Królikowie nie ma lokalnego stowarzyszenia, które by się mogło zająć napisaniem projektu i pozyskaniem pieniędzy. Dlatego sołtys Królikowa Elżbieta Katafiasz zwróciła się do nas o pomoc - informuje Mirosław Rzeszowski, prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego. Tak powstał projekt „Wspólna pamięć”, który wsparło finansowo Starostwo Powiatowe w Nakle.

  To już piąta taka inicjatywa w gminie Szubin w ostatnich latach. Pierwszy kamienny obelisk odsłonięto na dawnym cmentarzu ewangelickim w Szubinie w 2009 r., z inicjatywy Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego.  INFO Z POLSKI 13.07.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju


  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej