Pierwsze zeznania podatkowe za 2012 r. zaczęły spływać do brodnickiej skarbówki już na początku stycznia. Ostateczny termin rozliczenia się z fiskusem mija 30 kwietnia.
Jest kilka sposobów złożenia deklaracji. Można przynieść ją osobiście do urzędu, wysłać listem poleconym lub też drogą elektroniczną. Z tej ostatniej możliwości korzysta coraz więcej podatników. - Do wtorku wpłynęło do nas 6795 deklaracji PIT37 za 2012 r. - informuje Edyta Średzińska, kierowniczka działu obsługi bezpośredniej w brodnickiej skarbówce. - 964 sztuki złożono drogą elektroniczną. Jest to liczba trzykrotnie większa niż w podobnym okresie zeszłego roku.
Czytaj także: Podatkowy cios w rodziny wielodzietne
Jak widać mieszkańcy regionu coraz bardziej przekonują się do e-deklaracji. - Są wygodne, bo nie trzeba jechać do urzędu, ani płacić za list polecony - potwierdza pan Marek, brodnicki handlowiec.
E-deklaracje są też udogodnieniem dla urzędników.
- Zeznanie podatkowe złożone w formie papierowej musimy przenieść ręcznie do komputera i to trwa, a elektroniczna jest automatycznie ściągana - podkreśla Edyta Średzińska.
Dodatkowo podatnik, któremu przysługuje zwrot i złożył deklaracje w formie elektronicznej, ma szanse na otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku szybciej, niż ten, który rozliczenie dostarczy w tym samym czasie na papierze.
Osoby, które nie składały jeszcze e-deklaracji, a chciałby to zrobić, ale obawiają się, że popełnią jakiś błąd, mogą przyjść do brodnickiej skarbówki.
- Udostępnimy podatnikowi stanowisko i w razie problemów pomożemy wypełnić dokumenty - zapewnia Średzińska.
Wzmożony ruch w urzędzie skarbowym zaczyna się zawsze w lutym. Już teraz PIT-y przyjmowane są w kilku okienkach. Choć coraz więcej podatników odwiedza urząd, nie trzeba długo czekać na swoją kolej. Wiele osób woli osobiście dostarczyć deklaracje do urzędu, ponieważ jeśli czegoś brakuje, można od razu wyjaśnić sprawę.
Jakie błędy najczęściej podatnicy popełniają? - Jest to np. brak podpisu lub też błędny numer KRS-u przy przekazywaniu 1 proc. - wymienia urzędniczka. Warto pamiętać, że jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, zawsze można zadzwonić do urzędu i poprosić o pomoc.
Czytaj e-wydanie »