Skontaktowała się z nami Czytelniczka z okolic Bydgoszczy.
- Pod koniec lutego złożyliśmy z mężem PIT-a w urzędzie skarbowym. Rozliczyliśmy się wspólnie. Mamy dużą nadpłatę. Wiemy, że na zwrot podatku trzeba poczekać, a nam by zależalo na szybszej wypłacie pieniędzy. Czy jest to możliwe? Czy można napisać wniosek o przyspieszenie wypłaty?- pyta pani Jolanta.
Joanna Rutkowska oraz Monika Kaiser, starsi kontrolerzy skarbowi z Działu Obsługi Bezpośredniej Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, wyjaśniają, że w przypadku złożenia zeznania podatkowego drogą elektroniczną maksymalny czas na zwrot nadpłaty podatku wynosi 45 dni licząc od dnia złożenia zeznania. W przypadku rozliczenia się w tradycyjnej formie papierowo maksymalny termin zwrotu nadpłaty wynosi 3 miesiące od dnia złożenia zeznania.
- Jednakże urząd stara się dopełnić wszelkich starań, aby zwroty dokonywać w możliwie najszybszym terminie. W przypadku złożenia uzasadnionego wniosku o przyspieszenie zwrotu urząd rozpatrzy sprawę indywidualnie - mówią ekspertki z Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy.
Coraz więcej Polaków rozlicza się internetowo
W tym roku termin na złożenie PIT-a mija 30 kwietnia.
Jak informuje Ministerstwo Finansów, podatnicy złożyli już ponad 1 mln deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) w usłudze Twój e-PIT. Pierwszy milion e-PITów wpłynął do sytemu szybciej niż w ubiegłym roku.
- Kolejny raz podatnicy postawili na Twój e-PIT. Usługa cieszy się jeszcze większą popularnością niż rok temu. Mamy już ponad milion złożonych zeznań w systemie - zaznacza Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Jak dodaje, Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.
Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się poprzez stronę login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Podatnicy, którzy zalogują się za pomocą jednej z tych metod mają dostęp do wszystkich e-usług w serwisie e-Urząd Skarbowy. Mogą wtedy korzystać np. z usługi Rozliczenia, która ułatwia przedsiębiorcom prawidłowe wypełnienie PIT-36, czy weryfikacji statusu zwrotu podatku.
W tym roku usługa Twój e-PIT jest dostępna również z poziomu aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy. Oznacza to łatwy dostęp po uwierzytelnieniu się PIN-em lub przy użyciu logowania biometrycznego. Do usługi Twój e-PIT można zalogować się także danymi podatkowymi.
Co ciekawe, Polacy z roku na rok biją kolejne rekordy w składaniu zeznań w formie elektronicznej. Rozliczenia za rok 2023 przy pomocy internetu dokonało aż 95 proc. podatników. Najmłodszy podatnik, który złożył w ten sposób deklarację, miał 18 lat. Najstarszy podatnik, któremu system zaakceptował automatycznie zeznanie miał 113 lat.
PIT-36 i PIT-37 najpopularniejsze
Obowiązek rozliczenia podatku dochodowego nie oznacza, że każdy korzysta z tego samego formularza. To, jaki dokument musimy wypełnić i złożyć, zależy m.in. od wymiaru godzin, zarobków lub formy opodatkowania.
Zdecydowanie najpowszechniej używanymi deklaracjami są PIT-36, czyli zeznania dla przedsiębiorców rozliczających się w ramach skali podatkowej oraz PIT-37, czyli zeznanie podatkowe pracowników etatowych i zleceniobiorców.
- Warto pamiętać, że do złożenia PIT-37, potrzebujemy od pracodawcy PIT-11, który zawiera niezbędne informacje o uzyskanych przychodach, czy też wysokości składek potrąconych z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Jest to szczególnie ważna kwestia dla osób, które w tym roku będą składały deklarację po raz pierwszy, ponieważ mogą nie być świadome, jakie dokumenty są potrzebne do prawidłowego rozliczenia – zauważa Kamila Stachowicz, ekspertka Intrum.
