https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PIT za 2024 rok na ostatnią chwilę? Zwlekamy z rozliczeniem podatkowym, bo... nam się nie chce. Zapraszamy na dyżur ekspertek z KAS

Agnieszka Domka-Rybka
Najszybciej rozliczają się ci, którzy mogą skorzystać z jakiejś ulgi i otrzymać zwrot podatku, ale i oni czasem zwlekają.
Najszybciej rozliczają się ci, którzy mogą skorzystać z jakiejś ulgi i otrzymać zwrot podatku, ale i oni czasem zwlekają. FOT. MALGORZATA GENCA / POLSKAPRESSE
Choć z fiskusem można dziś rozliczyć się w każdej chwili, nie wychodząc z domu, używając komputera czy nawet smartfona - dla wielu jest to tak uciążliwy obowiązek, że odwlekają go ostatniego momentu. To się nie zmienia... od lat. Dlaczego?

Spis treści

Zostało niewiele czasu, do 30 kwietnia, aby rozliczyć się z fiskusem za 2024 rok. Jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił i ma pytania, odpowiedzą na nie nasze ekspertki podczas dyżuru telefonicznego w redakcji.

Ponad połowa jeszcze tego nie zrobiła - chwilę przed Wielkanocą

Przed Wielkanocą Ministerstwo Finansów podało, że niemal połowa podatników jeszcze nie rozliczyła się z fiskusem za 2024 rok. W święta, wiadomo, są większe przyjemności niż PIT, a po nich? Zostanie niewiele czasu.

Pani Ewa z Wtelna pod Bydgoszczą też jeszcze tego nie zrobiła, dlaczego?

- Kupiliśmy nowy piec i możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Jednak jak sobie pomyślę, że trzeba skupić się robiąc to rozliczenie, aby potem urząd skarbowy nas nie wzywał, muszę znaleźć na to czas, a mi ciągle go brakuje. W święta nie dałam rady, ale mam teraz kilka dni wolnego, więc spróbuję, rzutem na taśmę, na ostatnią chwilę - mówi szczerze pani Ewa.

Część zda się na automatyczne rozliczenie?

Sezon rozliczeń podatkowych mija 30 kwietnia. Można przypuszczać, że niektórzy podatnicy ze złożeniem deklaracji PIT czekają do ostatniej chwili, część natomiast zda się na automatyczne rozliczenie.

Te liczby pokazują, że czkamy...

  • Do chwili przed Wielkanocą zostało złożonych 12 054 849 zeznań podatkowych (mamy dane krajowe).

  • Na tę liczbę tę składa się 6 070 945 przekazanych przez e-deklaracje i 5 983 904 zeznania złożone przez usługę Twój e-pit.

  • Liczba deklaracji za poprzedni rok wyniosła łącznie ponad 23 mln., co pozwala przypuszczać, że wielu podatników prześle swój PIT, jak pani Ewa z Wtelna, na ostatnią chwilę.

- Powodów tego może być kilka. Z pewnością jest grupa osób, która zwleka z rozliczeniem swojego PIT-u świadomie, czekając np. na termin konsultacji podatkowej. Dla wielu jednak jest to uciążliwy obowiązek, który odwleka się do ostatniego momentu - komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl. - Osoby zwlekające z rozliczeniem powinny pamiętać, że tak naprawdę pozbawiają same siebie czasu, który może okazać się potrzebny na poprawienie ewentualnych błędów lub analizę przepisów prawa podatkowego. Dodatkowo, im później złożymy zeznanie, tym dłużej będziemy czekać na zwrot z podatku.

Dane udostępnione przez Ministerstwo Finansów pokazują, zdaniem ekspertki, również pewien pozytywny trend.

- Podatnicy chętnie weryfikują swoje deklaracje, nie zdając się jedynie na formularze przygotowane przez fiskusa w usłudze Twój e-pit. Ponad połowa złożonych do tej pory zeznań, została przesłana przez e-deklaracje. Polak często samodzielnie przygotowuje i składa swoje zeznania, co niewątpliwie jest budującym sygnałem w kontekście rosnącej świadomości podatkowej - uważa Piątkowska.

Jak rozliczyć PIT za 2024 rok?

PIT za 2024 rok złożymy elektronicznie i w formie papierowej.

Jeśli zrobimy to osobiście, to zdecydowanie dłużej poczekamy na zwrot podatku (do trzech miesięcy, a w przypadku zeznania elektronicznego do 45 dni, ale zwykle trwa to krócej, np. w zeszłym roku było 12 dni).

Kolejny plus to, że możemy rozliczyć PIT online nie wychodząc z domu, o każdej porze.

W 2025 roku mamy czas do 30 kwietnia, żeby rozliczyć się z fiskusem.

W usłudze Twój e-PIT, na stronie podatki.gov.pl, na podatników czeka wstępnie przygotowane przez KAS rozliczenia za 2024 rok.

Aby złożyć e-PIT, wystarczy garść niezbędnych informacji, takich jak: numer PESEL lub NIP, data urodzenia, imię i nazwisko, przychód za 2024 rok z PIT-11 lub PIT-8C oraz kwota przychodu wskazana w zeszłorocznym zeznaniu podatkowym.

Do logowania można też wykorzystać bankowość elektroniczną lub profil zaufany. W usłudze Twój e-PIT zobaczymy deklarację przygotowaną przez urząd skarbowy.

Jeśli np. ktoś wcześniej rozliczał ulgę prorodzinną, może się zaciągnąć automatycznie. Warto jednak sprawdzić czy faktycznie tak jest, a jeżeli nie - wypełnić pozycję: „Dodatkowa kwota do zwrotu z ulgi na dzieci”. W przypadku KRS organizacji, której już przekazywaliśmy 1,5 proc. podatku, ale chcemy ją zmienić - musimy wprowadzić nowy KRS (zaciąga się KRS z zeszłego roku).

Na końcu akceptujemy PIT i pobieramy Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Redakcyjny dyżur 23 kwietnia - czekamy na telefony

W tym roku możemy skorzystać z takich jak m.in., prorodzinna, dla rodzin 4+, rehabilitacyjna dla krwiodawców czy termomodernizacyjna. Osoby do 26. roku życia, które w 2024 r. uzyskały wyłącznie przychody objęte ulgą dla młodych, tj. nieprzekraczające całościowo 85 528 zł, nie mają obowiązku złożenia PIT.

pytania o PIT za zeszły rok? Odpowiedzą na nie ekspertki z I Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy: Jolanta Wojtasik, kierownik działu obsługi bezpośredniej oraz Anna Dębicka, kierownik referatu czynności analitycznych i sprawdzających.

Czekają na telefony 23 kwietnia, w godz. od 10.00 do 12.00, pod numerem naszej bezpłatnej infolinii 800 170 755. Zapraszamy.

Na pytania odpowiedzą ekspertki  z I Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy: Jolanta Wojtasik, kierownik działu obsługi bezpośredniej (po prawej) oraz Anna Dębicka, kierownik referatu czynności analitycznych i sprawdzających.
Na pytania odpowiedzą ekspertki z I Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy: Jolanta Wojtasik, kierownik działu obsługi bezpośredniej (po prawej) oraz Anna Dębicka, kierownik referatu czynności analitycznych i sprawdzających.
Nadesłane/IAS Bydgoszcz
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska